OpenAI GPT-3 Erişimi Nasıl Alınır

OpenAI şirketi toplum yararına yapay zeka geliştiren bir kuruluştur. Geçtiğimiz yıllarda çıkardıkları yapay zekalarla oldukça ön plana çıkmışlardı. Bu yıl ise çıktığı günden beri dünyayı büyüleyen GPT-3 yapay zekasını ticari bir amaçla piyasaya sürdüler. Hem ticari olmasından dolayı hem de beta sürecinde olmasından dolayı bu API için bazı kişi ve kuruluşlara erişim verilmekte. Peki OpenAI GPT-3 erişimi nasıl alınır, nasıl kullanılır; gelin görelim.

OpenAI API erişimine geçmeden önce şirketin bu yapay zekayı neden ticari amaçla erişime açtığından bahsedelim. OpenAI teknolojinin ticari amaçla kullanıldığında daha çok büyüdüğünü belirtmekte. Örneğin bu yapay zekanın yapım maliyeti milyonlarca dolar tutmakta. Eğer bu yapay zeka ticari amaçla kullanılır ve maliyetini kapatabilirse bu yapay zekanın gelişimi de sürdürülür.

Ayrıca GPT-3 ticari amaçlar dağıtılmasının bir sebebi ise bu yapay zekanın uzman kişilere verilmesini bu sayede yapabildiklerinin farklı bakış açılarla geliştirilmesini istemekte. Bir diğer sebep de kötü amaçlı kullanımı minimuma indirmek.

OpenAI GPT-3 Erişimi Nasıl Alınır?

OpenAI’nın geliştirdiği GPT-3 şuanlık temel bir yazı giriş çıkış işlevi sağlamaktadır. Tabi ki bazı uzmanların elinde eklentiler sayesinde bu metin çıkışı grafiklere veya kodlara çevrilebilmekte. İşte aslında şirket tam da bu tarz farklı işlevli kuruluşlara erişim vermek istiyor.

OpenAI GPT-3 Erişimi Nasıl Alınır

Bu API erişimini aldıktan sonra bazı eklentiler yazarak GPT-3 yapay zekasına grafik, metin, sekreterlik vs. yaptırabileceksiniz. Ancak tabi buradaki engel erişim sağlamak oluyor. Bizde OpenAI erişimi nasıl alınır maddelerle anlatacağız.

GPT-3 Erişimi Alma

  • Öncelikle bu linkle OpenAI resmi sitesine gidin. İlgili yazıyı ayrıntılarıyla okuyun ve şirketin ne amaçladığını kavrayın.
  • Sonrasında üst tarafta erişim sağla yani “JOIN THE WAITLIST” butonuna tıklayın.
  • Sonrasında gelen formu doldurun
  • Kullanım amacı, kategorisi, istenen kişisel veriler ve kuruluş verilerini gönderin.
  • Sonrasında cevap bekleyin.

Tabi erişimin verilmesi uzun sürebilir. Burada yapılması gereken beklemek. İletişim sağlandığında sonuç olumluysa belli görüşmelerle yapay zekayı kullanım hakkına sahip oluyorsunuz.

GPT-3 Nasıl Kullanılır

Şimdi diyelim erişimi aldınız ya da erişimi almak için hangi projeyi yapacağınızı bilmiyorsunuz. Verdiğimiz şu linkten GPT-3’ün kullanıldığı ticari sitelere göz atabilirsiniz. Onlarda yapay zekanın sağladığı işlevi görebilir ve ilham alabilirsiniz.

GPT-3 Nasıl Kullanılır

Tabi ilk başta da söylediğimiz gibi GPT-3 erişimi bu yapay zekayı geliştirebilecek ve farklı işlevleri yapabilmesini sağlayacak kişi veya kuruluşlara verilmekte. Bu konuda bazı niteliklere sahip olmalısınız ve etkin bir ticari proje yürütmeniz de gerekmekte. Sonuçta bu listede erişimi bekleyen sadece siz değilsiniz. Çoğu uzmanın elinde bu yapay zeka 3 4 insan iş gücünü karşılayabilecek güçte. Ayrıca GPT-3 ile alakalı yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız bu yazımız size göre.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, Erişim derken bana bi mail geldi ve siteden playground kısmından açıp baka biliyorum ama emin değilim bunun gpt-3 olduğuna çünkü benim gibi birine gpt-3 neden versinler ki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.