Kategoriler
Akıllı telefonlar

Akıllı Telefonların Yaşamımıza Katkıları

Gün geçmiyor ki yaşantımıza teknojinin sihirli dokunuşları el sürmesin. Hergün yeni bir gelişme her gün farklı bi yenilik sunarak yaşam kalitemizi yükselten standartlarımız genişleten teknoloji ve teknolojinin ürünü olan akıllı telefonlar; belki de artık hepimizin elinin altında,cebinde, çantasında en önemli aksesuar gibi yerini aldı.Hepimizin daha dün gibi aklında değil mi bi arkadaşımızla veya sevgilimizle buluşacağımız zaman sadece ev telefonlarının olduğu dönemde görüşmelerimizin , buluşmalarımızın ne kadar da zor olduğu. Hele ki arkadaşımızın ev telefonunu çevirdiğimiz de telefona çıkan anne veya babasının evden çıktı nereye gitti bilmiyorum demesi üzerine gün boyu arkadaşımızın gidebileceği yerlere gitmek ve onu bulmaya çalışmak. Hepinizin yüzünde bi tebessüm belirdi değil mi? Evet yaww ne günlerdi o günler der gibi olduğunuzu duydum sanki…

Sonra cep telefonları girdi hayatımıza artık fazla kontörümüz gitmesin diye aradığımız kişi telefonu açar açmaz hemen mevzuya girişlerimiz ya da hemen Nerdesin? diye sorup yanıtını aldıktan sonra iyi günler bilede demeden telefonu aradığımız kişinin suratına kapatışlarımız, mesaj yollarken ikinci mesaja geçmesin diye karakter eksiltmelerimiz, sevgilimizi saat başı çaldırıp ve ondan çağrı bekleyip AKLIMDASIN AŞKIM anlamını taşıyan çağrı atışlarımızın olduğu döneme girmiştik artık. Evet doğru cep telefonu olmayan döneme göre daha güzel dönemdeydik artık biraz daha rahattık en azından önemli durumlarda aradığımız kişiye ulaşabilmek , nerde olduğunu öğrenebilmek gibi bir imkanımız vardı artık; ama bi şeyler eksikti sanki!!! Tek başımıza kaldığımızda bizimle zaman geçiren ,yanlızlığımıza ortak olup bize dert ortağı olan , istediğimiz anda istediğimiz kişiyle kontörümüz gidecek kaygısı yaşamadan konuşabileceğimiz , yeri geldiğinde en güzel anlarımızın resmini en yüksek kalitede ve netlikte çekebileceğimiz, aklımıza takılan bir sorunun cevabını anında bulabileceğimiz , bir konuyu araştırabileceğimiz, bir filmi izleyebileceğimiz ve bunların benzeri bir çok şeyi yapabileceğimiz bir araç değildi ve yetmiyordu bize.

İşte burada yine teknoloji cebimizdeki daha doğrusu erkekler için kemerlere bağlı bir kılıfın içindeki , bayanlar için ise çantalarında ki telefonlara sihirli bir dokunuş yaparak belki de cep telefonu adını ve kavramını değiştirerek akıllı telefon olarak hayatımızda yerini almasını sağladı. Peki gerçekten bu telefonlar akıllı mıydı? Ya da ne kadar akıllıydı ? Ne yani artık elimizde , cebimizde, çantamızda yerini alan bu telefonlarla sadece konuşup, mesajlaşmak yerine daha öte şeyler de mi yapabilecektik? Evet artık daha öte bir yerlerdeydik artık sadece fotoğraf stüdyolarına veya elimizde ayrıca gezdirmemiz gereken bir fotoğraf makinasına ve bu fotoğraf makinasının içine koymamız gereken 24 ‘lük , 36 ‘lık pozlara ihtiyacımız yoktu.

Artık istediğimiz yerde isteğimiz an ve poz boşa gitmesin kaygısı taşımadan istediğimiz kadar fotoğraf çekebilirdik sadece fotoğraf mı peki ? Tabiki hayır artık en yakın dostumuz olmuştu telefonlarımız yanlız kaldığımızda ilgimize göre oyun yükleyip oynayarak vakit geçirebildiğimiz, kaybolduğumuzda nerde olduğumuzu öğrenebildiğimiz , kendi şehrimizde bile bilmediğimiz adresleri bilip bize tarif eden , bir çok uygulama sayesinde çaldır kapat kontör gitmesin derdi olmadan istediğimiz kadar konuşabildiğimiz konuşurken kilometrelerce uzakta olan kişiyi hem görüp sohbet ettiğimiz hatta yan yana olmasak bile oyunlar oynayabildiğimiz , mesaj yazarken karakter sıkıntısı yaşamadan bol bol yazıp derdimizi, sevincimizi paylaşıp aşkımızı haykırabildiğimiz , en özel anlarımızı videoya alıp yıllar sonrasına saklayabildiğimiz, aklımızda ki her soruya anında cevap bulabildiğimiz , hatta ders çalışabildiğimiz, haber okuyabildiğimiz ve bunlar da yetmezse işsizsek iş başvurusu yapabildiğimiz , işlerimizin takibini yapabildiğimiz ve daha da önemlisi para kazanabildiğimiz bir döneme taşıdı akıllı telefonlar bizi artık cevabını siz verin sizce ne kadar akıllı bu telefonlar??

Kategoriler
Akıllı telefonlar

Apple, iPhone 6’nın dayanıklı olmadığı iddialarına karşılık test merkezinin kapılarını açtı

Yeni iPhone bugün Türkiye dahil birçok ülkede daha satışa sunuldu. Dün gece itibariyle Zorlu Center’daki Apple Store’da ve mobil operatörlerin belirlediği noktalarda ilk satışları yapılan iPhone 6’lar ise en çok basınç karşısında yamulma iddialarıyla gündeme geldi. Hatta farklı markalar bu durumla dalga geçen videolar da yayınladı.

Bu duruma cevap çok gecikmeden Apple’dan geldi. The Verge’ü test merkezine kabul eden Apple, cihazların hangi ortamlarda test edildiğini gözler önüne serdi. Şimdiye kadar 30 bin iPhone 6’nın test edildiği belirten Apple yetkilileri cihazların gerçek kullanım için oldukça dayanıklı olarak tasarlandığını belirtmiş.

Apple’ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller ise tasarım aşamasından sonraki test aşamasının ardından, cihazların gerçek hayatta da yoğun testlerden geçirildiğini paylaşmış.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olmak üzere toplam 30 bin ünitenin test edildiği bilgisi paylaşılırken, nokta baskı testleri dışında oturma testi olarak da isimlendirilebilecek baskı testleri de Verge yazarlarıyla paylaşılmış. Apple’ın Mühendislikten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dan Riccio ise iddialara direkt bir yanıt olarak yeteri kadar güç kullanıldığında sadece bir iPhone’un değil her telefonunn yamulup esneyeceğini ve sonuçta deforme olacağını söylemiş.

Kategoriler
Akıllı telefonlar

Akıllı telefonunuzu suya düşürürseniz ilk ne yapacağınızı biliyor musunuz? – [kemalistler]

Alman Bild gazetesinde yer alan haberde, akıllı cep telefonlarını suya düşürenler için bir dizi öneri sıralandı. Haberde akıllı telefonu suya düşürdükten sonra sık yapılan hatalar da sıralandı.

Suya düşürüldükten sonra ilk yapılacak şey, telefonu kapatmak ve bataryasını çıkarmak. Sonraki işlem ise, çok kimsenin aklına gelmiyor. Telefonu kavanozda pirinç içine yerleştirmek. Telefonun nemini çekmek için pirinç birebir.

Uzmanlar suya düşen akıllı telefonu kurutmak için sık yapılan hataları da sıraladı. Cep telefonu fön ve mikrodalga gibi aletler yardımıyla kurutulmamalı.
Sıcak hava, cep telefonunun hasas elektronik parçalarına zarar verebilir.
Sıcak hava ayrıca cep telefonu içerisinde su torbacıklarının oluşmasına da sebep olabilir.
Kuruma işlemlerinden geçirilen cep telefonu, birkaç gün bekletildikten sonra açılmalı.

Kategoriler
BlackPhone

Dünyanın En Güvenli akıllı telefonu “Blackphone”

MWC 2014 etkinliğinde ilk kez tanıtımı yapılan Blackphone yakın zamanda birleşen Geeksphone ve Silent Cirçle birlikteliğinden ortaya çıkmış. Dünyanın en güvenli akıllı telefonu olarak adlandırılıyor. Hoş özelliklerini görünce bu slogana katılmamak mümkün değil. İkili görüşmelerde veya mesajlaşmalarda veri leri şifreleyerek herhangi bir sızıntı riskini ortadan kaldırıyor.

blackphone

Bu şifreleme olayını açmak istiyorum. Aynı türde bir başka blackphone akıllı telefonu ile herhangi bir iletişimde bulunursanız “kendine özel veri şifreleme özelliği” sayesinde veriler şifreleniyor. Bunun yanında backphone olmayan başka bir telefon ile iletişime geçerseniz eğer burda da Silent Circle sunucuları devreye girerek verileri şifreliyor ve sızıntı ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ne gerek var demeyin, artık günümüzde izlenemeyen hiçbisey kalmadı. Bu telefon bence Kendini rahat hissetmeyen, güvenliğe önem veren, iş adamları veya gizli işler çevirenler için biçilmiş kaftan. Daha önceki android ve virüsler ile ilgili konumda da bahsettiğim uygulamaların yetkileri dahilinde olmayan bölümlere erişmek istemesi yada sizin farketmeden buna izin vermeniz durumunda oluşabilecek sorunlardan bahsetmiştim. Bu telefonda böyle bir sorun oluşmayacak, çünkü herhangi bir özel alana müdahale etmek isteyen uygulama olursa blakphone hemen devreye girerek işlemin gerçekleşmesini engelleyecek yada boş bilgisi gönderecek.

PrivatOS işletim sistemi: Wi-Fi güvenliği, anonim web tarama, VPN, kişiye özel bulut depolama, uzaktan silme ve koruma gibi özellikler barındıran cihaz PrivatOS adlı özel bir Android türevi kullanıyor. [shiftdelete]

Cihazın özelliklerinden de biraz bahsetmek istiyorum. Siyah polikarbonat dış kasa ile çevrili. 1-2 gb ram (bundan tam emin değilim, bazı yerler farklı bilgi barındırıyor). 4.7 inç ekran 720p çözünürlük, 5MP on kamera ve 8MP arka kamera ile geliyor. Dört çekirdekli blackphone 2.7GHZ Nvidia Tegra 4i işlemci ile güçlü bir yapı barındırıyor. 16 GB depolama alanı (ve artırılabilir) bulunuyor.

Onsipariş verenlere ilk dağıtımı yapılan blackphone 14 temmuzda genel satışa sunulacak ve meraklılarını mutlu edecek. Tabi 630-700$ civarında bir fiyat etiketide bulunuyor.

Kategoriler
Akıllı telefonlar

Kavisli telefonda neymiş? şaka gibi..

Daha yeni haberdar oluyorum böyle bişeyden. Hoş ilk düşünüldüğünde mantıklı ve güzel gelen bir ismide yok değil hani. Ama biraz kullanımına dair video izledim komediden öteye gitmez. Bu konuda Foxconn CEO’su Terry Gou‘ya sonuna kadar katılıyorum. Ne demiş abimiz? “Kavisli (curved) telefon fikri kocaman bir şakadan başka bir şey değil!”

lg-g-flex-unveiling-pics

Bu teknolojik abimiz küçükde bir araştırma yapıyor ve büyük firmalara neden kavisli tasarım diyede soruyor. En büyük firmalardan birisinin verdiği şu cevap zaten bu tasarımın tutmayacını gösteriyor:

Büyük ebatlarda akıllı telefon alan kullanıcılar, genelde cihazlarını kot ya da pantolon ceplerine koymak istiyorlar ama aynı zamanda bu telefonlar ‘popo ceplerine’ de sığabilmeli

Cep telefonunu popo çebine koyan 2 kişi tanıyorum hayatımda. Birisi öldü, diğeride toplumdan dışlandı, suan dağ hayatı yaşıyor. Ben cebimde bozuk para taşımıyorum rahatsız ediyor diye, birde popo cebime (göt cebi işde) telefon mu koyacam :) Hani unutup üstüne oturduğunuzu hayal etsenize :D

Kavisli tasarımı kafasında canlandıramayan can dostlarım için LG firmasının ürettiği G Flex akıllı telefonu için hazırlanan incelemeyi aşağıdaki videodan izleyebilirler (shiftdelete ‘e teşekkürler)

Ama şu fikir çok tutar usta, kavisli televizyon. Geçenlerde örneklerini canlı olarak görme şansım oldu, gerçekten harika bir his uyandırıyor insanda. Çok pahalılar evet ama tasarım olarak işde kavis bu teknolojiye yakışır denecek cinsden. Kavisli telefonda neymiş güldürmeyin beni, ahada gülüyom yapacak bişey yok artık :):):)

Habere birde posta yorumu ile bakmak isterseniz buraya tıklayarak sayfaya gidebilirsiniz.