Kategoriler
Piclect Hakkında

Resim yukleme scripti – Full Ajax, admin panel, kategoriler… Piclect api V3.3.2

Yeni versiyon burda

*****

FireShot Screen Capture #011 - 'Resim Yükle - Piclect Api v3' - piclect_com_apiPortalsmarty

NAsil birsey bu: Full ajax ve tarayici duyarli php + mysql alt yapisini kullanan 3-4 gunumu alan bir script. Genel olarak resim sitesi acma sevdasinda olan arkadaslarin ilerde kapatmalari ihtimaline karsi onlara sundugum bir nimet de diyebiliriz. Adsense odakli bir sistem ve bu konuda kazanmak isteyen arkadaslar icin ideal olacak dusuncesindeyim. Boylece ilerde siteyi kapatsaniz bile resimler piclect.com uzerinden yayinda olacagi icin herhangi bir kufur yada beddua yemeyeceksiniz.

Sistem gorunus itibariyle zaten basli basina bir script. Yani Api gozuyle bakarsaniz yanilirsiniz, demosuna baktiginizda da bunu goreceksiniz. Dilerseniz siz demoya bakarken bende ozelliklerini listeleyeyim:

 • V3.3.2: Resim boyutlandirma ozelligi eklendi, boylece cok buyuk resimleri kuculterek forum, mail v.s gibi yerlerde kolayca kullanabilirsiniz.
 • V3.3.2: Upload etmeden once resme aciklama ekleme ozelligi eklendi.
 • V3.3.2: Turkce ve ingilizce dil dosyalari guncellendi.
 • V3.3.2: Yuklenen her resim icin orjinal sitedeki (piclect.com) resmin sayfasinda en altda sitenizin linki eklenmeye baslandi. Ornek, En alt (Found on)
 • V3.3.2: Upload dosyasi yenilendi, gelen bos isteklerde hata vermesi onlendi.
 • Full Jquery ve ajax upload ozelligi (Sayfa yenilenmeden resmi yukle ve kodlari gosterir)
 • Kategori mantigi. Ister kendi olusturdugunuz kategorilere upload yaptirin, istersenizde piclect.com uzerinden misafir uploadlara acik kategorilere.
 • Kategori mantiginin admin uzerinden kolayca degistirilebilmesi.
 • Resmi ozel olarak belirleyebilme. Boylece resim hem kendi sitenizde, hemde piclect.com uzerinde goruntulenmeyecektir.
 • Full tarayici duyarli tasarim. twitter bootstrap ile hazirlandi. Dilerseniz tarayiciyi kucultup siteyi gozlemleyebilirsiniz.
 • Sitenin altinda son yuklenen resimler ve adminden belirlediginiz kategorileri listeleyebilme, bu ozelliklerin yine adminden acilip kapatilabilmesi.
 • Birden fazla site dili kullanabilme. Default olarak Turkce ve ingilizce site dili gelmektedir. siz bunu kolayca artirabilirsiniz.
 • Site dilini ust menuden istediginiz zaman degistirebilirsiniz, sessionlar temizlenene kadar sunucu tarafindan bu dil otomatik olarak siz girdiginizde secilir.
 • Tema yapisi. Birden fazla tema kullanabilirsiniz ki suanda tek tema hazirladim, ilerleyen zamanlarda versiyonla beraber yeni temalarda hazirlayip kullanima sunacagim.
 • Smarty php tema motoru kullandim kullanici arayuzu icin. Boylece kolayca php ile ugrasmadan html kodlar arasinda kendi tasarimlarinizi ve yeni temalarinizi olusturabilirsiniz.
 • Reklam alanlari: Reklam alanlari yine admin kismindan duzenlenebilmektedir.
 • Detayli admin ayar sayfasi. Reklam alanlari, site url, title v.s bir cok alana ait ayarlari kolayca yapabilirsiniz.
 • Adminden kategori ekleme, duzenleme silme islemlerini yapabilirsiniz.
 • Adminden yuklenen resimleri duzenleyebilir yada silebilirsiniz.
 • Admin alani sifre ile korunmaktadir. Guvenlik icin eklendi.
 • Adminden cache veya debug ozelligini acip suresini belirleyebilirsiniz.
 • Resim gosterim sayfasinda yorum ozelligi. Facebook ve Livefyre entegredir, istediginizi adminden acip kapatabilirsiniz. suanda demo sitede Livefyre aktif dir ve yapilan yorumlari livefyre hesabinizdan istediginiz gibi duzenleyebilir yada silebilirsiniz.
 • Ozel olarak secilen resimler icin ozel sayfa mevcutdur, bulunmayan resimler icinde 404 not found sayfasi hazirlandi.
 • W3c valid yani hatasiz tasarim kodlamasi.
 • Url rewrite ozelligi ile seo dostu linkler
 • v.s heralde bitmistir, aklima bisey gelmiyor cunku :D

Resim sayfasi FireShot Screen Capture #013 - Jellyfish - Piclect Api v3 - piclect_com_apiPortalsmarty_202_jellyfish_html

Yuklenen resimler

FireShot Screen Capture #012 - Resimler - Piclect Api v3 - piclect_com_apiPortalsmarty_photos

Index – Upload alani Resim Yükle - Piclect Api v3.3.1 - piclect_com_apiPortalsmarty

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Makale Yazıları - Yarışma Mutluluk anlarımız

Makale yarışması için geri sayım başladı! – [2013]

Merhaba kullanıcılarımız ve yazar arkadaşlar. Çok uzun bir süre önce makale yarışması düzenledikten sonra bunun 2. si için en uygun zamanı bekliyordum. İlk yarışmadan birçok tecrübe edindiğimide eklemek istiyorum. Son yarışmamız ilkinden çok farklı olacak ve sadece makale türüne değil, teknik, bilimsel, deneme, kişisel, yardım, haber v.s gibi birden fazla alt kategori içinde yazı gönderilebilecek. Böylece tek tür makale yarışması yerine çoklu makale yarışması tertipleyeceğiz.

İlkinde olduğu gibi bu yarışmamızda da dereceye girenler için ödüller vermeyi düşünüyorum. Bunun için henüz bir çalışma başlatmadık ancak sponsor arayışımız devam edecek. Tabi yarışmanın amacı ödüller değil, kaliteli içeriklerin ve yazarların farkedilmesi, dereceye giremeyen yazarlarımızında jürinin eleştirilerine göre kendilerini geliştirmesi, zaten iyi olan kalemlerini dahada güçlendirmesi olacaktır.

Bu duyuru ile yarışma için ön hazırlığın başladığını, görev almak isteyen yazarlarımızında bu süreçde bize katılabileceğini haber vermek istiyorum.

Geri sayım başlarken değişebileceğini unutmamanızı istiyorum bir kaç kuralımız olacak:

 • Sitemizdeki her üye ve yazar, editör bu yarışmaya katılabilecekler.
 • Juri ekibi, sitemizle okuyucu konumu haricinde, işi olmayan kişilerden oluşacak.
 • Belirli kategoriler hazırlanıp, gelen yazıları kategorize ederek değerlendirmeye alacağız.
 • Her kategori için derecelendirme sırası olacak.
 • Jüri oylaması için ilk yarışmadaki gibi bir algoritma kullanılacak ( yada benzeri olabilir)

Şuanda ön hazırlık dönemindeyiz, kesin olarak başlama tarihi konusunda net bir bilgi yok. Ancak yazarlarımız yada gelecek öneri ve yorumlara göre bu sürece daha aktif ve canlı olabilir.

Hediyeler konusunda ise tereddütlerim mevcut, birden fazla kategori ve herkategori için derecelendirme söz konusu olacağı için kategorilere özel sponsorların olması gerekecek. Sadece tek birinci olmayacak her kategoriden olacak. Bununda anlamı eğer hediye verilmesi düşünülür, işleme konulursa dereceye giren herkesin ödül alacaktır.

Bizler sponsorluk konusunda seçeceğimiz firmalara gerekli başvuruları yapacağız. Geri dönüşler olumlu olursa ödül konusunuda yarışmaya dahil edeceğiz.

****

Ek olarak: Makaleci.com da yazarların herzaman önplanda olması için tasarımda yenilikler yaptık. Bu konuda daha iyi bir tasarım çalışması gündemimde. Yarışmadan önce bu tasarıma kavuşursak yeni arayüzümüz ile yepyeni bir dönemde girmiş olacağız.

Bunun yanında sitemizde çok fazla kategori mevcut, bunlar gelen yazılar doğrultusunda oluşturuldu. Yakın zamanda kategorilerinde iyi şekilde optimize edilmesi yapılacak. Bir yazı yazarken kategori çok önemli olabiliyor. Bunun için yazar arkadaşların zorlanmamasını sağlamayı hedefliyoruz.

Konuya yazarlarımızın, misafirlerimizin ve üyelerimizin katılmasını rica ediyorum. Ekip olarak çalışıp bu yarışmayı en iyi şekilde sorunsuz bitirelim.. Herkes öneri ve görüşlerini bize bildirebilirler. Bunu yorum yolu ile yada aşağıdaki iletişim yolları ile sağlayabilirler:

Mail göndermek: [email protected]

Msn canlı görüşme: [email protected]

 

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Webmaster yardım Wordpress

WordPress 3.5 “Elvin” resmi versiyonu yayınlandı.

Hoşgeldin WordPress 3.5 “Elvin”

WordPress’in bir süredir üzerinde çalıştığı 3.5 versiyonu bugün itibari ile yayınlandı. “Elvin” takma adı ile yayınlanan bu versiyonda bir çok yenilik yapıldı. Bunların en başında standart temanın değiştirilmesi ve upload arayüzünün komple yenilenmesi geliyor..

Media upload arayüzü

about-media

Eski hantal yapısından kurtulan upload alanı her işlemi hızlı ve pratik şekilde yapabilir konuma getirildi ve bunun yanında yeniliklerde oldu. Sürükle bırak upload yapısı, galeriler ve yüklenen resimlerin ulaşılması kolaylaştırıldı. Upload alanında nerde olursanız olun, yeni bir dosya yüklemek istediğinizde sürükle bırak yöntemi ile resimlerinizi yüklemeye devam edebiliyorsunuz. Bence yeni geliştirmeler çok iyi ve yerinde olmuş..

Yüklenen birden fazla resmi tek tek yazı içine ekleme zahmetinden de kurtuluyoruz ayrıca. bu versiyondan sonra en sevdiğim kolaylıklardan birisi olan yazıya eklemek istediğin resimleri seçme özelliği ile artık tek seferde bir çok resmi yazı içine kolaylıkla ekleyebileceğiz.

Yeni default tema: Twenty Twelve

about-twenty-twelve

WordPress yeni default teması Twenty Twelve olarak belirlendi. Daha esnek, daha hızlı ve bir çok uygulamada en iyi görüntüyü sunuyor. Bunların arasında akıllı telafonlar, tablet bilgisayarlarda tabiki bulunuyor…

Yüksek çözünürlüklü bilgisayarlarda daha güçlü (Retina-Ready (HiDPI) Admin)

about-retina

Yeni versiyonla wordpress’in admin arayüzüde dahil yeni nesil retina teknolojisine sahip bilgisayarlarda daha net ve berrak görünecek..

Yeni renk yönetimi

Canlı izleme alanında yada temaların renklerini düzenlemek için kullanılan fonksiyonda yenilik yapılarak renk düzenleme bölümlerini iyileştirmişler. Bu öncekine nazaran daha kullanışlı oldu, çünkü istediğimiz rengi tutturmak bayağı zor oluyordu…

TinyMCE, jQuery, jQuery UI ve SimplePie son versiyonlara güncellendi

WordPress yazı editörü olarak kullanılan TinyMCE son versiyona güncellendi bunun yanında jquery ve SimplePie uygulamalarıda güncellenerek stabil versiyonlara yükseltildi..

****

Genel olarak bir kaç özelliğinden bahsediyorum bu yeni versiyonun ancak bir çok alanda ciddi yenilikler yapıldı. Bunlara sorgu ve fonksiyon alanlarındakilerde dahil. Yeni nesil dokunmatik erkanlı uygulamalar içinde yenilikler barındıran son versiyon teknolojiyi takip edenler içinde nimetler sunuyor diyebiliriz.

Ayrıca bir önceki versiyonda bulunan özel alan ekleme sorunuda giderilmiş…

Şimdilik bu kadar kendisi hakkında yeniliklere ara ara yer vereceğim…

Kategoriler
Günlük hayat Hayat üzerine Kişisel makaleler

Milat..

Bir gece ansızın ‘SİL BAŞTAN’ la çıkılan belirsiz bir yolculuktu bu…Belki sıfırdan başlama, belki de eksi-k lerden sıfıra ulaşma arzusuydu.. Pes edip, yok olmak yerine, yeniden doğmayı istemekti…

Karar verilmiş, uygulamaya geçilmişti artık.. Dönüş yoktu… Korkular, heyecanlar belki de daha yazamadığım, adını bile bilmediğim onca duyguyu yaşıyordu ruhum…Elde olan tek şey, sadece BEN’ dim.. Bir ben ve bir yeni doğacak Ben daha…..

 

Elde bir valiz, bir kaç parça eşya, cebinde bir miktar para.. Hiç tanımadığın bir yere, hiç tanımadığın ortamlara gidiyor olmak…

 

Gücümü hissediyordum iliklerime dek…Coşkumu, inancımı ve kararlılığımı… Hepsi sadece o ‘Ben’ için BİRdi…

Önce evim ‘Merhaba, mabedin benim artık , gir içeri’ dedi gülümseyerek…Bembeyaz badanası ve kenarları haki renkte bol pencereleri ile…Aydınlıktı… Bir beyaz sayfa gibi…Mürekkebim sınırlı olsa da, neyi istersem o yerini alacaktı bu sayfa da… Her şey sıfır olacaktı… Mükemmel değildi olmasını  istediğim, az, ihtiyaç karşılayacak, fakat sıfır, tertemiz…

Gülümsüyorum hala, çamaşır makinamla ilk karşılaşmama…Oturup önünde gözyaşlarımı tutamayıp, kapağını öptüğüm o ana… Neydi halbuki bu kadar derin bağ kurmaya sebep?… Doğum sancılarından yalnızca bir tanesiydi işte o an…Her gün üç parça eşyayı sırf yıkamış olmak için yıkamak görgüsüzlük gibi görünsede, arıtmaktı o, yavaş yavaş geçmişteki anıları…Yoksa, çamaşır bahane…….

 

Yeşilden beyaza geçişti buzdolabım…’ Esaret’ ten kurtulmanın diğer parçasıydı… Çoğu insanın bilmediği bir duyguyu arıtacağım yerdi… Yiyemeyeceğim bollukta onca meyveyi, ki en çokta portakalı doldurarak başlamıştım nefretlerimden arınmaya… Sırf bir şey almış olmak için kapağını açıyor gibi görünsem de, hayatımın 7 yılında yaşadığım baskıyı orda dondurup, yok etmekti hepsi… Yoksa meyveler bahane, ki çoğunu da çürütmem cabası……

 

Hele ah o elektrikli süpürgem… Ne çok bardak kırdım kimi zaman bilerek, isteyerek…Tertemiz olmasına rağmen evim, sırf makina açmak için bahanem olsun diye … Evi süpürüyor, külleri torbasına dolduruyor gibi görünsem de, aslında içimdeki kırıkları, çizikleri içine çekip atıyordum onunla beraber… Yoksa, cam kırıkları bahane…….

 

‘ Tefal ‘ ütüm…Ne büyük hayalimdi bir zamanlar… Ele geçen her şeyi ütülemek… Hani severdim de zaten hep ütü yapmayı, lakin bu kez her o sıcak buhar da, dümdüz ediyordum duygularımı… Buruşuk , kırışık kalmasın derinlerde diye….Ne var ne yok hepsi buharlaşıp uçsun diye… Yoksa, o çarşaflar hep bahane………

 

Siyah ve beyaz olmalıydı eşyalarım, şimdiki benle doğacak ‘BEN’ iç içe olsun diye…İki çekyat ve bir de halı, siyah beyaz….

İşte mabedim…Hazırdı…

 

İçine kapandığım, kendimle baş başa kaldığım, uzun uzun düşündüğüm, kendime okkalı şamarlar atıp ardından küvetin içine çırılçıplak ana rahmindeki bir çocuk gibi kıvrılarak, su ile beraber ne var ne yok bedenimden, ruhumdan hepsini attığım, her şeyden arındığım mabedim… Kendimi ilk kez bu kadar çok sevdiğim mabedim…..

 

Ve bugün, o gündür işte! Tam 1 yıl olmuş… Ne çok şeyi başarmış, ne çok güzel bir ‘BEN’ doğurmuşum…

Emeğime, cesaretime, yürekliliğime sağlık !…

Ve bu gece de dilimde dolanırken bu şarkı, sözler yerini, hayat anlamını bulur…  ;

 

‘SİL BAŞTAN BAŞLAMAK GEREK BAZEN,

HAYATI SIFIRLAMAK,

SİL BAŞTAN SEVMEK GEREK BAZEN,

HERŞEYİ UNUTMAK! ‘

: )

Kategoriler
Hayat üzerine

Geride bıraktıklarımız…

Yalnızlıklarımı sorguladım çoğu zaman, içimdeki kararsız yanları.. Cevaplarımı bulmakla geçerken ömrüm farkediyorum şimdi, anne karnında anneden alırmış, hissedermiş her şeyi o minik bebekler.. Yalnızlığa dair acabalarım, cevaplarım işte o ana rahminde sıkışıp kalmış, ben onlardan önce  doğmaya bu denli hevesliyken ..

Bir yanım eksik diyordum hep.. Meğer hepsi o ilk yuvada sır olup gitmiş zamanın birinde… Artık her şey nafile…

Kategoriler
Günlük hayat Hayat üzerine Şuan Düşündüklerim Türkiye üzerine

Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım!

Bugün bizim bayramımız, yas tutma günü değil dua etme günüdür. Çünkü bugün melek yüzlü Atamız Cennet’e gitmek üzere aramızdan ayrıldı. Manevi olarak bizi hiçbir zaman bırakmayan, ilkeleriyle, görüşleriyle ve bize bıraktıklarıyla her zaman sıcaklığını hissettiren atamız,… Ruhun rahat etsin, devletimiz hala ayakta ve eskisinden dahada güçlü…

Fazla birşey yazmayacağım arkadaşlar, Günün anlam ve önemini hepiniz biliyorsunuz. Nacizane düşüncelerinizi yorum olarak da paylaşırsanız bir anı defteri tarzında Atamıza bu düşüncelerimizi atfedelim. 

 

Kategoriler
Aklımdan geçenler Doğa ve Yaşam Şuan Düşündüklerim

Umut

Umut , bir kimsenin hayatın gidişatı hakkında olumlu ve iyi ihtimalleri düşünmesidir. Peki sizlere bir soru ‘ umut ettiğiniz  kaç şey gerçekleşti ? ‘ Belki hepsi belki de hiç…

Ben kendi adıma konuşayım , fifti-fifti gerçekleşti diyebilirim. Özellikle şuan  bu yazıyı yazarken çok ama çok büyük beklentiler içerisindeyim.Hayatımın gidişatını değiştirecek olaylar gelişmekte ve benim pek bir etkim yok.İnsanlar çoğunlukla kontrol edemediği nesneleri , olayları , yada insanları pek fazla sevmez.Keza ben de herkes gibi pek hoşlanmam bunlardan. Ama bazı şeyler de bizim dışımızda gelişir ve bu onları özel kılar. Kimi zaman bizi korkutur belki biraz  da ağlatır fakat eğlenceli kılan da budur. Herkes için ‘Hakkımızda Hayırlısı ‘ diyorum.Umut etmeye devam …

Kategoriler
Günlük hayat Makaleci.com Hakkinda Mutluluk anlarımız

Yeni makaleci.com arayüzü – Yazar için daha fazlası…

Yeni makaleci.com arayüzünü farketmişsinizdir. Aslında bir önceki temadan fazla bir farkı yok gibi görünebilir ancak bir çok yenilik ve iyileştirme yapıldı. Bunlara kısaca yer vereceğim bu konuda ve yazarlık statüsündeki arkadaşların yazılarını yayınlarken daha fazla özellikten yararlanabilmesinin yollarını anlatacağım.

Yayınladığınız yazılarda görsel tasarımı değiştirebilirsiniz: Temenın yeni özelliği olan yazı sayfasında görselliği değiştirebilme özelliğini yazarlar ve içerik sağlayıcılarda kullanabilecek. Bunun ne anlama geldiğini kısaca açıklamak gerekirse; Sidebar’ı gizleyebilirsiniz, Yazınızı tam sayfa sidebar olmadan yayınlayabilirsiniz. Görsel yükle kısmından yüklediğini resimleri yazının en üstünde istediğiniş şekilde listeleyebilirsiniz. İster slider, ister tek tek liste halinde istersenizda carosel modunda. Bu alanı kapatabilirsinizde. Bunun yanında yazı sayfasında en üstde bulunan kısa alıntı kısmınıda kapatabilirsiniz. Bu yenilik hakkında daha fazla fikir sahibi olmanız için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum:

Yazar arkadaşların daha fazla ön plana çıkabileceği yeni makaleci.com ile artık yazar olmak isteyenlerde daha önce bir çok yazısının yayınlanmış olması zoruyluluğunu kaldırmış bulunuyorum. Bu dönem itibari ile yazarlık başvurusunu tek yazı ile yani daha önce hiç yazınız olmasa ve tek yazı göndererek yazarlık başvurusu yapmış sayılacaksınız. Gönderdiğiniz yazının kalitesine bakarak yazarlığınızı onayıp size gereken bilgiyi ileteceğiz..

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Kitap Tanitimlari Romansal ezgiler Yazar

“Kadınların Şarkısı”

“Sana evime gel demiyorum, benim uçsuz bucaksız yalnızlığıma gel.”

Afrodisias’ın Kadını

Beni hiç bulaştırmayacaktın!” dediğim kişidir O.

Kimsenin ayak basmadığı bahçede tohumken, aykırılığım yüzünden açmak istemediğim bir dönemde, Cağaloğlu’nun kâğıt kokulu sokaklarında karşılaşmıştım Onunla. Özümde saklanan imgeyi, “Mevsimler Farklıdır” kitabıyla çekip çıkaran kadındı O. Sanki mitolojiden ruhuma uzanan eldi, belki de Afrodit idi. ‘Demek ki, aykırı baharı beklerdi meyveler’ diyerek, ‘hoş geldin’ demiştim Ona.

Sıra dışı bakış açılarıyla ele aldığı aşklar, kullandığı akıcı dil, kitaplarındaki yumuşak romantizm ve içten kahkahası ile Nevra Bucak, beni edebiyata bağlayan isimdir ve “beni hiç bulaştırmayacaktın” demem ondandır.

Yine açmak istemediğim şu günlerde, “Kadınların Şarkısı” ile belirdi Nevra, Eurotas’ın çiçekli kıyılarında, gün batarken. Gözlerimi vişneçürüğü panjurlu, beyaz ahşap evin bahçesindeki menekşenin ardında, Verdi’nin Aida’sını dinlerken bulduğumda, güneş üzerime doğuyordu. Demek istediğim şu ki; Kadınların Şarkısı’nı dinlemeye, hatta yaşamaya çoktan başlamıştım!

Şimdiye kadar okuduğum romanları hissettim, ama yaşayamadım. Romanın içinde bir karakter, cisim olamadım. Fakat Nevra Bucak’ın romanlarını, hissetmenin ötesinde yaşayabildim, içlerine girebildim, kişilere, eşyalara dokunabildim. Bu özelliğiyle Nevra, düşleri ve özlemleri gerçeğe çeviren, sihirli peri gibidir.

Romantizm ve Nevra Bucak

Nevra Bucak’ın kitaplarındaki aşk, hep başkaydı, “mevsimleri farklı”ydı. Cinsellikten, tenden arınmış, sınırı, ucu, kenarı, kıyısı olmayan aşklardı anlattıkları. Özgür, güçlü aşklar… Elbette zarif bir romantizmle birlikte… Kadınların Şarkısı adlı kitabında da, bütün bu özellikleri tekrar yaşadım! Kitap, tam bir Nevra Bucak kitabı olduğunu, beynimin duvarlarına işlediği enfes romantizmiyle kanıtladı.

Nevra Bucak’ı, her zaman “ayaklı romantizm” olarak gördüm. Yüreğinden fışkıran sınırsız (ve eşsiz) romantizm, yazdığı kitaplara incecik dokunuşlarla, adeta bir dantel gibi, özenle işleniyordu. Kaynağını Nevra’nın yüreğinden alan aşk ve romantizm, Kadınların Şarkısı’nda zirveye ulaşıyordu. Yirmi yıldır söylenmeyi bekleyen bu şarkı, kitabın sayfalarından uçarak yüreğime konuyor, orada dans ederek çoğalıyor, usuma, gözlerime, derime ve nihayetinde bütün vücuduma yayılarak, beni “Aşkın Adası”nda, ender bir güzelliğin gülümseyen kıyısına bırakıveriyordu. Ada, bu güzelliğin ortasında sevişen iki yüreğin, sevgi dolu senfonisi eşliğinde yükseliyor ve evrenin sonsuz koyuluğunda bir güneş olarak yerini alıyordu. İşte Kadınların Şarkısı’ndaki “iki kadın yüreği”nin aşkı, böylesine yüksek ve bildiğimiz aşkın ötesinde bir aşktı…

“Erkek Aşk”ın Dayatması

Kadınların Şarkısı’nı anlatan ve bir yazar olan Mine, eski bir soprano ve romanın başkişisi Semiramis’in, Ada’daki yalnızlığına götürüyor bizi. Bu yolculuk esnasında, Mine’nin evli ve çocuklu olan erkek sevgilisi ile yaşadığı “aşklı aşksızlık”a da tanık oluyoruz.

Ada’ya gidip geldikçe, kimseyle görüşmeyen, evden dışarı çıkmayan Semiramis’in dünyasına adım atıyor ve o dünyanın aslında kültür, sevgi, duygu, tutku ve bir o kadar da hüzün dolu olduğunu anlıyoruz.

Mine ve Semiramis arasında oluşan dostluğun gelişimi, bize yaşadığımız aşkların (özellikle de kadın – erkek ilişkilerinde) cinsel temastan öteye geçemediğini kanıtlıyor. Duygudan mahrum, tensel birlikteliklere aşk dediğimizi, aşkı cinsel bir doyum olarak bildiğimizi gösteriyor. Oysa, aşkın teni olur mu? Sınırı, kalıbı, şekli ya da “cinsi” olur mu? Olmadığını ve aşkın gerçekte bir “yürek işi” olduğunu, Mine ve Semiramis arasında giderek tutkuya dönüşen bu nadide dostluktan öğreniyoruz. Öyle bir tutku ki, bu iki yürek birbirine sahip olmak, birbirinde kaybolmak istiyor.

Yürekleri sevişen iki kadındır, Mine ve Semiramis. Bu kutlu törende birbirine değen duygulardır; tutku, saygı, sevgi, hayranlık, hoşgörü, ilgi, merak, paylaşım, bütünleşmek… Çoğu zaman sadece cinselliği yaşatabilen, sanki aşkın cinsel doyumdan ibaretmiş olduğunu dayatan “erkek aşkın” ötesinde bir sevişme Kadınların Şarkısı.

“Sana evime gel demiyorum, benim uçsuz bucaksız yalnızlığıma gel.”

Günümüzün temel sorunlarından birine, sıra dışı bakış açısıyla yaklaşan Nevra Bucak kitabında, çoğu erkeğin, romantizm maskesi altında kadına cinsellikten öte bir şey sunamadığına ve kadını yalnızlaştırdığına dikkat çekerek, kadınların yürek acılarını dile getiriyor. Bu dile geliş, Tagore’dan bir alıntı ile daha kitabın ilk sayfasında okura sunuluyor: “Sana evime gel demiyorum, benim uçsuz bucaksız yalnızlığıma gel.

Nevra Bucak’ın “Mevsimler Farklıdır” ve “Aşkın Kutupları” adlı kitaplarındaki aşkları bambaşkaydı, fakat “Kadınların Şarkısı”ndaki aşk, çok daha başka. Kitap, aşk anlayışımızı yeniden sorgulamamızı sağlıyor… Kitabın dili, yirmi yıldır bekleyen şarap gibi, dudaklardan yüreğe akıveriyor hemen. Kadınların Şarkısı’nı kitaplığımın en değerli kitaplar köşesindeki yerine koyarken, okura da aşkın hüzünle yoğrulduğu bu şarkıya kulak vermesini tavsiye ediyorum.

(Kadınların Şarkısı, Nevra Bucak – Aya Yayınları, 120 s.)

Selçuk ERAT
08 Temmuz 2012, İstanbul
Özgür Kocaeli Gazetesi, 15.07.2012

Kategoriler
Amo-Seo-PR Faydalı Bilgiler Günlük hayat İnternet Dünyası Web Site Tanıtımları

Resim paylaşarak backlink kazanın! – Piclect

Yakın zamanda açtığım, geliştirmesine uzun süre devam edeceğim piclect.com da sitenizi kullanarak resim paylaştığınızda kolayca sitenize link ve backlink kazanırsınız.

Piclect.com ‘un amacı: Beğendiğiniz sitelerdeki resim yada videoları kolayca kendi hesabınız üzerinden yada misafir olarak paylaşabilmenize, kategorize ederek gruplandırabilmenize, paylaşmanıza olanak verir. Diğer kullanıcılarında paylaşımlarınızı beğenerek hem sitede ve anasayfada ön plana çıkmasını sağlar hemde kendi belirledikleri kategorilerde sergileyerek başkalarınında farketmesini sağlar.

Nasıl link alacaksınız?

Çok basit: sitenizdeki var olan resimli konuları yada videoları sadece tek tıklama ile piclect.com’a ekleyebilirsiniz. Bunun için buradaki tarayıcı bookmark özelliğini eklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sitenizde gezerken yada başka sitelerde beğendiğiniz resimlerin bulunduğu sayfalarda eklediğiniz tarayıcı butonuna basarak içeriğinizi piclect.comda kolayca paylaşabilirsiniz.

Faydaları neler?

Piclect.comdan link almış olacaksınız, bunun yanında yakında piclet deki popler içeriği Network sitelerimizde de paylaşmaya başlayacağız, böylece eklediğiniz içerikler kısa sürede binlerce kişiye ulaşacak. Bununla beraber sürekli olarak içeriği Sosyal zeb sitelerinde paylaşıyoruz.

Eklediğiniz içerikleri kendi sitenizde de yayınlayabilirsiniz:

Rss ve feed beslemeleri ile eklediğiniz içerikleri kolayca sitenizde listeleyebilirsiniz. örnek olarak beni eklediğim konulara buradaki rss/feed ile ulaşabilirsiniz. Herkesin kendine ait rss alanları bulunmaktadır.

Nasıl çalışır?

Bu konu ile ilgili bir video hazırlamıştım faydası olacaktır, sonuna kadar izleyin daha fazla şey öğreneceksiniz.

Youtube.comScreenr.com

Nasıl Yapılır?

Buraya girerek kullandığınız tarayıcıya göre hazırladığım videoya bakarak sizde butonu ekleyerek eklemeye başlayabilirsiniz..