Ana Sayfa Webmaster yardım Web tabanlı oyun yapmak/yazmak

Web tabanlı oyun yapmak/yazmak

2
Genelde PHP ile yazılıp Ajax ile süslenen bu web üzerinden oynanan online oyunların o kadar hit aldığını gördükçe bir tane de ben yazmak istiyorum. En azından bir programlama dili bilmenin gerekliliğini en güzel şekilde gösteren browser tabanlı oyun yazma olayı için , aynı zamanda Javascript ve Ajax da bilmek gerekiyor diye düşünüyorum. Grafik olayına hiç girmek bile istemiyorum zaten. Yani demek istediğim , tek başına yapılabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.
 
Eğer geçici bir heves olmadığı kanısına varmışsak öncelikle bir adet boş defter ve yazan bir kalem gerekiyor. Plânımızı baştan yapmazsak , sonra iş işten geçmiş olabilir ve çok zor bir durumun içinde bulabiliriz kendimizi. O yüzden tüm bağlantıları önce kafamızda kurup sonra defterimize yazmamız gerekir.Programlama kısmına geçtiğimizde , arayışlar içerisinde olmamalı , planımızı çok önceden yapmış olmalıyız. Tasarım ve kodlamayı eş zamanlı olarak yapmayı pek önermesem de bazı durumlarda cidden böyle yapmak zorunda olduğumuz olabilir. Ama en azından bir taslak dosyamızı baştan oluşturmalı , daha sonra yapacağımız şeyleri bu taslağın üzerine oturtmaya çalışmalıyız. Eğer PHP kullanacaksak ; (ki ben PHP öneriyorum..) veritabanı olarak da MySQL bizim için çok kullanışlı olacaktır. Eğer ASP .net ile yazmayı düşünüyorsanız direkt Visual Studio ile birlikte gelen MsSQL ‘ i kullanabiliriz.
Tablo bağlantılarını , çok önceden defterimize not edip , oyunun tüm detaylarını düşünerek ve en iyi performansı sağlayacak şekilde düzenlemeliyiz.Örneğin; Banlanan Üyeler modülü yapmak istediğimizde her üye satırı için bir Ban bölümü oluşturup 1 (banlı) , 0 (bansız) diye yaparsak , gereksiz yere performansı düşürmüş oluruz. Onun yerine ek bir tablo açarak işimizi kolaylaştırabilir ve performansı gözle görülür şekilde artırabiliriz.
Oyunun , kullanıcının gözünde daha da dinamik bir hal almasını istiyorsak , Ajax ‘ ın tüm nimetlerinden yararlanmamız gerekmekte. Bu yolda size yardımcı olabilecek bir çok görsel eğitim seti veya kitap bulabilirsiniz. Ajax ‘ ı kullanmak inanın , kayıtlı kullanıcımızı sitede daha fazla tutabilmek için sanıldığından fazla önemli. Her işlem için yeniden sayfanın yüklenmesini bekleyen bir kullanıcı , sitede durmayı istemeyecek ve mouse imlecini çarpı işaretine doğru götürecektir.
Genel olarak toparlamak gerekirse;
Programlama alt yapısı güçlü bir ekip kurulmalı , ( XHTML , PHP , AJAX , MySQL ‘ in hepsini bir arada kullanabilecek bir ekip.)
Kağıt kalem alıp projemizin plânını en baştan çizmeliyiz. Bu işlem , sıkıcı gibi görünse de, emin olun sonraki aşamalarda bize süper bir hız kazandıracak.
 

2 YORUMLAR

  1. merhaba yazara 1_2sorum var bn internet sitelerindeki flash küçük oyunlardan birini oynarken 1tanesi gerçekten yetenek akıl ve refleks isteyen bir oyuna rastladım bu oyun online olsa ve biraz daha geliştirsem çok tutar dedim oyunun o basit hali 12milyon kez oynanmış ve10bin favorisine ekleyn kişi var bugüne kadar web tabanlılar dahil 1000den fazla online oyun oynadım o kadar fazla iyi ve kötü özellikle karşılaştımki bu oyunu onlineye çevirip kendi beynimce geliştirirsem 6ay içinde aylık geliri 10bin lira edecek bir oyun oluştururum şuan bütün aşamaları beynimde kurulu tek problem benim ajax photoshop php kodları asp yada gerekli ne varsa 1kelime anlamamam yaşım 16 ama fikir açısından beynim şuan oyun dünyası için çalışıyor bana yardım edecek 1-2 profesyonel kişi bulursam onlar zamanını bende zihnimi kullanayım ve oyun gelirini eşit yüzdelerle paylaşalım düşündüğüm oyunun amacı yeni oyunculara devamlılık sağlaması ve devamında para harcatması reklam işini ben hallederim yeterki oyunu oluşturalım yazar beyin tanıdıkları ve kendi beni çocuk olarak görmeden güvenli bir ekip oluşturabilirsek hoş olur oyunun özelliklerinden biride çok emek istememesi bir exe dosyası indirme sorunu olmaması irtibata geçmek isteyenler [email protected] a mail atınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.