Gelişen teknoloji ile birlikte artan kodlama dilleri arasında günümüzden en etkili olan ve en fazla kullanılanları sizler için derledik.

Telefonlarda kullandığımız uygulamalar, masaüstü uygulamaları, kurumsal programların kodlamasında günümüzde belli başlı etkili kodlama dilleri kullanılmaktadır. Önceki yıllarda oldukça popüler olan Java, Phyton, PHP, C# gibi diller yerine artık daha kolay daha verimli sonuçlar elde edebilen kodlama dilleri geliştirildi. Yazılım eğitimi alanların ya da yazılımla ilgilenenlerin bilmesi gereken günümüzde etkin olarak kullanılan belli başlı kodlama dilleri bulunmaktadır. Bu diller özellikle Android ve İOS platformlarında uygulama yapmak için çok fazla kullanılmaktadır.

Günümüzün En Etkili Kodlama Dilleri

RUBY

Günümüz teknolojisinin en fazla kullanılan kodlama dillerinden biri olan ve ilk sıralarda yer alan Ruby kodlama dili nesne tabanlı diller arasında yer almaktadır. Ruby dilinde yazılan ve günümüzde oldukça popüler olan uygulamaların başında ise AirBnb, Pxlr ve Bloomberg uygulamaları yer alıyor.

RUBY

SWİFT

Günümüzün teknoloji devi olan Apple firmasına ait olan MACOS ve İOS işletim sistemleri için Swift uygulama yazmak isteyenler tarafından sıkça kullanılıyor. Swift kodlama dilinin son zamanlarda çok fazla kullanılmasının sebebi ise bu uygulamaların çok fazla para kazandırıyor olmasıdır.

SWİFT

RUST

Rust programa dili Firefox tarafından geliştirildi. Günümüzde kodlama yapanlar tarafından oldukça sevilen bir dil haline gelen açık kaynak kodlu Rust kodlama dili daha performanslı yazılımlar oluşturmayı sağlıyor.

RUST

Objective-C

İOS ve MACOS uygulamalarında Swift’ten sonra en fazla kullanılan dil olan Objective-C hala popüleritisini koruyor. Günümüzde İOS için en fazla kullanılan yazılım dillerinden biridir. Objective-C ve Swift ile uygulama yazılanların elde ettikleri gelir bu iki dilin gittikçe daha fazla popüler olacağını gösteriyor.

Objective-C

GO

Google’nin yarattığı bir dil olan Go özellikleri nedeniyle oldukça fazla kullanılıyor. Özellikle belleğin güvenliğini, derleme, çöp toplama konusunda diğer kodlama dillerine göre performansı oldukça yüksek olan bir dildir.

GO

Bash / Shell

Bash / Shell kodlama dili olmayan önceden tasarlanmış komut listesi çalıştırmaya yarayan kod kümesidir. Özellikle dönüştürme işlemlerinde bu komut kodları kullanılarak kolay bir şekilde işlemler yapılmaktadır.

Bash – Shell

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.