Ana Sayfa Tarih Makale Geçmiş Tarih Türk Devletlerinde Ordu ve Devlet Yönetimi

Türk Devletlerinde Ordu ve Devlet Yönetimi

0

Devlet Yönetimi

Türklerin Müslümanlığı kabul etmesinden sonrada eski kültürleri ve gelenekleri devam etti. Ülke toprakları, hükümdar ailesinin ortak malı sayıldı ve bu topraklar ailenin bireyleri tarafından paylaştırılarak yönetildi. Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar “ülke toprakları haneden ailesinin ortak malıdır” anlayışı geçerli olduğundan dolayı birçok kez taht kavgaları yaşandı.

Türk – İslam devletlerinde hükümdarın kendi adına camilerde hutbe okutması ve para bastırması hükümdarlık alameti kabul edilirdi. Hükümdarların ana görevi, halkın refahını korumak ve mutlu olamsını sağlamak, adalet anlayışıyla hükmetmek, orduyu kontrol etmek, savaşa ve barışa karar vermek olan hükümdarlar, çoğunlukla isimlerinin başına Sultan lakabını takmışlardır. Hükümet kararlarını Divan-ı Sultan ismi verilen büyük bir divanda alırdı. Bu divanın başkanlığını vezir üstlenirdi. Büyük divan meclisinin yanı sıra, askeri, ekonomik ve adli işlerede bakan divanlar da mevcuttu. Ülke eyalet sistemiyle yönetilirdi. Eyaletlerin kontrolleri ise hükümdar ailesinde seçilen erkek çocuklarınındı ve bunlara Melik ismi verilirdi. Adaleti koruma görevi ise kadılarındı.

Ordu

İlk Müslüman Türk Devletleri’nde ordu 3 farklı bölümden meydana geliyordu. Bunlar ;
a) Hassa Orduları
b) Tımarlı Sipahiler
c) Yardımcı Kuvvetler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.