Arapların Türklerle ilk kez biraraya gelmeleri Hz.Ömer zamanına dayanır. İslam orduları İran’ı işgal etttikten sonra Kafkaslar bölgesinde Hazar Türkleri, Horasan bölgesinde ise Türgiş’lerle savaştılar. Hz.Osman döneminde Hazar Türkleri ile Araplar arasında ilk defa Türk – Arap savaşları başladı. Türklerle Araplar arasındaki savaşlar Abbasilerin yönetime el koymasıyla sona erdi. Abbasilerin dostça olan davranışları, Türklerin topluluklar halinde İslamiyet’i kabul etmelerinde büyük bir rol oynadı. Türklerin İslamiyet dinini seçmelerindeki temel nedenler arasında, Gök tanrı inancının İslam dinine görede mantıklı oluşu, Türklerin de tek Tanrı ve Cennet Cehennem inancına sahip olmaları, Türklerin tanrı ve ölülerin ardından kurban kesme işleminin İslam’a benzer olmasıdır. Ayrıca bu dönemde meydana gelen Talas Savaşı’da çok büyük bir dönüm noktasıdır.

Talas Savaşı

2.Köktürk Devleti 745 senesinde yok olunca Çinliler Talas vadisine kadar gelerek Orta Asya’da bulunan tüm devletleri ve ufak beylikleri ele geçirdiler. Bu yüzden Orta Asya’yı Çin kültüründen uzaklaştırmak hedefiyle Karluk Türkleriyle Araplar birlik kurdular. 751 senesinde meydana gelen Talas Savaşı’nı Türklerin büyük yardımları sayesinde Araplar kazandı. Bu savaş sayesinde, Orta Asya, Çin egemenliği altına girmekten son anda kurtuldu. Türklerle Müslümanlar arasındaki husumet sona erdi ve dostlukları başladı. Türkler, Abbasilerin siyasi yönetiminde büyük bir söz hakkına sahip oldular. İslamiyet Türkler içerisinde hızla yayılmaya başladı.

Türklerin İslam Dinine Katkıları

Türkler İslamiyet’i kabul ettikten kısa bir süre sonra İslamiyet’i geniş alanlara yaymayı başardılar. U sebeple İslam uygarlığının gelişmesinde ve büyümesinde önemli bir etkiye sahip oldular. Bizans’a karşı olan sınır devletlerinde “Avasım” ismi verilen şehirlerde Abbasi Devleti’nin her türlü gelebilecek saldıran korudular. Türk – İslam sentezini geliştirerek yeni bir modernize uygarlık ortaya çıkardılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.