Yeşil Ekran (Green Screen) Teknolojisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bir kısa film, youtube videosu, reklam filmi veya herhangi bir proje için uçaktan atlama sahnesi çekmek ne kadar maliyetli olur sizce? Hemen tarifi verelim bir uçak, sağlam halatlar, sağlam bir kamera ile kameran ve daha birçok maliyet isteyen araç gereç. Ancak bu sahneyi yeşil ekran teknolojisiyle çekerseniz belki binlerce liralık maliyeti 50 – 100 lira arasına düşürebilirsiniz. İşte bize bu imkanı veren yeşil ekran (green screen) teknolojisi nedir ve nasıl kullanılır, yapılır, görelim.

Yeşil Ekran Teknolojisi Nedir?

Dijital dünyada içerisinde çekim ve kamera olan neredeyse her sektörde kullanılabilen ve birden fazla videoyu sanki aynı anda çekilmiş gibi birleştirilmesine yarayan bir teknolojidir. Bu teknolojide arka planı yeşil veya mavi renkte çekilmiş bir video başka bir videonun üzerine arkadaki düz renk atılarak yerleştirilebilmekte.

yeşil ekran teknolojisi nedir

Yeşil ekran sadece videolarda değil fotoğraflarda profesyonel çalışma yapmak ve netlik amacıyla da kullanılmakta. Yeşil ve mavi rengin kullanılmasının sebebi ise diğer renklere göre oldukça zıt ve videodaki ana objeyle ortak renklerinin bulunmaması. Eğer yeşil ekran ile düzenlediğiniz bir videoda yeşil elbise giyerseniz sizin bir kısmınızda videodan atılacaktır. Bu sebeple en çok yeşil renk kullanılmasına rağmen ara ara mavi renkte kullanılmakta.

Biraz basit bir tanımla birden fazla videoyu maliyeti az bir şekilde birleştirerek yeni bir ambiyans yaratma olarak tanımladık. Buna verebileceğimiz en iyi örnek ise bilim kurgu filmleri olacaktır. Uzay filmlerindeki siyah boşluk arka planı olan tüm sahnelerde aslında gerçekte olan bir stüdyonun içerisindeki yeşil perdeler veya direk olarak duvarı yeşil ile boyanmış bir stüdyodur.

yeşil ekran stüdyo

Bir diğer verebileceğimiz bariz bir örnek ise Süpermen’in uçuş sahneleri olacaktır. Burada gökyüzünün aktığı bir görüntü ile bir de iplerle uçurduğumuz Süpermen’in yeşil arka plan olduğu görüntülerini birleştiririz. Bunu yaparken iplerde videodan atılır ve brçok montaj işleminden sonra Süpermen’i gerçekten uçuyormuş gibi görürüz.

Yeşil Ekran Nasıl Yapılır

Dediğimiz gibi yeşil ekran teknolojisi sadece film ve dizilerde kullanılmaz. En basit bir Youtube videosunda da, ekran geçişi, abone ol butonu, intro vs için bile işinize yarayacak ve projenize estetik katabilecek. Bizde en basitinden Youtube yeşil ekran nasıl yapılır size bahsetmek istedik.

Öncelikle şu yazımızda verdiğimiz video montaj için püf noktaları okuyun. Orada da önerdiğimiz programlardan birini kullanarak da yeşil ekran teknolojisini kullanabilirsiniz. Biz bu yazımızda Movavi uygulamasını hem basit hem de yeşil ekran özelliği olmasından dolayı tavsiye ediyoruz.

Movavi uygulamasını indirdikten sonra bize bir yeşil ekran birde videoda kullanacağımız video gerekmekte. Önce arka planda olacak videoyu film bandına ekliyoruz. Sonrasında yeşil ekran videoyu da o videonun üstündeki banda ekliyoruz. Üstteki videoya sağ tıkladıktan sonra “Chroma Anahtar” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede renk farklıysa rengi ve parlaklığını ayarlıyoruz uygula diyoruz.

Bu sayede suda yüzen bir uçağı, gökte uçan bir balığı videoda kullanmanız oldukça basit hale geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.