Kategoriler
Elektronik Aletler Genel Konular Teknoloji

Ev dekorasyonu hakkında ipuçları

Evin içi açık renge çalan bir boyayla boyanırsa Ev Aydınlatma açısından değer kazanır.Dekorasyona ilk başta bir renk veya bir stil vererek başlamalısınız.Bu Ev dekorasyonunun olmazsa olmaz şartlarındandır ve bütün dekorasyonu etkileyecektir.Bu nedenle Stil ve Renk en uygun olarak seçilmelidir.

Az önce belirttiğimiz gibi Aydınlık bir dekorasyon istemiyorsanız pastel ve koyu tonları tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır.Bu tonlar insanları dinlendirir ve psikolojik olarak insanların rahatlamasını sağlarEv dekorasyonu; insanın evini kendi göz zevki ve başkalarının görüş açısıyla ev eşyaları ve buna benzer birtakım malzemeleri birbirine uyumlu hale getirip en iyi görüntü verimini sağlamaktır.

Ev dekorasyonunda her şey belli kurallara göre yürütülmelidir.Göz zevki ön planda tutulmalıdır ve kişinin kendisinin direk olarak etkilenmesi gerekmektedir.Eşyalar oyuncak vb. malzemelerle süslenmelidir.Bu tür tasarımlarda Ahşapta çok büyük rol oynamaktadır.Eğer huzur dolu bir dekorasyon istiyorsanız mutlaka ama mutlaka dekorasyonunuzda ahşap kullanmalısınız.Yapay ahşap kullansak verim alabilir miyiz diye soracak olan arkadaşlarımız varsa bunu kendilerine sormalıdırlar.Yapay adından da belli olduğu gibi sunidir ve doğal değildir.Eğer kendinizi kandırabiliyorsanız yapay ahşap tercih edebilirsiniz.

Resim konusuna gelecek olursak çok fazla resim her zaman evi boğar ve insanları psikolojik olarak rahatsız eder.Resimler sadece göze pek çarpmayan yerlerde bulundurulmalı ve sayıları az olmalıdır.Bu şekilde resimlerden de dekorasyon şeklini öğrenmiş olduk.Evinizi turuncuya boyamanız sizi acıktırabilir.Neden diye sorarsanız turuncu açlığın rengidir ve dikkat ettiyseniz etrafımızdaki lokanta,dönerci vb. esnafın çoğu tabelalarında turuncu kullanmaktadır.Ancak ne kadar sizi etkiler bu sizin kendinize sormanız gereken bir sorudur.

Karanlık kalan odalarda tavana veya çaprazlarına ayna koyarak odaya yansıma efekti verebilirsiniz.Bu işlem odadaki desenleri canlandıracaktır.Eğer evinizde canlı bir atmosfer yaşatmak istiyorsanız mavi ve mavinin tonlarını kullanmanız tavsiye edilir.Ancak renkleri doğadan seçerek kendinize özgü bir desen yaratabilirsiniz.Bu sizin seçiminiz olacağı için kendinize en uygun rengi seçip uygulamaya geçmelisiniz. Genelde anlattığımız gibi ev dekorasyonunda önemli nokta renk ve stil seçimidir.Siz renk ve stil seçimini tamamladıktan sonra gerisi zaten yavaş yavaş desenlerinizle uyuşma gösterecektir.Buda sizin evinizin dekorasyonunu oluşturacaktır.

Kategoriler
Elektronik Aletler Gelecek Teknoloji Günlük hayat

Gelecek Neslin Tercihleri Elektrikli Araçlar Olacak…

Petrol ne kadar önemli bir kaynak olsa da geleceğin yatırımı elektrikte gizli. Bugün petrol için birbirini yiyen devler, ileri ki zamanlarda elektrik için kapışacaklar. İşte bunun en bariz ispatı son dönemlerde sahneleri süsleyen elektrik ve benzinle çalışan Hybrit araçlar.

Son dönemlerde benzine gelen zamlardan bunaldıysanız, elektrik ile kafanızı benzin fiyatlarına takmadan özgürce seyahat etmek istiyorsanız ve bu seyahatinizi gerçekten hem dış tasarım olarak hem de iç dizayn olarak harika bir araçta yapmayı düşlüyorsanız bu yazı size göre.

Günümüzde petrole alternatif olma yolunda hızla ilerleyen, son dönemlerde petrol rezervlerinin azalması ile gündemdeki yerini sağlamlaştırmayı başaran elektrikli araç teknolojisi fiş ve priz kullanılarak araçlarımızı şarj etme ve bu şarj ile inanılmaz oranlarda ekonomik bir seyahat imkânı sunuyor. Sadece bataryadaki elektriği kullanarak yol alan "Plug-in" araçların yanı sıra, içinde bulunduğumuz petrolden alternatif kaynaklara geçiş döneminin izleri olarak elektrikli araçların bir bölümü hala bazı durumlarda petrole ihtiyaç duyuyor. "Plug-in Hybrid" denilen bu teknolojide ise elektrik bittiği an araç petrolden yardım alıyor. Aslında “Plug-in Hybrid” modeller yeterince tanıtılırsa ve şans tanınırsa çok kısa sürede sadece petrol ile çalışan otomobillerin tahtını epey bir sarsacaktır.

Bu durumda bile yakıt tasarrufunu inanılmaz seviyelere çıkartan elektrikli araçların düşük emisyon değerleri – ki Plug-in türü araçlarda emisyon değeri 0(sıfır) – otomobil kaynaklı kirlenmelerinde önüne geçmiş oluyor. Ayrıca çok sessiz çalışan motorları ile gürültü oranı neredeyse %80’lere kadar azalıyor. Bazı üreticiler yayaların aracı fark edebilmesi için motor sesini dışarı veren hoparlörleri araçlara monte etmesi bunun kanıtı.

miev

http://en.wikipedia.org/wiki/MIEV

Bir Japon firması olan Mitsubishi şehir içi otomobili I MiEV temel alınarak geliştirilen konsept model I MiEV Sport, Mitsubishi’nin gelecekte üreteceği spor hatchback’ler hakkında fikir veriyor. I MiEV sport öndeki iki tekerlek için 27’şer beygirlik iki tane ve arka tekerler için 63 beygirlik bir tane olmak üzere toplamda üç ayrı motora sahip.

E-AYC adlı yalpa kontrol sistemi motorlar arasındaki dengesini ayarlayarak her tekerleğe aktarılacak olan gücü otomatik olarak dengeliyor. Bataryası tam dolu iken 200 KM menzile sahip olan araçta, maksimum hız 180 KM/H. Ağırlığı minimuma indirmek için aracın karoseri alüminyum malzemelerden hazırlanmış.

0-100 KM hızlanma süresi: 7 Saniye

Maksimum hız: 180 Km/h

Maksimum Menzil: 200 Km

fisker karma

http://www.fiskerautomotive.com

Amerika merkezli Fisker Otomotivin Plug-in Hybrid teknolojisini kullandığı spor modeli Karma elektrikli-hibrit motor kullanan ilk spor araba olma özelliğine sahip. Quantum Teknologies tarafından geliştirilen "Q-Drive" teknolojisi sayesinde 80 Kilometrelik menzil aşılana kadar gücünü sadece bataryalardan alıyor. Menzilin aşılması durumunda ise bataryaların şarj olması için benzinli motor aktif hale geliyor.

2009 yılında Amerika da satışa çıkacak olan ürün 2010 yılında Avrupaya açılmayı hedefliyor.

0-100 KM hıza ulaşma süresi: 6 saniye

Maksimum Hız: 200 km/h

Maksimum menzil:  80 KM

http://www.teslamotors.com

İsmini ünlü fizikçi Nikola Tesla’dan alan Tesla Motors’un merkezi silikon vadisinde bulunmakta. Azda olsa göz zevkine sahip olan herkesin görebileceği gibi Roadster tasarım yönünden diğer araçlardan pek de geride kalmıyor. Ama işin güzel tarafı güzel olduğu kadar fonksiyonelde olması.

Araç 250 beygir gibi bir motora sahip. Bu motor aracın 0-100 km hıza 4 saniyenin de altında ulaşmasına olanak sağlıyor. Yani benzinli araçlara hava basacak kadar iyi. Motoru için 100.000 mil ömür biçilen araç çokta karmaşık olmayan motoru sayesinde uzun yıllar sorunsuz çalışabiliyor. Aracın şarj süresi yaklaşık 3,5 saat.

0-100 Km hızlanma: 4 saniye

Maksimum hız:   210 Km/h

Maksimum menzil:   300 KM

http://www.volvocars.com/intl/Pages/default.aspx

Volvo’nun ReCharge konsepti "plug-in hybrid" teknolojisine özel olarak tasarlanmış bir C30 üzerinde uygulanmış olarak karşımıza çıkıyor. Tam şarj ile 100 Km yol alabilen ReCharge, rakiplerinin çoğundan farklı bir şekilde lityum – polimer pil teknolojisini kullanıyor. Bu sayede bataryaların kullanım ömürlerinin aracın ömründen daha uzun olması bekleniyor.4 tekerlek için birbirinden bağımsız motorlara sahip olan araç 0-100 km hıza 9 saniyede ulaşabiliyor. Araç ile başlanılan bir yolculukta dolu bataryalar ile yola çıkacak olursak 150 Km yolculukta 2,8 litreden daha az bir benzin tüketimi sağlıyor. Bataryaların tam olarak solması yaklaşık 3 saat sürerken, bir saatlik şarj ile 50 km’lik bir yol kat etmeniz mümkün.

0-100 km hızlanması: 9 saniye

Maksimum hız: 160 km/h

Batarya menzili: 100 Km

http://www.lightningcarcompany.co.uk

İngiliz Lightning firması tarafından tasarlanan araca elektrikli araçlar arasında en yüksek teknolojiye sahip olan araç durumunda.  700 Beygir gücünde olan araç, NanoSafe ve Hi-Pa Drive adlı teknolojileri sayesinde rakipleri ile arasında ciddi bir fark yaratıyor. Bu teknolojiler ile üretilen bataryalar 12 yılın üzerlerindeki ömürlerinin yanı sıra 15.000 defa şarj edildikten sonra bile ilk günkü kapasitelerinin %85 ini koruyabiliyorlar. aracın tam olarak dolması ile sadece 10 Dakika gibi bir sürede tamamlanıyor.

0-100 Km hızlanma: 4 saniye

Maksimum hız: 240 KM/h

Batarya menzili: 400 Km

Batarya dolum süresi: 10 dakika

chevrolet electiric car

 http://www.chevrolet.com/electriccar

General Motors grubunun bünyesinde faaliyet gösteren Amerikalı üretici firma Chevrolet in elektrikli araç konsepti Chevy Volt, firmanın düşük emisyonlu araç çalışmaları sırasında tasarlandı. General Motors gibi bir firmanın bu araca destek olması ise otomobil dünyasının elektrikli araçlara doğru yöneldiğinin en büyük kanıtı olabilir. GM2nin elektrikli araç mimarisi olarak ta bilinen E-Flex sistemi kullanılarak tasarlanan volt, 0-100 km arası hızlanmasını 12 saniyede gerçekleştiriyor. GM ürünü 2010 yılında piyasaya sürmeye hazırlanırken şu sıralar performansını ölçmeye yönelik çalışmalara başladılar bile.

0-100 Km hızlanması: 12 saniye

Maksimum hızı: 160 Km/h

Maksimum menzili: 65 Km

Şimdilik tanıtabileceğim araçlar bu kadar. Belki gözümden bazı araçlar kaçmış olabilir. Bu araçlar içinde sizler bilgi yazarsanız sevinirim. Ama gerçek olan bir şey var ki İnsanoğlu bir enerjinin sonuna yaklaştığı anlayınca yeni kaynaklarda başarılı işlere imza atabiliyorlar.

Darısı güneş enerjisine ve suyla çalışan arabalara. Kaldı ki son dönemlerde ülkemizde bu tarz projeler artmaya başladı. Üniversiteler tarafından desteklenen bir çok takım ve proje her sene daha iyi bir düzeye çıkmaktadır.

Kategoriler
Ev Elektroniği Günlük hayat Teknoloji

Televizyon ve Zararları

i100161_televizyon-grafik2

Televizyon, günümüzdeki kitle iletişim araçlarının en etkilisi olan araçtır. 20.Yüzyılın en büyük icadı olarak tarihe geçmiştir. Güncel olayları takip etme, film ve diziler ile sosyal faaliyetler, genel kültür kazanma gibi çok büyük yararları olduğu gizlenemez fakat dikkat edilmemesi durumunda zararlara da yol açan bir araçtır.
Televizyonun Bireysel olarak zararlarını saymak istersek ;

– Büyüme ve Gelişme dönemindeki çocukların televizyon karşısında aşırı zaman geçirmesi durumunda sosyalleşme, bireyselleşme yönleri yetersiz kalır. Çocuklar Televizyon karşısında değil sevgi, saygı ortamında yetiştirilmelidir.

– Magazin programları seviyesiz eğlence kültürü kazandırıyor. Bu durumda insanların argo konuşmaya alıştıklarını görüyoruz.

– 3-7 yaş arasındaki çocuklar Tv’den gördükleri sahneleri somut olarak algılar. Örneğin Spider Man gibi uçabileceğini sanırlar. Bu durumda da bu olayı denemek istemesi kaçınılmaz olur ve çok büyük acılar ortaya çıkabilir. Ayrıca gözlerinde de sağlık sorunları çıkabilir.

– Televizyon’da Ticari amaçlı dönen reklamlar insanların yanlış bilinçlenmesine yol açıyor.

– Şiddet Televizyon’da sıradan bir olay gibi görülmeye başladı bundan dolayı da Şiddet kullanan insanlar yetişiyor ve artıyor.

– Günde 4 saatten fazla Televizyon izlemek aşırı kiloya neden oluyor.

– Çok fazla Televizyon izlemek Enerji kaybına da yol açar.

Günlük Kendimizi Eğitecek kadar, Mesafeyi koruyarak, Aşırı bağlanmadan Televizyon İzlemeye Dikkat Edelim..

Sevgi ve Saygılarımızla..

Kategoriler
Ev Elektroniği Günlük hayat

Klima ve Klimanın çalışma yöntemi

Klimanın çalışma yöntemi, belirli bir basınç altında bulunan yoğuşmuş haldeki sıvı  akışkanın istenilen sıcaklığa getirilip buharlaştırmak ve tekrar bu halden yğunlaştırmaktır. Çalışma prensibini açıklayan kanun termodinamiğin ikinci kanunudur.

Çevirim için kullanılan bir gaz  hava basıcı aracılığıyla emilip sıkıştırılarak tekrar yoğuşturulur. Yoğuşturma esnasında açığa çıkan ısı bir hava dönüştürücü (fan) aracılığı ile  atmosfere yollanır . Bu sıvı daha sonra genleşme valfi aracılığyle üzerindeki basınç azaltılarak bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline dönüşür. Bu anda bulunduğu yerden ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek çevrim aynı şekilde tekrarlanır.