Kategoriler
Android ve haberler

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor!

Tam olarak virüs denemez ama yakın zamanda gerçekleşen Selfmite ismindeki solucanın ciddi şekilde yayılmaya başlaması ile rahatımız kaçtı diyebilirim. Aslında bu tarz sistemlerin güvenli olması gerekli. Sonucda bir uygulama kurmak tamamen sizin elinizde ve siz herhangi bir uygulamaya yetki vermediğiniz sürece androidli yada herhangi diğer versiyonları ile ilgili bir sorun oluşmayacaktır. Tabi uygulamayı yasal olmayan sitelerden indiriyorsanız orda sorunlar çıkabilir. Ne kadar güvenilir de olsa resmi sitesinden indirmek gerekli. En azından bir sorun çıktığında kimi suçlayacağımızı biliriz :)

Konuda adı geçen Selfmite solucanı büyük ihtimal uygulama şeklinde telefonlarda yer alıyor. Bu uygulama telefon rehberinizden seçtiği 20 şanslı kişiye kısa mesaj göndererek uygulamayı indirip kurmasını ve çalıştırmasını sağlıyor. Tabi bunlar tamamen kullanıcının bilinçli yaptığı şeyler. Bu noktada uygulamanın net olarak solucan yada virüs olduğunu söylemek doğru olmaz. Kötü niyetli bir uygulama dersek ve bunu kendi bilincimiz ile telefonumuza kurduğumuzu, bulaştırdığımızı kabul edersek daha doğru olacaktır.

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor

Aslında bakarsanız bütün işletim sistemleri güvenlidir, sonradan eklediğimiz uygulamalar ise bu güvenliği delen birer tehlike oluyor. Siz bir oyun yada farklı bir uygulama kurduğunuzda sisteminiz tarafından o uygulamaya bazı özgürlükler vermiş oluyorsunuz. Zaten android cıhazlarda bir uygulama kurarken sizden uygulamaya verilecek izinleri kabul etmeniz ve kuruluma devam etmeniz istenir. siz kabul ederseniz uygulama kurulur, etmez iseniz uygulama kurulmaz. Burda genelde kurma taraftarı oluruz, nitekim kurmayacaksan o evreye gelmezdik. Bu noktayı atlamayın arkadaşlar, eğer resmi websitesinden uygulama kurmuyorsanız, söz konusu protokolleri çiğneyen ve sizin farketmediğiniz (genelde okumayız izinleri) yetkiler verebilirsiniz uygulamaya. Canım uygulamam al benim rehberimdekilere mesaj at gibi bir yetki mesela :)

Konu androidden açıldı ama ana uygulama her işletim sistemi için geçerlidir. XP de dahil. XP yi ilk kurduğunuz gibi kullandığınızda asla bir sorun teşkil etmez ama ilerleyen zamanlarda eklediğiniz programlar işletim sistemini ve gizli bilgileriniz için tehlike oluşturur. Koskoca nükleer santrallerde bile xp yada win 2000 kullanıldığını görüyorum halaaa. yani şu yazıyı yazdığım zaman dahil. Demek ki işletim sisteminin suçu yok arkadaş. Bilinçsiz kullanım bütün bu sorunları ortaya çıkartıyor.

Aha benden öneri: Resmi uygulama sitelerini kullanın, kurduğunuz uygulamanın yetkilerini kontrol edin ve beni herzaman sevin…

Kategoriler
Android ve haberler

Google I/O Etkinliği ile öne çıkanlar! [Google I/O 2014 – Keynote]

Android Wear

android wear 2
Yakın zamanda haberini yaptığım Android Wear, giyilebilir teknolojiyi bir üst kademeye çıkaracak olan yeni android sürümü olarak hayatımıza girmeye başlıyor. Bu android sürümünü kullanan telefonlarda bugün on sipariş alınmak üzere google storede yerini alacak. Samsung Gear Live, LG Android Wear onsiparişe çıkacak ilk ürünlerden olacak.

Android Wear ile ilgili daha fazla ve detaylı bilgiye Türkçe olarak buradan ulaşabilirsiniz.


Android TV

Android TV
Uzun zaman önce android’in televizyonlarda da kullanılması gerektiğini hatda bir kaç büyük türk firmasına twit ile iğnelediğim olay bu etkinlikte on plana çıktı ve bir çok teknoloji firması ürettikleri televizyonlarda Android TV kullanacaklarını belirttiler. Android tv ayrıca Google play deki uygulama ve içeriklere direk olarak erişime sahip olacak. Buda TV nizi geliştirebileceğiniz anlamına geliyor :)


Androit Auto

Screen-Shot-2014-06-25-at-20.19.28-700x346
Android in yolcu ve şoförler için geliştirilen versiyonu diyebiliriz. Yol boyunca bir çok konuda kişiselleştirilebilir ve şoförlerin işini kolaylaştıran bir çok özellikle önplana çıkıyor. Navigasyon, iletişim, müzik ve daha bir çok şey. Android Auto SDK yakın zamanda geliştiricilere sunulacak.


Android’in yeni sürümü L de görücüye çıktı [Android L]

Android L
Bir çok alanda kullanıcının işini kolaylaştıran ve arayüzünde iyileştirmeler ile gelen Android L sürümüde görücüye çıkan uygulamalardan. Bu sürüm ile gelen arayüze ise “Material” ismi verilmiş.

Android geliştiricileri için farklı ekran boyutlarındaki zorluklar ve problemler bu sürümde (L) giderilmiş görünüyor. Chrome ile material arayüzü birleştirilerek akıllı ara tasarım olan “Material Design” de duyuruldu.


Google I/O 2014 – Keynote – Etkinliğin tamamını izlemek isteyenler aşağıdaki videoyu takip edebilirler


Yararlanabileceğiniz kaynaklar

Kategoriler
Android ve haberler

Google I/O günleri başlıyor – Android Wear da tanıtımda

Android Wear

Bu yılki Google I/O etkinliği 25/26 haziran tarihlerinde yani bugün yapılacak. Bildiğim ve okuduğum kadarıyla bu etkinlikte android’in yeni sürümü olan Android Wear (giyilebilir teknoloji için gelistiriliyor) ve bu işletim sistemi ile çalışan akıllı kol saatleri, etkileşimde bulunabileceğimiz uygulamalar ayrıca bir çok özelligide tanıtılacak.

Teknoloji firmalarının, giyilebilir teknoloji alanında ciddi bir yenilik olarak görüdüğü Android Wear, normal ve önceki versiyonlarına göre daha verimli olacak. En başta pil ömrü gibi görünüyor.. Çok değil daha geçtiğimiz mart ayında duyurulan Android Wear, kısa bir süre sonra Motorolanın moto 360 akıllı saatiyle beraber ona hayat verecek işletim sistemi olarak uygulamaya konuldu. Sonrasında beklendik birşey diğer firmalarında bu işletim sistemine geçerek akıllı saatlerinin işletim sistemlerini yeni sürümlerde değiştireceklerini öğrendik. Buna Akıllı saatlerinde Tizen‘i kullanan samsung firmasıda dahil olacak, Artık Android Wear ‘i tercih edecekti.

Bu yılki Google I/O etkinliği videosu

Samsung firması konferansda iki akıllı saat modeli ile öne çıkmayı hedefliyor. Söylentiler ortalıkta dolaşa dursun bildiklerimizi sizlerle paylaşayım. Bu akıllı saatlerin işlemcileri farklı olacak. İlkinde Exynos, diğerinde ise Qualcomm Snapdragon kullanılacak.

Konferansta ayrıca LG g Watch ve Moto 360‘ında resmi olarak duyrulacağını öğreniyoruz. Bekleyip görelim, konferansı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bugün hayat Google I/O saatine akacak..

Kaynakca: