Kategoriler
Deneme Yazıları Günlük hayat Toplumsal Konular

Vejeteryan Olmak

 

Nedeniniz her ne olursa olsun, vejetaryan olmak veya vejetaryanlığın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Eğer daha önce vejetaryanlık hakkında araştırmalar yapmış iseniz veya bir süredir vejetaryan olarak yaşıyor iseniz vejertaryon olmanın ne demek olduğunu ve sizde ne çeşit bir vejetaryanlık türününün olduğunu az çok fark etmişsinizdir. Eğer bu türleri bilmiyor iseniz size açıklayalım. 4 çeşit vejetaryan profili vardır.
 
a- Lacto Vejeteryanlar : Bu gruptaki kişi hiçbir şekilde hayvan ürünleri tüketmezler. Yumurta yemezler. Fakat süt, peynir , yoğurt gibi günlük olarak tüketilen bazı öğeleri tüketirler.
b- Ovo Vejeteryanlar: Bu gruba giren vejetaryanlar, hiçbir şekilde hayvan ve günlük besin öğelerini tüketmezler fakat yumurta yiyebilirler.
c- Lacto – Ovo – Vejeteryanlar:Bu gruba giren kişiler tahmin edebileceğiniz gibi hayvan ürünleri tüketmezler fakat günlük besin öğelerini ve yumurta tüketebilirler.
d- Aşırı Vejeteryanlar(Vegan): Bu gruba giren kişiler ise sadece bitki ile yapılan yemekleri yerler. Kesinlikle hayvanlardan üretilmiş, et,günlük besin öğeleri,yumurta,bal vs gibi hiçbir besin maddesini tüketmezler.
 
Eğer bu yukarıda anlattıklarımıza rağmen hangi gruba girdiğinizin farkına varmamış iseniz dert etmeyin. Çeşitli yemek tecrübelerinden sonra hangi tür gruba dahil olduğunuzu bulabileceksiniz. Aslında vejeteryan olmak yemek seçimi için çok kolay olabilir. İstediğiniz türde yemekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca vejeteryan yemeklerinin doyurucu ve sizleri memnun edeceğini bilmenizi isteriz. Eğer bu yemekleri hazırlamakta el çabukluğunu kazandıysanız kendinize güzel bir sofra kurmak zamanınızı almayacaktır. Eğer vejeteryan iseniz veya vejetaryan olmaya karar vermiş iseniz ve vejeteryan yemekleri yapmada biraz pratik kazanmış iseniz, belli bir süre sonra et içermeyen, fakat mükemmel lezzetler içeren yemekler yapmanız kaçınılmaz olacaktır.  

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Vejeteryan Olmak” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.