Evet arkadaşlar: madem web ile az veya çok arası olan arkadaşlar sitemi ziyaret ediyor, ben de onlara yönelik yazılar yazmaya devam edeyim o zaman.

Bandwidth , host alırken ilk baktığım özellik olur her zaman için. Peki nedir bu bandwidth? Türkçesi band genişliği olan bu terimi örnekle şöyle açıklayalım :
Sitemiz iki sayfadan oluşuyor diyelim. Birinci sayfa 50  kb , ikinci sayfa da 50 kb olsun. Sitemize bir ziyaretçi geldi. İlk sayfamızı görüntüledi. Hostumuzdan 50 kb veri çekmiş oldu ; sonra ikinci sayfaya da girdi. Bir 50 kb daha çekmiş oldu toplamda 100 kb lık veri görüntüledi. Yani band genişliğimizin 100 kilobaytlık alanını kullandı. Günlük bu siteye 500 kişi giriyor. 100×500= 100.000 kb = 100 mb. Ayda 100×30=3000 mb = 3 gb band genişliğine ihtiyaç duyuyoruz demektir.

Eğer bizim aylık bandwidthimiz 2 gb ise bu sınırı aştığımız günden itibaren diğer ayın başına kadar sitemiz kapalı kalacaktır ve “Bandwidth Limit Exceeded!” uyarısı verecektir. Yani sitenize giren ziyaretçi sayfanızı görüntülerken bandwidthinizi kullanmakta. Bu yüzden çok fazla ziyaretçi alan bir siteniz varsa ona göre bandwidth paketi olan bir hostu kullanmanızı öneririm.
 

3 YORUMLAR

  1. Upps yazıyı okurken birşey dikkatimi çekti. Google reklamında Basu acısına son diye reklam çıkmış. Ne alaka ise bağlantı kuramadım. Banwith i Basur olarak mı gördü nedir.

    Yazı açıklayıcı olmuş kalemine sağlık…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.