Kategoriler
Dünya ülkeleri Geçmiş Tarih Günlük hayat Günün Tarihi Kişisel makaleler Milli Görüş Orta Doğu Söyleşiler - Röportajlar Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Türkiye maden bakımından dünyanın en zengin ülkesi, ama !

Ama bu madenleri kimse çıkaramaz. Hatta bu konunun üzerine giden gazeteciler öldürüldü. Uğur Mumcu ve Çetin Emeç’in öldürülmeden kısa bir süre önce bu madenler üzerine gittiğini biliyorsunuz her halde…’ İlgiyle dinledim. O kadar çarpıcı şeyler anlattı ki, yazmaya sayfalar yetmez. İddiaların hepsinin belgeli olduğunu söyleyen bu mühendis, gazete ve televizyon kanallarında hiçbir gazetecinin bu yönde bir haber yapamadığını ve milletin resmen uyutulduğunu örneklerle anlattı. Beşir Yılmaz’a son sözüm ‘ Bana anlattıklarınızı Genelkurmay”a anlatınız mı?’ oldu. Aldığım cevap da aynen şöyle.

Ya doğruysa!..
GAZETECI VEDAT YENERER’IN YAZISI…..

Petrol yoksa çıkartma ruhsatı neden vermiyorsunuz?

Değerli okurlar, geçenlerde Türkiye-Suriye sınırında uydu verilerine göre petrol denizi olduğu iddiasını yazmıştım. Yazı sonrasında Silopi de madencilik yapan Beşir Yılmaz aradı. Yazacaklarımı lütfen iyi okuyun!…

Beşir Yılmaz telefonda. ‘Vedat bey, gelin Silopi’ de Cudi eteklerine sizi götüreyim de petrolü kendi gözünüzle görün!..’diyerek feryat ediyordu.

‘Nasıl yani!..’ diye sorduğumda anlatmaya başladı..

‘Biz aileden madenciyiz.Irak sınırında yaklaşık 300 km ya da bir başka deyişle yaklaşık 150 milyon ton asfaltit madeni buldum.. Bu madeni bir süre resmi olarak işlettikten sonra devlet 1978 yılında kamulaştırıyoruz’ diyerek el koydu. Rezervin de 50 milyon ton olduğu iddia edildi. Madem asfaltit rezervi az, neden el koyuyorsunuz. Dünyanın neresine giderseniz gidin asfaltit maddesi bulunan her yerin altında petrol vardır. Silopi’nin altı da petrol deniz idir. Yaz aylarında etraftaki ocaklardan resmen petrol akar ve Hezil çayına karışır. Gelin görün! Sadece petrol değil, burada çok zengin uranyum Ve nikel madeni de var’

– Nereden biliyorsunuz? ‘Türkiye’deki analizlere güvenmediğim için madenin her tarafından örnekler alarak Almanya’ya bizzat götürdüm ve analiz yaptırdım. Raporları gönderdim size ( Sonuçlar elimde Yatağan ve Tunç bilek’e göre iki misli rakamlar var)

dünyanın en önemli uranyum madenlerinden birisi buradadır ve aktif haldedir..’

Beşir Yılmaz’ın anlatacak o kadar çok şeyi var ki makineli tüfek gibi art arda sıralıyor.

Ben de zaman zaman araya girip soru soruyorum.

-Petrol olduğunu nereden biliyorsunuz?

‘Bu bölgede İngilizler 1967-87de petrol aramışlar. Açılan kuyulardan gökyüzüne doğru 100 metre kadar petrol fışkırmış. Ardından kapatmışlar ve betonlamışlar. Benim madenimin yanında da bu kuyudan var ve vanasını gelin birlikte açalım eğer beton ve cıva basıp tıkamadılarsa bakalım ne kadar petrol fışkıracak. Dönemin köylüleri arasında hâlâ yaşayan görgü tanıkları var ve petrolün 100 metre kadar fışkırdığını görenler var.

‘Beşir Yılmaz konuştukça pür dikkat dinlemeye devam ediyorum..’

Vedat Bey, asfaltit maddesi olan her yerde petrol vardır. Eğer petrol yoksa bana neden petrol çıkartma ruhsatı vermiyorlar? Musul ve Kerkük’ ün rakımı 80-100 metre civarındadır. Cudi Dağı’ndaki petrolümüz resmen Irak’a doğru akıyor ve başta İngilizler ve ABD bunu biliyor..’ Beşir Yılmaz bugünlerde Silopi’ ye bile zor gider hale gelmiş.

Devlet kamulaştırılacak diye el koyduğu madeni şimdi Turgay Ciner ‘in sahibi olduğu

Park Holding’e devretmiş. Durum böyle olunca, Yılmaz da dava üstüne dava açmış ve yürütmeyi durdurma kararı aldırmış. Eğer tekrar el konulursa AIHM’ YE başvuracakmış.

Kısacası madeninin peşini bırakmıyor ama artık bölgedeki aşiret ağaları da onun peşini bırakmaz hale getirilmiş..Bütün dava tutanakları elimde okudukça dehşete kapılıyorum. Şimdi sıkı durun…

Beşir Yılmaz Başbakan Tayyib Erdoğan’ a bu durum üzerine başvurmuş ve dilekçe vermiş dilekçede aynen şöyle yazıyor..

‘Bürokrasi ve çeteler milletin hak ve hukukunu aramaktan bezdirmiştir. Televizyonda ve basındaki konuşmalarınızda ‘hortumcu çetelerin ve bürokrasinin üstüne gidilecektir diyorsunuz’. Millet buna çok seviniyor. 25 yıldır gasp edilen madenimiz çete ve bürokratların, anayasa, kanunlar ve insan hakları hiçe sayılarak ihale yolu ile peşkeş çekiliyor. Allah’a ve sizin yüksek adaletinize sığınıyorum.’ Beşir Yılmaz devlet tarafından el konulan mallarını ve bunun karşılığında devletin verdiği parayı yazıya eklemiş..

1- 35 km yol yaptım.

2- 500 bin ton hazır çıkarılmış kömürüm var.

3- 3,5 milyon metreküp hafriyat yapılmış.

4- Mazot tankları.

5- Dinamit ambarı.

6- Kantar ve kantar binası.

Resmi olarak bana ait olan ve vergisini ödediği madenimde Bugüne kadar yaptığım işler ve halen bulunan demirbaş ve çıkarılmış maden içinde 5.800..800 TL. (Buna resmen gasp ve devlet terörü denir!)

Beşir Yılmaz Başbakan Erdoğan’a yazdığı dilekçede devam ediyor.

‘Bu para halen bankada duruyor. Buna rağmen Türkiye Kömür İşletmeleri ihaleyi adamlarına ve hortumculara peşkeş çekiyor’

Beşir Yılmaz’ ın bu başvurusuna Başbakan Erdoğan bugüne kadar cevap vermemiş.

Beşir Yılmaz’dan al ve ABD bağlantılı şirketlere ver. Uranyum konusu da bir başka skandal. Güneydoğu resmen petrol deniz i üzerinde ve Türkiye ABD Firmalarının peşinde ‘bize petrol bul’ diye yalvarıyor… İddialar devam ediyor:6 mühendisin kafaları kesildi.

TPIK diye Türkiye Petrolleri’nin kurduğu bir kurum yurt dışına petrol arama işlerine giriyor ve bugüne kadar milyar dolar zarar ediyor.

Beşir Yılmaz diyor ki: ‘Kimin hain kimin işbirlikçi olduğunu anlamak çok kolay!

Eğer bölgede petrol yok ise neden bana petrol çıkartma ruhsatı verilmiyor. Ruhsat verin 800 metreden petrolü çıkartmazsam ben bu ülkeyi terk ederim. MTA yıllar önce sondaj yaptı 480 metrede su bulundu ve ardından delici aletin ucu kırıldığı için sondaja son verildi. Herkes bilir sudan sonra petrol gelir. Biz yerli teknoloji ile 1200 metreye kadar sondaj yapabiliriz kimseye ihtiyacımız yok. İzni versinler siz görün petrol nasıl fışkıracak.

‘ Bu görüşmemizden bir gün sonra Beşir Yılmaz tekrar aradı ve Soma’da görevli bir mühendis ile görüşmemi isteyerek telefon numarasını verdi. Adını burada yazmak istemiyor. Mühendis ile görüşmemde daha da çarpıcı gerçekler çıktı ortaya.

Altı ay kadar önce Cudi dağları eteklerinde bulanan 6 insan iskeletinin ne olduğunu bilip bilmediğimi sordu. Ben de ‘bilmiyorum’ dedim. Mühendis ekledi

‘Bu iskeletler 18 Yıl önce Cudi Dağı’nda kaybolan 6 Türk petrol mühendisinin iskeletleri. Kafaları kesilerek öldürülmüş..’ Dondum kaldım. Ne diyeyim.Kendisi de mühendis olduğu için yalan söylemiyordur diye düşündüm..Ardından devam etti..

‘Vedat Bey Türkiye maden bakımından dünyanın en zengin ülkesi. Siz Ödemiş yakınlarındaki Bozdağ’ın dünyanın en büyük altın rezervi olan dağlarından biri olduğunu biliyor musunuz? 

Ama bu madenleri kimse çıkaramaz. Hatta bu konunun üzerine giden gazeteciler öldürüldü. Uğur Mumcu ve Çetin Emeç’in öldürülmeden kısa bir süre önce bu madenler üzerine gittiğini biliyorsunuz her halde…’ İlgiyle dinledim. O kadar çarpıcı şeyler anlattı ki, yazmaya sayfalar yetmez. İddiaların hepsinin belgeli olduğunu söyleyen bu mühendis, gazete ve televizyon kanallarında hiçbir gazetecinin bu yönde bir haber yapamadığını ve milletin resmen uyutulduğunu örneklerle anlattı. Beşir Yılmaz’a son sözüm ‘ Bana anlattıklarınızı Genelkurmay”a anlatınız mı?’ oldu. Aldığım cevap da aynen şöyle.

‘ Vedat Bey her şeyi belgeleriyle birlikte bir kaç kez askeri büyüklerimize anlattım ama bugüne kadar bir arpa boyu ilerleme kaydedemedik!’. Ne diyeyim, bu milleti korumaya yemin etmiş olanlar utansın!.. Son sözüm: ‘AB ve ABD, PKK”yı boşu boşuna özellikle bu bölgede güçlendirip milletin başına bela etmedi. Bölgeye gelecek barış ortamı Türkiye”yi ekonomik olarak uçuracak gelişmelere gebedir!..’

İlgili olacağını düşündüğünüz herkese yollayın…önemli!!

Not: Noktasına virgülüne dokunulmamıştır…. orjinal kaynak bilinmiyor..
 

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Türkiye maden bakımından dünyanın en zengin ülkesi, ama !” için 9 yanıt

mümkün olmaması; kuzeyde rusyada, doğuda azerbeycan ve iran, güneyde kerkük ve ırak; hatta akdenizde büyük havzalar olduğu tartışılırken, türkiyede petrol yok!
YANLIŞ!
Türkiyede bu durumun karşısında durabilecek yürekte, bürokrat yok. Hepsi basiretsiz, hepsi beceriksiz ve günü kurtarma, cebi doldurma derdinde!

Yillardir turkiyeninde en buyuk eksigi degilmidir Adam gibi adam, delikanli bir yonetici? Annemin bazen kullandigi bir deyim vardi: Nato mermer, nato kafa. Sanirim bunu simdi daha iyi anliyorum..

Suanki durumda yoneticileri buyuk sorumluluklar bekliyor, vazgecilse olmaz, dvam edildiginde sonuclari kotu olursa olmaz. iyi dusunmeliler ve turkiyenin ilerlemesi icinde bir an once adim atilmali.. zenginliklerimizi kullanmaya baslamaliyiz, boylece issizlik buyuk olcude azalacaktir..

evet arkadaslar petrol var maden var her sey var ama adam yok, hangi yonetim yapacak bunu hepsi amerikan ucagi, ben kendim bile sahit oldum uzuldum neden kulanmiyorlar….

Daha geçen gün haberlere çıktı yahu. Bir Abd firması geliyor Batman’dan bir arazi alıyor. 1 ay süre içinde 4 kuyu açıyor. Hepsinden de yüksek kalitede petrol çıkıyor. Araziyi satan adam da “Araziden petrol çıktı fakat bana faydası yok, Beni o kuyulara bekçi yapsınlar da başka birşey istemem” şeklinde demeç veriyor.

Yahu burnumuzun dibinde petrol çıkarken bizim topraklarda mı çıkmıyor? Bıraksınlar hikayeyi. Kürdistan’ı neden Güneydoğu Anadolu’da kurmak istiyorlar? Irak’da kurulan Kürt yönetimi yetmiyor mu? Sınıra neden mayın döşendi? Teröristler içinmiş. Peehh. Oradan gelemeyenler etrafını dolandı. Şimdi İzmir’e kadar geldikleri oluyor.

Bor madenleri bizde. Neymiş sermaye yok, işleyemiyoruz, bilmem kaç türlü yalan. Herşeye borç alan memleket bir yatırıma borç bulamıyor. Yıllardır seçime gidiyoruz fakat biz seçemiyoruz ki. Nasıl bir dünya düzeni varsa bir kaç tane insan satranç oynar gibi dünya ile oynuyor. Düşünün yahu. ABD halkı bile kendisi başkan seçemiyor. Birileri senaryoyu yazıyor. Halk farkında olmadan bunu oynuyor.

Tarihçi Sinan Meydan’ın “Atatürk’ün açtığı kurum ve fabrikalar” ile alakalı bir konuşması var. İzlemenizi tavsiye ederim. Youtube adresi: http://youtu.be/DVQ9vAAecoQ

Yazarlığınızı geri çevirdim fakat bayağı bayağı buradan makale yazıyorum bende :)

Ustad Teklifimiz herzaman gecerlidir, Ancak hala burda olmali cok istedigimide yineliyim. =) Bu arada yorumuna 100% katiliyorum. Bir donem yilini hatirlamiyorum haberlerde bende izlemistim, sornasinda daha ses cikmadi. Anladigim kadariyla Basin da bu isin icinde, ondan sonra ne adami nede o haberi yapan muhabiri bir daha gormedim :( isin icinde cok is var. Oyle bir dunyada yasiyoruzki, yonetenler sirketler, firmalar olmus. Isci sinifi ise herzaman ezilmeye birakilmis. Bu konuda yazacak cok sey var aslinda ama zamanla arastirma yapilarak hazirlanmasi gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.