The Game Awards Nedir

Dünyaca ünlü birçok ödül töreni veya festivali birçok sektörde görebiliyoruz. Bu sektörler sinema, sanat, spor, zanaat ve birçok dala ayrılabilir. Son yıllarda popülerleşmesiyle bu dallar arasında birden parlayan bir sektör var. Her yıl katlanarak büyüyen ama özellikle son 2 3 yılda çığ gibi birken oyun sektörünün en prestijli ödüllerinden biri ise The Game Awards ödülleridir. Peki The Game Awards ödülleri nedir, nasıl oy kullanılır; bu yazımızda anlatacağız.

The Game Awards Nedir?

2014 yılına kadar Spike Video Gamed Awards adında düzenlenen ve bu yıldan sonra The Game Awards adını alan sektör için önemli bir ödül törenidir. 2014’ten bu yana aralıksız her yıl Aralık ayında düzenlenmektedir. Ayrıca sadece ödül töreni değil bazı yeni oyunların da duyurulduğu bir etkinliktir.

Bu etkinlik , E3 veya Gamescom gibi etkinlikler kadar büyük değildir ancak zaten bu etkinliğin ana amacı ödül törenidir. Bu alanda ise oyun sektörünün en prestijli ödüllerinin verildiği bir etkinlik sıfatına sahiptir.

Bu yıl da The Game Awards 2020 adıyla düzenlenecek etkinlik küresel salgın sebebiyle online bir şekilde düzenlenecek. Oyun sektörünün her geçen yıl büyümesi ve bu yıl etkinliğin online olarak yapılması gerekçesiyle katılımın da katlanacağı düşünülüyor.

Sizin için resmi verilerle bu ödül törenin 2014 yılından beri düzenlediği etkinliklerin tarihini, katılımını ve yılın oyununu sizler için tablolaştırdık. Özellikle her yıl büyük oranda katlanan izleyici kitlesi dikkat çekmekte. (Bu tablo 2020 etkinliklerinden sonra güncellenecektir.)

Etkinlik Yılı ve TarihiYılın Oyunu (Game Of The Year)İzleyici Kitlesi
2014: 5 AralıkDragon Age: Inqusition1.9 Milyon
2015: 3 AralıkWitcher 3: Wild Hunt2.3 Milyon
2016: 1 AralıkOverwatch3.8 Milyon
2017: 7 AralıkThe Legend of Zelda: Breath of the Wild11.5 Milyon
2018: 6 AralıkGod of War26.2 Milyon
2019: 12 AralıkSekiro: Shadow’s Die Twice46.2 Milyon
2020: 10 AralıkAdaylar Belli Oldu…
Veriler Vikipedi üzerinden alınmıştır.

Ödül Töreni Nasıl Düzenleniyor?

Her yıl Aralık ayında düzenlenen bu etkinliğin adayları etkinlikten 2 3 hafta önce açıklanır. Bu adaylar The Game Awards’ın Microsoft, Sony, Nintendo, AMD, Electronic Arts, Activision, Rockstar Games, Ubisoft, Valve ve Warner Bros‘tan oluşan bir danışma komitesi tarafından seçilir.

Seçilen adaylar sektörün bilinen isimleri tarafından oluşturulmuş juriler tarafından değerlenir. 2019 yılına kadar sadece juri tarafından değerlenilen bu etkinlikte 2019’ta değerlendirmenin %10 sosyal medya kullanıcıları tarafından sağlandı. Bu yıl ise resmi internet sitesi üzerinden halka açık oylama açılmış durumda.

Dediğimiz gibi 2019 yılına kadar sadece jurinin oyladığı oyunları bizde oylayabileceğiz. Peki nasıl oy kullanabiliriz gelin görelim.

The Game Awards 2020 Nasıl Oy Verilir?

The Game Awards Nedir, Nasıl Oy Verilir?
  • Bu linke giderek açıklanan adaylara göz gezdirin ve kararınızı verin.
  • Sonra aynı linkteki platforma kaydolun veya oturum açın.
  • Platforma kayıt olduktan sonra adaylar kısmına tekrar gelin.
  • Aşağı doğru ilerledikçe tüm kategorileri ve adayları göreceksiniz.
  • Oy vermek istediğiniz adayların alt kısmındaki kırmızı renkteki “Oy Ver” butonuna tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.