Köktürkler

Avar egemenliğini ortadan kaldıran Bumin Kağan tarafından 552 yılında ortaya çıkan 1.Köktürk Devleti 630 yılında Çinliler tarafından istila edilmiştir. Kürşat İhtilali’nden sonra Çinlilere karşı yapılan bağımsızlık mücadelesinde 2.Köktürk devleti kurulmuştur. Devletin kurucusu Kutluk Kağan olduğu için 2.Köktürk Devleti Kutluk Devleti olarak da bilinmektedir. Türk ismiyle kurulan, alfabeyi ortaya çıkaran, yazılı eserler veren vede bağımsızlık savaşı neticesinde kurulan ilk Türk Devleti’dir. Hunlara benzer bir göçebe yaşam tarzını benimseyen Köktürkler, çadır sanatı, demircilik, hayvancılık ve dokumacılık dallarındada ileri gitmişlerdir. Sasaniler, Çinliler, Akhunlar, Uygurlar ve diğer Türk boylarıyla savaşmışlar, Bizanslarlada çeşitli dostluk çıkarlarından dolayı iyi geçinmişlerdir. Batı Türklerin atası varsayılan Köktürkler 12 Hayvanlı Türk Takvimi’ni kullanmışlar ve Ergenekon Destanı’nın kuşaktan kuşağa geçmesini sağlamışlardır.

Uygurlar

Kutluk Devleti’nin çökmesinin ardından Karlukların da yardımlarıyla birlikte Orta Asya topraklarında Kutluk Bilge Kül Kağan tarafından kurulmuştur. Başkent olarak Ordu’nun Balık ilçesini seçmişlerdir. Mani dinine mensup olduklarından, savaşçı yeteneklerini kaybetmişler ve bu nedenlede çok fazla varlıklarını sürdürememişlerdir. Göçebe yaşamdan yerleşik yaşama geçmeye çalışan ilk Türk devletidir. Bu sebeple, tarım ticaret şehir mimarisi gibi branşlarda oldukça başarılıdırlar. Talaş Savaşı’ndan sonra baskı tekniği öğrenmişler ve ilk Türkçe eserlerini meydana getirmişlerdir. Kırgızlar tarafından 840 yılında ortadan kaldırılmışlardır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.