Açılımı File Transfer Protocol olan FTP ‘ nin türkçesi Dosya aktarım iletişim kuralı oluyor. Peki web dünyasında ftp bizim ne işimize yarayacak?

Tabi ki sitemizin dosyalarını hostumuza gönderirken FTP’den faydalanacağız. FTP’ye ulaşmak için bir kullanıcı adı ve şifremiz bulunmaktadır.Bu bilgilerle giriş yapıp sitemizin hostunda bulunan dosyaları görebilir , değiştirebilir , silebiliriz ve hatta yeni dosyalar atabiliriz. İnternet tarayıcı ve web editörlerinin kendi ftp araçları olmasına rağmen size kendi kullandığım ftp programı olan FileZilla‘yı önerebilirim.Bu programa sitelerinizin bilgilerini ekleyip hostunuza ulaşabilirsiniz. FileZilla programının sevdiğim özelliği ; o sırada herhangi bir sorundan dolayı gönderilememiş olan dosyayı daha sonradan hemen tekrar göndermeye çalışıyor ve böylece eksik dosya gitmemiş oluyor. Program bilgisayarınızda en ufak bir kasılma yapmadan işlerinizi hızlı ve kolayca halletmenizi sağlıyor.

Bir hosting firmasından host aldığınızda size tüm bilgileri içeren bir belge ya da mail gönderilir. Size gelen belgede FTP bilgilerinizde şu bilgiler yer alır.

Host adı: Filezilla’da ana bilgisayar ismiyle geçen bu alana size verilen host adı ya da sunucu adı bilgisini girmelisiniz.

Kullanıcı Adı: Filezilla’da kullanıcı olarak geçen bu alana ftp giriş kullanıcı adınızı girmelisiniz.

Şifre:  Filezilla’da Parola olarak geçen bu alana ftp şifresinizi girmelisiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.