Ana Sayfa İnternet dünyası Arama Motoru optimizasyonu (SEO) AMP nedir ? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages)

AMP nedir ? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages)

0
AMP nedir ? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages)

AMP Google’nin arama sonuçlarında kullanıcıların içeriklere daha hızlı erişmesini sağlayan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesine verdiği kısa isimdir. Bir çok kişi AMP yi normal bir mobil tasarım olarak algılıyor ancak bu yanlıştır. AMP ile oluşturulan içerikler google tarafından CACHE (bellek) alınarak arama sonuçlarında kullanıcıya kendi üzerinden gösterilir. Yani arama sonuçlarında AMP li sayfanız siteniz üzerinden değil, googlenin kendi sunucuları ve proxy’leri üzerinden kullanıcıya gösterilir. Buda içeriklerin 0.003 milisaniyede açılarak kullanıcının anında içeriklerimize ulaşması anlamına geliyor.

AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) ifade eder. AMPözellikle mobil cihazlarda hafif ve hızlı bir şekilde yüklenebilen web sayfaları oluşturmanın iyi bir yöntemidir. [AMPproject] [google]

Bazı webmaster arkadaşlar AMP ‘yi mobil tasarım olarak düşünerek yaptıkları çalışmalarda mobilden giren kullanıcılara AMP linklerine link veriyor ancak yukarıda da belirttiğim gibi amp ‘yi kendi siteniz üzerinizden vermeniz normal mobil temadan farksız olacaktır. Önemli olan AMP li sayfanın google arama sonuçları vasıtası ile açılmasıdır. Diğer türlü mobil tema ile amp aynı hizmeti sağlayacağından etkisi olmayacaktır. AMP sayfaları google arama sonuçları için kullanacağız, fazlası için değil.

Google arama sonuçlarında amp ‘li sayfaları bize gösterirken Google AMP Cache özelliğini kullanır. Proxy tabanlı çalışan bu ağ, amp ile oluşturulan sayfaları kontrol eder, hatasız ise arama sonuçlarında göstermeye başlar, hatalı ise google webmaster tools da hataları kayder. Sayfanızın AMP ile oluşturulmuş bir versiyonu yoksa mobil tasarımını, yoksa normal tasarımını kullanıcıya gösterir. Ancak uyarmakta fayda var, mobil tasarıma sahip olmayan bir sitenin sahibi iseniz arama sonuçlarında (mobil) çıkma olasılığınız düşük olacaktır.

Bu konuda amp ‘nin genel kullanım alanını açıklamaya çalıştım, daha fazlasıda olacaktır ancak ilk gözüme çarpan amp ‘nin google aramaları için özel bir çalışma olduğudur. Tahmin ediyorum ilerki dönemlerde diğer arama motorlarıda bu sistemi kullanmaya başlayacaklardır.

NOT: Kuaza.com olarak AMP ye geçişimiz le beraber %60-%70 gelir kaybı (adsense), %30 hit kaybımız oldu, ancak bu çalışmayı kullanıcılarımızın içeriklerimize daha hızlı, kolay ulaşabilmesi için sürdürmeye ve desteklemeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.