Türkiye'de üretilen ilk seri üretim otomobili nedir?

Zamanın yerli uçak fabrikalarımız olsa da ülkemizin ümit ettiği bir yerli arabası hep hayalimizdeydi. Son gelişmelerle TOGG bu ümidimizi arttırdı. Bu yazımızda daha önce Türkiye’de üretilen ilk seri üretim otomobil ve ilk tam yerli otomobile değineceğiz.

Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili

Şuan hala seri üretilmiş tam yerli bir otomobilimiz bulunmamakta ancak ülkemizde birçok firmanın otomobili hala üretilmekte. Tabi öncesinden tam yerli araba çalışmalarımız da olmuş ancak başarılı olamamış. Bu konuda ise sırayla Türkiye’de üretilen ilk seri üretim otomobili ve ilk tam yerli otomobili göreceğiz.

Anadol A1 1966 1975

Türkiye’de ilk olarak seri üretime geçen araba Anadol’dur. Tam yerli denmemesinin sebebi ise tasarımının ve motorunun başka ülkelerden alınmasıdır. Ancak şuan çoğu araba firması da tasarımı ve motoru farklı ülkelerden veya firmalardan temin etmekte. Yine de bu araba yerli olarak sahiplenilmiştir.

turkiyenin ilk yerli otomobili devrim

Peki Türkiye’nin hiç tam yerli otomobili olmadı mı? Kısmen evet, oldu diyebiliriz. Ancak hiç bir zaman seri üretime geçemedi. 1961 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından 130 gün içerisinde 4 prototipiyle “Devrim” arabaları yapıldı. Bu şekilde acele bir işe rağmen çalışan prototipler doğdu. Ancak o zamanki Türkiye’yi zır görüşler sayesinde böldüğünden hiç seri üretime geçmedi.

Türkiye’de üretilen ilk seri üretim otomobil – Bulmaca Soruları

Halk tarafından ayrıntısıyla çok bilinmediği için bulmaca ve bilgi yarışmalarında bu sorularla sıkça karşılaşırız. Bize 2 tar soru tipi gelir. İlk yerli otomobil ve Türkiye’de üretilen ilk seri üretim otomobil olarak. Bu iki soruya farklı 2 cevap verebiliriz. İlk yerli otomobilimiz “Devrim”, İlk seri üretim otomobilimiz ise Anadol’dur.

Eğer Codycross bulmaca oyunu için bu soruyu aratıyorsanız cevabımız Anadol olacaktır. Şayet yazımıza bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 5 – Bulmaca 5 Cevapları

BULMACA SORUSU VEYA TANIMICEVAP
Banyoda plastik olanları giyilir:
TERLİK
Kendisinden başkasını düşünmeyen, bencil:
EGOİST
Küçük para çantası:
CÜZDAN
Türkiye’de üretilen ilk seri üretim otomobil:
ANADOL
__ dostu, zor zamanlarda insanın yanında olmaz:
İYİ  GÜN
Bir haberin doğru olmadığını beyan etme yazısı:
TEKZİP
Küp şeklinde doğranıp fırınlanmış ekmek parçası:
KRUTON
Havuzda maç şeklinde yapılan spor:
SU  TOPU
Sırttaki temel kemik yapısı:
OMURGA
1990’da Amerika’nın uzaya gönderdiği teleskop:
HUBBLE

Sizlere bu tarz içerik hazırlamaya devam edeceğiz . Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.