Truva Atı (Trojen) Virüsü Nedir

Namı değer Truva Atı yani İngilizcede Trojen Horse, aslında bilgisayar icat edilmeden yıllar önce kullanılmış ve efsanelere konu olmuştur. Cesur askerlerin, efsanevi savaşların olduğu antik yunanda Truva Atın Truva kentinin işgali için kullanılan devasa hacme sahip olan tahtadan bir hediyeden ibaretti. Dışarıdan fethi oldukça zor olan kenti Truva Atının içindeki ordu sayesinde içeriden kolay bir şekilde işgal edilmiştir. Bu efsaneden esinlenmiş olan Truva Atı (Trojen) virüsü nedir ve bu Trojenden nasıl kurtulunur; gelin görelim.

Dediğimiz gibi antik yunanda efsanelere konu olan Truva olayına benzerliğiyle ismini almış ve günümüzün en tehlikeli virüslerinden biri olan zararlı bir yazılım var. Bu yazılım temel olarak antivirüs duvarını geçmeye ve içeriden bilgisayarı ele geçirmeye yarayan bir yazılım. Gelin bu yazılım tam olarak ne zararlar verebiliyor görelim.

Truva Atı (Trojen) Virüsü Nedir?

Truva Atı (Trojen) Virüsü Nedir?

Efsanelerdeki Truva Atından oldukça farklı ancak mantığı aynı olan bu zararlı yazılım cihazınızı içten tüketmek için kullanılmakta. Bu yazılımın birçok farklı işlevli türleri bulunmakta. İşin kötüsü iyi bir anti virüs programı kullanmazsanız böyle bir zararlı yazılımın size saldırdığını ruhunuzun bile duymamasıdır.

Trojen olarak bilinen bu zararlı yazılım günümüzde temel olarak cihazların ram belleğini kullanmak, kişisel verileri çalmak, cihazlara zarar vermek veya kullanılamaz hale getirmek için kullanılmaktadır. Eğer sosyal medya hesaplarınızın, banka hesaplarınız aynı zaman diliminde saldırıya uğruyorsa muhtemelen bu virüsler karşı karşıyasınız. Bizzat kendimden tecrübe edindiğim kadarıyla bu virüs yavaş yavaş bilgisayardaki kullanımınızı kısıtlıyor, bilgilerinize ulaşıyor ve bu bilgiler muhtemelen dünyanın dört bir yanındaki kişilere satılıyor. Satılan hesap bilgileriniz farklı kişilerce kırılmaya çalışıyor.

Dediğim gibi kişisel olarak ben de böyle bir durumla karşılaştım ancak sonrasında bilgisayarı tamamen formatladıktan sonra ve iyi bir antivirüs programı kullanmaya başladıktan sonra bu sorunlardan arındım. Örneğin ben 2 büyük sorunla karşılaştım. Bunlardan biri bu zararlı yazılım bilgisayarda hiç bir şeyi yönetici olarak çalıştırmama izin vermiyor yetkiniz yok diyordu. Bir diğer büyük sorunum ise hesaplarıma izinsiz giriş uyarılarıydı. İlk olarak Amazon hesabıma böyle bir uyarı aldım ve biri Los Angeles eyaletinden biri ise Meksika’dan olmak üzere iki ayrı deneme ile hesabıma giriş yapılmış ancak çift adımlı koruma sayesinde hesabıma erişilememişti.

Evet kişisel tecrübelerimi aktardım ancak bu durum o kadar da hafife alınacak bir durum değil. Gelin uzmanlara göre bu Trojen yazılımı nasıl zararlar verebilir bir görelim.

 • Hesabınıza erişim sağlamak için veya kişisel verilerinizi satmak için şifreleri ve kişisel bilgilerinizi ele geçirme.
 • Banka bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirme.
 • Bilgisayar ağınız üzerinde kontrolü ele geçirme ve dosyalarınızı değiştirme veya silme gibi işlemler,
 • Kimliğinizi ele geçirmek veya taklit etmek için kişisel bilgilerinizi toplama.
 • Hayatınızla ilgili sırları ve gizli bilgileri açığa çıkarma bu sayede farklı yollarla şantaj yapma.

Trojanlar Nasıl Tespit Edilir? 

Trojanlar Nasıl Tespit Edilir?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu zararlı yazılımı fark etmek oldukça zordur. Verilere göre ortalama olarak bu virüsü fark etme süreci virüsün hesaplarınızı çalmaya çalışması ve cihazınızı ele geçirmesinin son safhasında olduğu zamanlardır. Virüsü fark ettiğimiz anda elimizi çabuk tutmalı Anti virüs programlarıyla virüsü bulmaya çalışmalı eğer hiç bir şey yapamıyorsak kişisel dosyalarımızı yedekleyerek format atmak olacaktır. Eğer bunların hiç biri elinizde o an mümkün değilse cihazın internet bağlantısını sonlandırın ve mümkünse çalıştırmayın.

Peki asıl soruya gelirsek, Trojen virüsünü nasıl tespit edeceğiz? Öncelikle bu durumu bir kaç farklı duruma göre anlayabiliriz. Bunlardan ilki CPU’nuzun gereksiz yere çok yoğun kullanılması. Örneğin eskiden oyun oynarken CPU’nuz en fazla %80 kullanılıyorken eğer sadece tarayıcınız açıkken CPU %90 %100 arasında geziniyorsa burada anormallik vardır. Bu durumda CPU’nuzu kullanan uygulamaların adını Google’dan aratarak zararlı yazılıma sahip olup olmadığını araştırın ve zararlı yazılımlı programı bulunca karantinaya alın veya kaldırın.

Bir diğer durum ise sistemde bazı anormalliklerin ve anlamsız hataların olması. Bunların yanında indirmediğiniz halde farklı programların kurulu olması veya durmadan reklam indirilmesi gibi durumlardan şüphelenebilirsiniz. Bu Trojen olmasa bile farklı zararlı bir yazılım olabilir. Ayrıca bunlarla beraber sistem durmadan hata veriyor veya sık çöküyorsa şüphelenmelisiniz.

Trojen’den Nasıl Korunulur?

Tabi virüs denince aklımıza anti virüs programları gelmekte. Bu ve bunun gibi virüslerden korunmak için ücretli anti virüs programlarını kullanmanızı öneririz ancak imkanınız yoksa şu yazımızda sizler için en iyi ücretsiz anti virüs programlarını derledik. Ayrıca bu programlar dışında dikkat etmemiz gerek hususları uzman tavsiyelerine göre sıralayalım.

 • Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açmamaya çalışın.
 • Yalnızca güvenilir kaynaklardan iyi yorumlar almış app’leri indirin.
 • Banner reklamlarına tıklamayı ve rastgele sitelere girmeyin
 • Tüm ücretsiz programların yorumlarını okuyun.
 • Üçüncü Parti İndirmelerinden Sakının
 • Güvenilir Kaynakları Kullanın
 • Güvenlik Duvarı Kullanın
 • Yüksek Kalite Antivirüs Kurun.

Bu tavsiyeleri dire olan uzman tavsiyesi olarak şu kaynaktan aldık. Güvenliğinize dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca şifre güvenliği için de şu yazımızı okuya bilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.