Kategoriler
Bilimsel Makale Gelecek Teknoloji Güncel Haberler Türkiye üzerine Uzay Teknolojileri Uzay ve zaman

Geleceğin Uzay Araçlarına Uzanan Bir Proje : THOR

Dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi. Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti.

Uzay bütün insanlık için uçsuz bucaksız bir dünya.Ve aynı zamanda keşfetmeyi bekleyen.Bu nedenle her zaman büyük kitlelerin dikkatini çekmiş bir konu.Hatta bir çok filme ilham kaynağı olmuş bir konu.İşte Türkiye’nin de THOR projesi belki uzay ile ilgilenenlerin pür dikkat kesileceği bir yenilik olabilir.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim adamları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi. THOR’da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

     Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen Thor’dan alan projede ‘ısıl koruma tekniği’ baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

 

Kategoriler
Gelecek Teknoloji

Microsoft Windows 8 Son Kullanıcı Test Sürümü Çıktı

Uzun bir süredir merakla beklediğimiz Microsoft Windows 8′in son kullanıcı deneme sürümü bugün tüketicilere açıldı. Hatırlarsanız bir süre önce yazılım geliştiriciler için bir test sürümü çıkarmıştı. Yeni sürümü Microsoft sitesinden indirerek incelemeye başlayabiliriz.

Windows 8 Tüketici Önizleme sürümü dil olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca ve Çince olarak indirilebilir durumda. Minimum sistem gereksinimleri ise aşağıdaki gibi…

İşlemci : 1 GHz veya üstü

Ram : 1 GB (32-bit) ya da 2 GB (64-bit)

Hard disk : 16 GB (32-bit)  ya da 20 GB (64-bit)

Ekran katı : Microsoft DirectX 9 veya üstü

SO olarak aşağıdaki bağlantı adreslerinden indirerek bir DVD’ye Windows 8′i yazabilirsiniz. Ardından da DVD sürücüsü üzerinden bilgisayarınıza kurmak kalıyor. Test etmek isteyenler içinufak bir not “Lütfen yedeklerinizi aldıktan sonra bilgisayarınıza kurunuz!”

Download Windows 8 Preview English, 32-bit (x86)

Download Windows 8 Preview English, 64-bit (x64)

Product Key :   DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J

Kategoriler
Bilimsel Makale Deneme Yazıları Doğa ve Yaşam Fizik - Kimya Gelecek Teknoloji Genel Konular

Saç telinden daha ince çelikten daha sağlam

İnsan saçından 100 bin kez daha ince, çelikten dayanıklı: İşte Honda ve karbon nano tüplerinin sırrı…

Honda’da görev yapan bilim adamları şu sıralar çok ilginç bir madde üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Karbon nano tüp olarak adlandırılan bu madde özellikle otomotiv ve teknoloji dünyasında çığır açabilecek bazı özelliklere sahip.

honda
Saç telinden daha ince çelikten daha sağlam

Kategoriler
Gelecek Teknoloji Genel Konular Günlük hayat Teknoloji

Yeni iphone özellikleri

Bu yeni sürümler dahilinde İphone a yeni özellikler eklendi. İlk başta ismi İphone 3GS olarak değiştirildi.S nin anlamı hız ı sembolize eder.Tabii ki de İphone da olmasa olmaz özelliklerden biriside hızdır.Ancak yeni İphone da yenilikler bunlarla sınırlı değil.Kamera 3.0 mega pixel ve kalitesi son derece iyileştirildi.Buda daha iyi fotoğraflar çıkabileceği anlamını taşıyor.Pil ömrü daha da yükseltildi.Bu sayede daha uzun ömürlü şekilde işlemlerinizi yapabileceksiniz.En büyük özelliklerden biride otofocus özelliği.Bu özellikte İphone a artı puan kazandıracaktır.Diğer bir eksiklik olan MMS özelliği getirilmiş ve eksiklik giderilmiş.Gerçekten İphone a kuşbakışı gözle baktığımızda ilk çıktığında bu kadar eksik bulunması gerçekten şaşırtıcı…Ve geldik Türk halkının beklide en çok ilgi göstereceği özelliğe İphone ile çektiğiniz videoyu anında Facebook veya Youtube da paylaşabilirsiniz.Buda kullanıcılara bir kullanım kolaylığı sağlıyor açıkçası…İphone un ilginç bir diğer özelliği ise pusula özelliğinin eklenmiş olması.Evet gerçekten ilginç bir özellik ancak iphone bir şey bilmese yapmazdı diye düşünmekte de fayda var.Sonuç olarak iphone bir kez daha sevenlerinin gönlünü kazanmayı başardı.Artık İphone dan daha iyi özellikli bir cihaz gelirli gelmez mi bilinmez ancak bilinen tek şey İphone bu alanda en büyük marka olma özelliğine sahip.

 Günümüz teknolojisinin en yeni oyuncaklarından olan iphone gün geçtikçe çocuk yaşlı herkes tarafından merak edilmeye başlandı.Tabi iphone un bu denli önem kazanmasının altında tek sorumlu var oda 3g özelliğidir.3G  özelliği Avrupa da hızla yayılırken ülkemizde maalesef çok geç bir zamanda aktif hale geçmiştir.Bu teknolojinin geç gelmiş olması ve aşırı merak nedeniyle iphone ülkemizde rekor sayılabilecek sayılarda satılarak bir nevi furya haline geldi.Ancak iphone çıktığından bir süre sonra akıl almaz eksiklikler baş göstermeye başladı.En önemli eksik wireless olmasına rağmen Flash Player yoktu.Bu büyük eksiklik göze çarptı ve İphone yeni sürümlerini çıkarmak zorunda kaldıBu unvanı apple ile birlikte koruyacaklarına hiç şüphe yok ancak rekabet kullanıcılara olumlu yönde yansıyacaktır.Bir İphone fiyatı Türkiye de 2000 TL ye kadar uzanıyor.Buda mecburen halkı korsan vb. ürünlere sevk ediyor.İphone Türkiye de satılmak isteniyorsa fiyatı biraz daha aşağı çekilmeli diye düşünüyorum.

Kategoriler
Elektronik Aletler Gelecek Teknoloji Günlük hayat

Gelecek Neslin Tercihleri Elektrikli Araçlar Olacak…

Petrol ne kadar önemli bir kaynak olsa da geleceğin yatırımı elektrikte gizli. Bugün petrol için birbirini yiyen devler, ileri ki zamanlarda elektrik için kapışacaklar. İşte bunun en bariz ispatı son dönemlerde sahneleri süsleyen elektrik ve benzinle çalışan Hybrit araçlar.

Son dönemlerde benzine gelen zamlardan bunaldıysanız, elektrik ile kafanızı benzin fiyatlarına takmadan özgürce seyahat etmek istiyorsanız ve bu seyahatinizi gerçekten hem dış tasarım olarak hem de iç dizayn olarak harika bir araçta yapmayı düşlüyorsanız bu yazı size göre.

Günümüzde petrole alternatif olma yolunda hızla ilerleyen, son dönemlerde petrol rezervlerinin azalması ile gündemdeki yerini sağlamlaştırmayı başaran elektrikli araç teknolojisi fiş ve priz kullanılarak araçlarımızı şarj etme ve bu şarj ile inanılmaz oranlarda ekonomik bir seyahat imkânı sunuyor. Sadece bataryadaki elektriği kullanarak yol alan "Plug-in" araçların yanı sıra, içinde bulunduğumuz petrolden alternatif kaynaklara geçiş döneminin izleri olarak elektrikli araçların bir bölümü hala bazı durumlarda petrole ihtiyaç duyuyor. "Plug-in Hybrid" denilen bu teknolojide ise elektrik bittiği an araç petrolden yardım alıyor. Aslında “Plug-in Hybrid” modeller yeterince tanıtılırsa ve şans tanınırsa çok kısa sürede sadece petrol ile çalışan otomobillerin tahtını epey bir sarsacaktır.

Bu durumda bile yakıt tasarrufunu inanılmaz seviyelere çıkartan elektrikli araçların düşük emisyon değerleri – ki Plug-in türü araçlarda emisyon değeri 0(sıfır) – otomobil kaynaklı kirlenmelerinde önüne geçmiş oluyor. Ayrıca çok sessiz çalışan motorları ile gürültü oranı neredeyse %80’lere kadar azalıyor. Bazı üreticiler yayaların aracı fark edebilmesi için motor sesini dışarı veren hoparlörleri araçlara monte etmesi bunun kanıtı.

miev

http://en.wikipedia.org/wiki/MIEV

Bir Japon firması olan Mitsubishi şehir içi otomobili I MiEV temel alınarak geliştirilen konsept model I MiEV Sport, Mitsubishi’nin gelecekte üreteceği spor hatchback’ler hakkında fikir veriyor. I MiEV sport öndeki iki tekerlek için 27’şer beygirlik iki tane ve arka tekerler için 63 beygirlik bir tane olmak üzere toplamda üç ayrı motora sahip.

E-AYC adlı yalpa kontrol sistemi motorlar arasındaki dengesini ayarlayarak her tekerleğe aktarılacak olan gücü otomatik olarak dengeliyor. Bataryası tam dolu iken 200 KM menzile sahip olan araçta, maksimum hız 180 KM/H. Ağırlığı minimuma indirmek için aracın karoseri alüminyum malzemelerden hazırlanmış.

0-100 KM hızlanma süresi: 7 Saniye

Maksimum hız: 180 Km/h

Maksimum Menzil: 200 Km

fisker karma

http://www.fiskerautomotive.com

Amerika merkezli Fisker Otomotivin Plug-in Hybrid teknolojisini kullandığı spor modeli Karma elektrikli-hibrit motor kullanan ilk spor araba olma özelliğine sahip. Quantum Teknologies tarafından geliştirilen "Q-Drive" teknolojisi sayesinde 80 Kilometrelik menzil aşılana kadar gücünü sadece bataryalardan alıyor. Menzilin aşılması durumunda ise bataryaların şarj olması için benzinli motor aktif hale geliyor.

2009 yılında Amerika da satışa çıkacak olan ürün 2010 yılında Avrupaya açılmayı hedefliyor.

0-100 KM hıza ulaşma süresi: 6 saniye

Maksimum Hız: 200 km/h

Maksimum menzil:  80 KM

http://www.teslamotors.com

İsmini ünlü fizikçi Nikola Tesla’dan alan Tesla Motors’un merkezi silikon vadisinde bulunmakta. Azda olsa göz zevkine sahip olan herkesin görebileceği gibi Roadster tasarım yönünden diğer araçlardan pek de geride kalmıyor. Ama işin güzel tarafı güzel olduğu kadar fonksiyonelde olması.

Araç 250 beygir gibi bir motora sahip. Bu motor aracın 0-100 km hıza 4 saniyenin de altında ulaşmasına olanak sağlıyor. Yani benzinli araçlara hava basacak kadar iyi. Motoru için 100.000 mil ömür biçilen araç çokta karmaşık olmayan motoru sayesinde uzun yıllar sorunsuz çalışabiliyor. Aracın şarj süresi yaklaşık 3,5 saat.

0-100 Km hızlanma: 4 saniye

Maksimum hız:   210 Km/h

Maksimum menzil:   300 KM

http://www.volvocars.com/intl/Pages/default.aspx

Volvo’nun ReCharge konsepti "plug-in hybrid" teknolojisine özel olarak tasarlanmış bir C30 üzerinde uygulanmış olarak karşımıza çıkıyor. Tam şarj ile 100 Km yol alabilen ReCharge, rakiplerinin çoğundan farklı bir şekilde lityum – polimer pil teknolojisini kullanıyor. Bu sayede bataryaların kullanım ömürlerinin aracın ömründen daha uzun olması bekleniyor.4 tekerlek için birbirinden bağımsız motorlara sahip olan araç 0-100 km hıza 9 saniyede ulaşabiliyor. Araç ile başlanılan bir yolculukta dolu bataryalar ile yola çıkacak olursak 150 Km yolculukta 2,8 litreden daha az bir benzin tüketimi sağlıyor. Bataryaların tam olarak solması yaklaşık 3 saat sürerken, bir saatlik şarj ile 50 km’lik bir yol kat etmeniz mümkün.

0-100 km hızlanması: 9 saniye

Maksimum hız: 160 km/h

Batarya menzili: 100 Km

http://www.lightningcarcompany.co.uk

İngiliz Lightning firması tarafından tasarlanan araca elektrikli araçlar arasında en yüksek teknolojiye sahip olan araç durumunda.  700 Beygir gücünde olan araç, NanoSafe ve Hi-Pa Drive adlı teknolojileri sayesinde rakipleri ile arasında ciddi bir fark yaratıyor. Bu teknolojiler ile üretilen bataryalar 12 yılın üzerlerindeki ömürlerinin yanı sıra 15.000 defa şarj edildikten sonra bile ilk günkü kapasitelerinin %85 ini koruyabiliyorlar. aracın tam olarak dolması ile sadece 10 Dakika gibi bir sürede tamamlanıyor.

0-100 Km hızlanma: 4 saniye

Maksimum hız: 240 KM/h

Batarya menzili: 400 Km

Batarya dolum süresi: 10 dakika

chevrolet electiric car

 http://www.chevrolet.com/electriccar

General Motors grubunun bünyesinde faaliyet gösteren Amerikalı üretici firma Chevrolet in elektrikli araç konsepti Chevy Volt, firmanın düşük emisyonlu araç çalışmaları sırasında tasarlandı. General Motors gibi bir firmanın bu araca destek olması ise otomobil dünyasının elektrikli araçlara doğru yöneldiğinin en büyük kanıtı olabilir. GM2nin elektrikli araç mimarisi olarak ta bilinen E-Flex sistemi kullanılarak tasarlanan volt, 0-100 km arası hızlanmasını 12 saniyede gerçekleştiriyor. GM ürünü 2010 yılında piyasaya sürmeye hazırlanırken şu sıralar performansını ölçmeye yönelik çalışmalara başladılar bile.

0-100 Km hızlanması: 12 saniye

Maksimum hızı: 160 Km/h

Maksimum menzili: 65 Km

Şimdilik tanıtabileceğim araçlar bu kadar. Belki gözümden bazı araçlar kaçmış olabilir. Bu araçlar içinde sizler bilgi yazarsanız sevinirim. Ama gerçek olan bir şey var ki İnsanoğlu bir enerjinin sonuna yaklaştığı anlayınca yeni kaynaklarda başarılı işlere imza atabiliyorlar.

Darısı güneş enerjisine ve suyla çalışan arabalara. Kaldı ki son dönemlerde ülkemizde bu tarz projeler artmaya başladı. Üniversiteler tarafından desteklenen bir çok takım ve proje her sene daha iyi bir düzeye çıkmaktadır.