Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri

Kendi bilgisayarınızı yapıp, kodlamayı öğrenebileceğiniz Kano, 150 dolardan piyasaya sunuldu

Geçtiğimiz Aralık ayında, Kickstarter’da 1,5 milyon doların üzerinde fon toplayan Kano, her yaştan kullanıcının kendi bilgisayarını kendisinin yapmasını (DIY) ve kodlamayı öğrenmesini sağlayan bir girişim. Kampanyadaki 100 bin dolar fon hedefini misliyle aşan Kano geçtiğimiz Eylül ayına kadar 18 bin ön sipariş teslimatı gerçekleştirmişti. Bu başarıyla adından söz ettiren Londra merkezli Kano, sonunda bilgisayar kitini 150 dolardan (ücretsiz sevkiyat dahil) piyasaya sundu.

Her ne kadar 6-14 yaş arasındaki çocuklar için olsa da Kano’nun lego stilindeki kendin yap bilgisayarları “her yaştan çocuğu” hedefliyor. Kano’nun bilgisayar kitinde Raspberry Pi Model B, Bluetooth kalvye, kendin yap mikrofon, kılıf, baskı ve yapıştırıcılar, WiFi gücü, 8 GB’lık bir SD kart bulunuyor. Yani kiti alıp, kılavuzu ve yardımcı materyalleri takip ederek doğrudan bilgisayarınızı yapmaya koyulabiliyorsunuz. Kano bilgisayar ekranı olarak TV’nizi kullanabiliyorsunuz.

Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri Donanım Günlük hayat Teknoloji Resimleri

Yeni nesil fareler çok yetenekli..

Bilgisayarla kullanıcının arasını bulan “fare” (mouse) yaklaşık yarım asırlık bir geçmişe sahip. Her ne kadar son yıllarda dokunmatik cihaz teknolojileriyle aradan çıkarılmaya çalışılsa da, yeni özellikler edinen fare, bilgisayar kullanıcılarının hala en önemli araçlarından biri. Üstelik multimedya özellikleriyle daha fazla dikkat çekmeye başlayan yeni nesil fareler, dokunmatikten özel ışık sistemlerine, kişiselleştirilebilir hafızadan kaydırma ve dokunma gibi yeni fonksiyonları da kullanıcılara sunabiliyor.

Resimleri sirayla takip ederek bu harika teknolojinin hangi noktaya geldigini ogrenin:

Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri Faydalı Bilgiler Güncel Haberler Günlük hayat Windows 8 hakkında

Windows 8 Tecrübelerim :)(:

Dün gece isden geldim ve windows 8 in developer versiyonunun çıkmış olduğunu gördüm, hemen 64 bit için olanını indirip deamon toolsda açtım ve kurdum. Kurarkende dikkat etmedim, bilgisayar restart attı kendi kendine ve Windows 8 kurulmuş oldu. Kendi kendime “inşallah eski sistemi yine kullanabilirim” diye geçirdim ama çok geç olduğunu anladım. Çünkü 2 saat uğraşmama rağmen eski windows 7 ye dönüş yapamadım. Ancak dosyalarım yerli yerinde ve silinmemiş durumda görünüyorlar. Windows 8 eski işletim sistemlerine oranla biraz farklı bu yüzden alışmam çok zor oldu, hatta bir ara windows şirketine küfrettiğim dahi oldu, bu nebiçim birşey diye. Ancak kullandıkça farkı gördüm diyebilirim, eksikleri olduğunu düşünsemde bunun test versiyonu olduğunu bildiğimden bunların kapatılabileceğini yada değiştirilebileceğini anlıyorum. Tabi ne kadar az bildiğimide düşünürsek belki de bu eksiklikler, aslında kendimin konuya hakim olamamamdan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden, şimdiden windows 8 e fazla yüklenmemek lazım.Biraz daha kullanıp tecrübe ve test aşamasını bitirdikten sonra tekrar eski windows 7 ye geri döneceğim, çünkü lisanslı versiyonu kullanmak bana daha bi etkileyici geliyor :)

Öncelikle windows 8 in açılışı 8 saniye sürecek hurafelerinin azda olsa yerinde bir deyim olduğunu söyleyebilirim. Bilgisayarınız açıldığında büyük kaliteli bir resim, saat ve bir kaç durumu gösteren bilgi bölümleri sizi karşılıyor. İsde burdan sonrasını saymazsanız evet windows 8 harbiden 8 saniyede açılıyor dersiniz. Belki benim bilgisayarımın özellikleri sebebiyle sonraki süre uzuyor olabilir ama 8gb ramlı bir bilgisayarın buna neden olacağını düşünmüyorum.

Windows 8 evet 8 saniyede açılıyor, ancak yukarıdaki anlattığım kısmı saymazsanız, yinede açılış hızı çok iyi, eskilerine oranla. buna bilgisayarı kullanırkenki seriliği, hızı eklenince daha da güzel oluyor. Tabi çok farklı bir sistem oluşturmuşlar, eskilerini unutun, kullanma alışkanlıklarınız bunda değişecek çünkü. Farklı bir başlat menüsü, farklı bir masaüstü yapısı ilk göze batanlar arasında. Bilgisayarınız ilk açıldığında sizin en çok kullanacağınız uygulamalar kısmı geliyor önünüze, sonrasında isterseniz masaüstüne geçiş yapabiliyorsunuz, yada direk bu menüden etkileşiminizi yapabiliyorsunuz. Size bu menü ile ilgilide bir resim ekliyorum, daha bir anlam kazanır diye umuyorum:

Bu menünün düzenlenebildiği konusunda herhangi bir tecrübem yok, ama düzenlenebilmesi gerekli, bir kaç arkadaşım bu yönde telkinde bulundular bana ancak ben fazla karıştırmadım bu kısmı. Deskop kısmına tıkladığınızda masaüstüne geçiş yapıyorsunuz, yada diğer uygulamaları çalıştırmak isterseniz kullanabiliyorsunuz, ancak çıkmakta çok zorlanıyorum ben bu uygulamalardan, örneğin bu kısımda internet explorer i açtığımda tam ekran geliyor ve çıkmak için masaüstüne geçmem gerekiyor. Hazır elim değmişken internet explorerinde burdan açılmış halini göstereyim, tam ekran şeklinde:

Göreceğiniz gibi tam ekran ınternet zevki taha iyi çıkıyor, alt menü bir süre sonra kayboluyor ve sayfa değişmedikçede gelmiyor, gelirsede hemen kayboluyor. Siteyi tam ekran görüyorsunuz ve bu kullanıcıya çok değişik, güzel, heycan verici geliyor. Sağ altdaki sayfa işareti kısmına tıkladığınızda da aynı sayfayı masaüstünüzde açmanızı sağlayan bir bölümle karşılaşıyorsunuz, böylece direk masaüstüne geçiş yapıyorsunuz, ziyaret ettiğiniz siteyide orada otomatik olarak açıyor.

Konu içindeki tecrübelerimde yeni başlat menüsü ve masaüstü ile ilgili bir kaç şey söylemiştim, oda bunların değiştiği ve tamamen farklı bir görüntü içinde olduğu idi. Şimdi dilerseniz örnek masaüstü resmimize bakalım:

Bazı kısımların windows 7 den farkı yok, ancak çok fazla değişiklik olduğunuda görebiliyoruz. Başlat kısmı tamamiyle değişmiş, başlat kısmını maus ile üzerine giderek açıyorsunuz, tıklamadan, sonrasında sağ taraftada saat, tarih ve açılışta ilk karşımıza çıkan resimle beraber görüntülenen yardımcı bölümler beliriyor.

Göreceğiniz gibi bir windows 8 heycanı, az da olsa eski işletim sistemimi kaybettiğim için hüsranı tecrübesi yaşadım. Elimden geldiğince size tecrübelerimi aktarmaya çalıştım, bunu yaparkende windows 8 hakkında biraz bilgi vermeye çalıştım, umarım yardımcı olur. Ancak benden size önemli bir not: Bu işletim sistemini denemek ister ve kurarsanız bunu iyi düşünün çünkü eski işletim sisteminizi bir daha kullanamıyorsunuz, eğer kullanabilirsin, ayarı var diyen çıkarsa bunu yarın akşama kadar yapsın, yada sonsuza kadar sussun :D

Sırf denemek için boot ve DVD ile değilde deamon tools programı ile açmıştım iso dosyasını, ama demekki olacağı buymuş, ve tecrübe ettik. Neymiş efendim? En iyi yol, bildiğin yoldur. Siz siz olun anlamadığınız şeyleri kabul etmeyin :)

Burda görüp, söz konusu tehlikeleri aşarım ben kardeşim diyen olursa, deneme versiyonunu ücretsiz indirebilirsiniz. Aşağıda işletim sistemini indirebileceğiniz bağlantılara yer vereceğim ve konuyu sonsuza kadar kapatacağım. Olaki bir kaç kelam etmek isteyen olursa yorum yazsın, yok okuyupta yazmazsa işletim sistemi çöker ve beni hatirlar inşallah :)

ENGLISH DOWNLOAD Windows8 (x86) 2.8 GB
http://wdp.dlws.microsoft.com/WDPDL/9B8DFDFF736C5B1DBF956B89D8A9D4FD925DACD2/WindowsDeveloperPreview-32bit-English.iso

ENGLISH DOWNLOAD Windows8 (x64) 3.6 GB
http://wdp.dlws.microsoft.com/WDPDL/9B8DFDFF736C5B1DBF956B89D8A9D4FD925DACD2/WindowsDeveloperPreview-64bit-English.iso

Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri Günlük hayat

Yeni aşkım: Apple ipad 2

Olmaz böyle birşey ya resmen aşık oldum. Daha önce ipad2 yi deneme şansım olmamıştı ama fazla zamanım olmadığından biraz bakıp geçmiştim. Bugün ciddi anlamda uzun süreli test etme şansım oldu. Her yönüyle hayran kaldığımı söyleyebilirim. Çok hızlı, özellikle grafik konusunda çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. İlk işim safari web tarayıcısını açarak makaleci.com’a girmek oldu. İnanın makaleci.com u ipad 2 de gezmeniz gerek. ipad2 ye nasıl aşık olduysam makaleciyi gördüğümde içimdeki aşk alevleniverdi tekrar. ipad2 harikasın, makaleci sende öyle :)

Eğer imkanınız olursa, almanıza gerek yok test etmenizde yeterli olacaktır, şuanda aklımdan çıkaramıyorum, imkanım olsa alıvereceğim ki bunun olmasını sabırsızlıkla bekliyorum.Araştırmalarım sonucu 400 eurodan fiyatının başladığını öğrendim, yanında bir çok aksesuarda geliyor, tabi bunların çoğu ücretli :) Dengi sistemleri denemedim ama deneme şansım olursa bir karşılaştırma yapmaya çalışacağım. Yinede ipad 2 den iyi bir şey görebileceğimi zannetmiyorum. Yakında masaüstü bigisayarımı bırakıp topyekün ipad2 ye taşınırsam şaşırmayın :)

Onunla internete girmekte, oyun oynamakda, film izlemekte çok zevkli, bir çok arabirimi var bu sayede 2. cihazlara bağlayabiliyorsunuz. En sevdiğim özelliklerinden biriside ekranı istediğiniz şekilde tutun yada çevirin içerisindekiler ona göre kendini yönlendiriyor ve ayarlıyor, el ile kontrol harika ötesi, sürükleme yöntemi ile kolayca ekranda yer değiştirebiliyorsunuz.

Almayı düşünüyor yada çelişki içinde iseniz bence boş yere kendinizi üzmenin alemi yok. İmkanınız varken gidin onu alın. Tabi dengi sistemleri önce test edin, hankisi size yakın geliyorsa alın, şuanda yeni nesil bilgisayarlar ipad ler arkadaşlar, bu konuda bir yazı paylaşacağım yakında yeni neslin bilgisayarları gerçekten ipad ler :)

Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri Güncel Haberler

3D laptop hemde Gözlüksüz: Dünya ile aynı anda Türkiye’de!

Toshiba Qosmio F750 3D
Toshiba Qosmio F750 3D

Daha yeni sinemeda 3D keyfini yaşayan biri olarak bilgisayarlara 3D’nin geçmesi heycan verici olarak hissettiriyor bana. Burda birde gözlük takma derdinin olmaması gerçekten “hadi ya acaba nasıl birşey” dedirtiyor insana. Merak etmedim değil. Çünkü gözlük his olarak film izlerken beni rahatsız eden bir unsur, buda filmden zevk almam gerekirken konsantire olamamama neden oluyor, çünkü habire gözlükle uğraşıyorum, doğru hissi arıyorum :)

Dünya ile aynı anda Türkiyede istanbul şehrinde lansmanı yapılan Toshiba Qoşmio F750 3D ekranlı laptop bilgisayar görücüye çıktı bile. Gözlük yok, ama akıllı HD kamera sensörler var. Bu kameraler devamlı olarak insan gözünü takıp ederek beyne giden sinyalleri ona göre düzenliyorlar. Böylece bir karışıklık olmuyor, beynimiz görüntüyü 3D gerçekliğinde algılıyor. Laptop’un bir değer güzel tarafı ise 3D film izlerken ekranda 2D yani düz uygulamalarıda kullanabiliyor olmamız. Siz filminizi izlerken ayrı olarak internette gezinip 2d şeklinde yani suanki şeklinde yazıları okuyabiliyorsunuz.

Laptop daki extra HDMI çıkışları sayesinde başka bir 3D televizyon aracına bağlandığında filmi başkaları ilede izlenebilir hale getirebiliyorsunuz. Tabi arkadaşlarınızında veya ailenizin bu andan sonra gözlüğe ihtiyacı olacak. Çünkü izleyicinin gözünü takıp eden hd camera sensörleri şuanda televizyonlarda kullanılmayan bir teknoloji. Hem olsa nasıl kullanılacak ki ? 10 kişi izleyen olsun, 20 hd kamera gerekecek, herkes için ayrı kameraya ihtiyaç duyuluyor bu sistemde çünkü.

Kim bilir belki ilerde bu teknoloji daha fazla geliştirilerek kameralar yada gözlükler olmadan direk insan beynine yada gözüne yerleştirilen sensörler sayesinde işlem yapılabilecek. Belki ilacı bile üretilebilir. Keşke gözlüğü lens olarak tasarlasalarmış :) oraya çek, buraya çek, ayarlamak derdinden kurtulurduk değil mi ? :)