Global Game Jam Etkinliği Nedir, Ne İşe Yarar?

21.yüzyıl da popülerleşen oyun geliştiriciliği birçok etkinlik tarafından teşvik edilmekte. Oyun geliştiricilerini, sanatçıları, tasarımcıları bir araya getiren bu etkinlikte amaç sadece yarışmak değil farklı fikirler, deneyimler elde etmektir. Söz konusu bu etkinlikler arasında Global Gam Jam etkinliği ise uluslararası kapsama sahiptir. Gelin bu Global Game Jam etkinliği nedir, nasıl ve ne zaman düzenlenir, ne işe yarar; yazımızda görelim.

Global Game Jam’in anlamına ve amacına değinmeden Game Jam kavramının ne demek olduğundan bahsedelim. Game Jam takım çalışmasına dayalı kısaca hızlandırılmış bir oyun geliştirme etkinliğidir. Çoğunlukla bu etkinlikler 24 saat ile 72 saat arasında sürer. Katılımcılar ise genelde  programcılar, oyun tasarımcıları, sanatçılar, müzisyenler, yazarlar ve oyun geliştirmeyle ilgilenen diğer uzmanlardır.

Global Game Jam Etkinliği Nedir?

Global Game Jam Etkinliği Nedir, Ne İşe Yarar?

Global Game Jam (GGJ), az önceki tanımımıza dayanarak her yıl dünyanın birçok noktasında eş zamanlı olarak gerçekleşen bir Game Jam etkinliğidir. GGJ ismi ise bir ticari marka olarak tecillidir. GGJ çatısının altındaki birçok ülkendeki temsilciler yılın belli bir zamanında eş zamanlı bir Game Jam etkinliği düzenlerler.

GGJ ilk olarak 2009 yılında kuzey ülkelerde düzenlenen Nordic Game Jam‘den ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Katılımcılar her yıl bir hafta sonu bir araya gelir fikirler oluştururlar, takımlar kurarlar ve küçük çaplı oyunlar geliştirirler. Aslına bakılırsa bu etkinlik tam anlamıyla bir yarışma değildir. Son yıllarda katılımcıları dinamik tutmak için yarışma tarzında bu etkinlik yapılsa da aslında bakılırsa bu etkinliği katılanlar fikir alışverişine, iş birliğine ve deneyime önem veren insanlardan oluşmakta.

GGJ Türkiye Etkinliklerini Nasıl Kayıt Olunur?

Global Game Jam Etkinliği nasıl kayıt olunur

Uluslararası kapsama sahip bu etkinliğin temsilciliğini ülkemizde üstlenen birçok üniversite veya firma bulunmakta. Genelde her yılın başında Ocak ayının son hafta sonu düzenlenen bu etkinliği çevre ilinizde düzenleyen temsilcilere başvurarak katılabilirsiniz. GGJ Türkiye temsilcilerini bu linkten görebilir ve etkinlik yaklaştığında tek başınıza veya arkadaşlarınızla ekip olarak katılabilirsiniz.

Sadece Türkiye için değil eğer yurtdışındaysanız veya yılın o kısmında yurtdışına çıkacaksanız farklı ülkelerdeki temsilcilerin düzenledi game jamlere de katılabilirsiniz. Onun içinse az önce verdiğimiz linkteki filtre kısmından istedeğiniz ülke veya şehri seçin. Sonrasında ilgili temsilciye başvuru tarihleri arasında başvurun.

GGJ Etkinliğinde Ne Gibi Oyunlar Yapılmakta?

GGJ etkinliklerinin amacı yaratıcı, yenilikçi fikirler üzerinde sınırlı imkanlarla en iyi sonuca ulaşmak için çabalar. Tabi bu çaba sırasında takımlar arası iletişimler, yardımlaşmalar, oyun denemeleri, eleştirilerde aslında bu etkinliği güzel yapan etkenler arasındadır. Dediğimiz gibi etkinliğin amacı direk olarak en iyi oyunu yapmak değil yaratıcı fikirler oluşturmak, benzer ilgi alanına sahip insanları bir araya toplamaktır.

Peki bu etkinlik kapsamında ne tarz oyunlar yapılmaktadır. Her etkinlikte bir konu, problem veya çözüm katılımcılara sunulur. Katılımcılar farklı bakış açılarıyla benzer çözümler yada temada bambaşka oyunlar ortaya çıkarırlar. Tabi sürenin sınırlı olması bu oyunların çok işlevli olmasını biraz engellemekte. Ancak oyunun küçük çaplı olması için bir engel yok. Her yıl bu etkinlikte üretilen tüm oyunlara buradan ulaşabilir hatta oynayabilirsiniz.

Ayrıca oyun geliştiriciliğine ilginiz varsa bizde size bir kaç kaynak yazı hazırladık. Bunlardan biri en iyi oyun motorları yazımız bir diğeri ise oyun yapmak için açık kaynak bulma yazımız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.