Son zamanlarda , host sağlayıcısıyla sorun yaşayan birçok kişiye rastladığımdan bu konuya değinmek istedim. Eğer işini iyi yapan bir firma ile çalışmıyorsanız , daha sonra başınıza gelmeyen kalmıyor. Hem verdiğiniz paraya acıyorsunuz hem de yaşanan sorunlardan dolayı işlerinizde bir aksama oluyorsa onun zararından üst düzeyde etkileniyorsunuz.
Bu yüzden host alacağımız firmayı en iyi şekilde seçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki ; bir çok hosting vaat ettiği şeyleri ; siz müşterisi olduktan sonra yerine getirmiyor. Günlük yedek diyip önemli bir zamanda yedeklerinizi istediğinizde yedek alınmadığını söyleyenlerden tutun ; 7/24 destek deyip Msn’de engelleyen host sağlayıcı firmalar var. Bunlardan olabildiğince uzak durmak için daha iyi bir araştırma yapmak ve acele etmemek gerektiğini düşünüyorum. Özellikle firmaları araştırırken ; o firmadan hizmet almış müşterilerin görüşlerine çok önem vermeli ve doğru olduğunu düşündüklerinizi iyi yorumlamalısınız. Ayrıca host firmalarının dizinini oluşturan hostbul.net gibi sitelerden de faydalanmanız ve araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır.
Bunun dışında r10.net gibi büyük webmaster forumlarında “Nasıl bilirsiniz” (vb..) kategorisi altında da hosting firması hakkında başkalarının görüşünü almanız da tabi ki sizin lehinizde olacaktır.
Müşterisi olacağınız firmanın websitesini de incelemek ; o firma hakkında bilgi sahibi olmanın yollarındandır. Anlaşılır ; doğru bilgiler içeren ve ciddi olan bir websiteye sahip bir firmayı ; ciddiyetsiz bir websitesine sahip bir firmaya göre fazlasıyla tercih etmeniz gerektiğini söylemeliyim. Ayrıca websitesinde iletişim ve adres bilgileri bulunan firmalar her zaman için bizim tercih edebileceğimiz firmalardan olmaktadırlar. Ayrıca müşterisi olacağınız firmalardan her zaman referans adresleri isteyiniz. Verdikleri referans sitelerin hızlarına ; kararlılıklarına gün içerisinde göz atmanız da sizin için iyi bir araştırma yolu olacaktır.
Ayrıca sizler için benim önerim ; günün önemli saatlerinde sürekli online destek veren ; onun dışında ticketlara hızlı cevap verebilen ; günlük yedekleri alıp bunları düzenli bir şekilde saklayıp istediğiniz zamanlarda geri yükleme yapabilen bir host sağlayıcı tercih etmenizdir.
Host sağlayıcı seçerken yapılabilecek bazı şeylere değinmiş oldum.

Okuduğunuz için teşekkürler.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.