Türklerin çıkış noktası olan tarihi şehir hangisidir?

Aslında gerek dünyaca gerek ülkemizde çok bilinmese de Türk tarihi ve mitolojisi oldukça geniş ve ilgi çekicidir. Türklerin yaradılışı ve dirilişi gibi destanları bulunmaktadır. Bu destanların yanı sıra Türklerin inancına paralel olan mitleri de bulunmaktadır. Peki Türklerin çıkış noktası olan şehir olarak bilinen tarihi şehir hangisidir, gelin görelim.

Türklerin birçok destanı ve inandıkları mitolojileri bulunmaktadır. Türklerin inançlarına göre Türklerin kurduğu şehirler ve ülkelerin başkenti ya da merkezi tek bir şehir olmalıdır. Bu şehirse Türklerin dünyaya geldiği ve buradan yayıldığı olarak bilinen Ötüken şehridir. Ötüken şehri birçok kaynakta Ötügen olarak geçse de şuan kabul edilen isim Ötüken’dir. Dediğimiz gibi bu inanca göre de birçok büyük Türk devletinin kuruluşu yada başkenti Ötüken şehridir.

Türklerin çıkış noktası olan tarihi şehir hangisidir?

Köktürkler, Uygurlar ve Kırgızların merkezleri uzun bir süre kutsal olarak kabul edilen Ötüken ormanı olmuştur. Orhun yazıtlarında da Ötüken ormanları kutsal olarak geçmektedir. Birçok kaynakta Ötüken ormanı dışarıdaki kötülüklere karşı, sığınılacak güvenli bir ev olarak tasvir edilir.

Türklerin çıkış noktası olan tarihi şehir – Bulmaca Sorusu

Türk kültüründe ve inancında önemli bir yeri olan Ötüken şehrini bu yazımızda sizlere aktardık ve bu sayede karşımıza çıkabilen bulmaca sorularına cevap bulmuş olduk. Sonuca gelecek olursak cevabımız “Ötüken” olacaktır.

Eğer bu soruyu Codycross bulmacaları için arıyorsanız cevabınız “Ötüken” olacaktır.  Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 11 – Bulmaca 4 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 11 – Bulmaca 4 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICevap
Satın alınırken şaplak atılan yaz meyvesi:
KARPUZ
Genetiğiyle oynanmamış yerli tohuma verilen ad:
ATALIK
Ömer __, Rubailer’i yazan İranlı filozof:
HAYYAM
İlaç satışı yapılan dükkan:
ECZANE
Boşanma durumunda mahkemece bağlanan aylık:
NAFAKA
Kurbağa gibi, suda ve karada yaşayabilen canlı:
AMFİBİ
Gemiyi en son o terkeder:
KAPTAN
Alternatifler arasından birini tercih etmek:
SEÇMEK
Sanat ve zanaat yapılan alan:
ATÖLYE
Letonya’nın kıyısının bulunduğu deniz:
BALTIK
Türklerin çıkış noktası olan tarihi şehir:
ÖTÜKEN
Dışı yeşil, içi kırmızı, sulu ve büyük yaz meyvesi:
KARPUZ
Gerçekleşmesi çok zor ya da imkansız düşünce:
ÜTOPYA

Bu yazımızda ülkemizin Türklerin çıkış noktası olan şehri, Öküten’i inceledik. Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.