Microsoft Yapay Zeka Araştırma Merkezine Bir Göz Atın

Yapay zekanın bizi gelecekte yönlendireceğine inanılıyor. Robotların yaptığımız işi ya da Orwellian distopiyi gerçekleştirecekleri bir gelecek cenneti olabilir. Gerçekçi olsa da, her şey aynı olacaksa da görsel açıdan farklı olacaktır. Fakat, bilim-kurgu türünün pop-kültürünüzün önemli bir parçası olmasının nedeni olan geleceği tahmin etmek ve/veya bilmek eğlenceli. Ayrıca, araştırma merkezi olan Microsoft‘un 99 nolu Binası, bizi yarınımıza götürecek yeni şeyler hazırlamaya çalışıyor.

BBC Newsnight‘a Microsoft’un üzerinde çalıştıkları ve arkasındaki fikirlerini anlamak için binayı ziyaret etmek için benzersiz bir fırsat verildi:

Video, insanların algıladıklarının yan yana gelmesiyle (on yıllar öncesinden) gelen gerçeği, korkularımızın ve fantezilerin nasıl asılsız gelebileceği konusunda anlayışlı bir notayla başlıyor.

Microsoft Araştırmalarında AI başkanı Eric Horvitz şunları söyledi:

“Şirketteki geleceği AI’daki gelişmelere endeksledik. Bunun gelecek olduğunu düşünüyoruz. “

Video, şirketin bu alanda yaptığı çeşitli adımları, insan denkliğini elde etmek için yani konuşma tanıma ve görüntü tanıma konusundaki ilerlemeleri göstererek devam ediyor. Video, geliştiricilerin niteliksel ve güvenilir bir şeyler yaratma konusundaki önemini ve erişilebilirlik düzeyini vurguluyor.

Bununla birlikte, AI kontrolündeki geleceğin karanlık tarafı Horvitz’te kaybolmuyor:

“Tehlikeli güçler tarafından bu teknolojinin potansiyelinin suistimal edilmesinden endişe ediyorum … bu teknoloji ile güç kazanabilecek devlet ve devlet dışı aktörlerce.”

Bununla birlikte, aynı zamanda bu soruna çözümün sözde kötücülüğe karşı bir savunma mekanizması gibi çalışan yapay zeka olduğuna da inanıyor. Son olarak, konuşma botlara doğru hareket eder. Projenin baş mimarı Dan Driscoll, Microsoft Bot Framework ve Çin’e özgü bot XiaoIce’ye dikkat çekiyor ve sunumu yapan kişiye “insanların botları ne kadar çok sevdiğini” anlatıyor. İlginçtir ki, video, Tay ya da daha az anti semitik ama gerçekten kuzenine benzeyen Zo gibi diğer botlardan bahsetmemekte.

Gerçek şu ki AI, bir sonraki teknoloji sınırı, bu yüzden her şirket, “geleceğe hakim” olabilmek için bu konuda çalışmakta. Bunun gelecekte ne kadar gerçek olacağını zaman gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.