GPT-3 Yapay Zeka Teknoloji Bloğu Yazarsa

Blog yazmak geçtiğimiz yaza kadar insana özgü bir eylemdi. Tabi ara sıra bazı yapay zeka yani botlara yazılar yazdırılıyordu ancak bu yazıların çoğu ya kopya oluyordu ya da anlamsız paragraf bütününden ibaretti. İşte Ağustos ayında çıkan GPT-3 bunu değiştirdi ve artık yapay zeka, belki çoğu insandan daha iyi yazılar yazabilmekte. Peki bu GPT-3 yapay zeka teknoloji bloğu yazarsa ne olur, hiç düşündünüz mü?

Eğer yazılarımı takip ediyorsanız GPT-3 hakkında birçok bilgiye sahipsinizdir ancak bu buluşu ilk defa duyuyorsanız kısaca size olayı açıklayalım. GPT-3 yapay zekası Ağustos 2020’de OpenAI tarafından beta olarak yayınlanmış ve uzmanlara göre bu alandaki tarihi dönüm noktası sadece 2 3 ay önce yaşandı. Bu kısa bilgiler bu yazı için yeterli olacaktır eğer daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz şu yazımızı okuyabilirsiniz.

GPT-3 Yapay Zeka Teknoloji Bloğu Yazdı

Aslında bu yazımız bir haber niteliğinde olmayacak. Zaten bu olay da GPT-3 API’si çıktıktan 1 2 hafta sonra yaşandı. Belki bizler hariç tüm dünyanın duymasını sağlayan bu olayda yapay zekanın bir blog oluşturması.

GPT-3 Yapay Zeka Teknoloji Bloğu Yazarsa
GPT-3 Yapay Zeka Teknoloji Bloğu Yazarsa

Aslında söz geçen blog sahte bir blog olarak geçmekte. “Sahte” denilmesinin sebebi ise insan yerine bir yapay zekanın bu yazıları yazması. Aslında yazılara ve bloğa baktığımızda tam anlamıyla orijinal bir iş görüyoruz. Hatta bunu sadece biz değil Hacker News’te görmüş olacak ki ilgili sıralamasında bu bloğu birincilikle ödüllendirmiş.

GPT-3 Nasıl Blog Yazabiliyor?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yapay zeka şimdiye kadar icat edilmiş hiç bir yapay zekaya benzememekte. Paremetresi oldukça fazla ve öğrenme kapasitesi oldukça büyük. Hem de dar yapay zekalar gibi bir alanla da sınırlı kalmıyor. Bu yapay zeka kod yazabiliyor, tasarım yapabiliyor ve sanki bir insan gibi yazı yazabiliyor; peki nasıl?

GPT-3 aslında  dil tabanlı yapay zeka aracı olarak geçmekte. Yani GPT-3 kullanılarak amacınıza uygun bir yapay zeka üretmeniz olağan. Bu yapay zeka ise piyasadakilere göre oldukça kaliteli olacaktır. Bu sayede ister tasarım ister yazılım alanına yönlendirin bu yapay zekan sizin için en iyisini yapmaktan kaçınmayacaktır.

İşte bir üniversite öğrencisi olan Liam Porr bu yapay zekayı blog oluştumak için tasarlamış. Bu blog ise bir süre sonra dikkatleri üstüne çekebilmeyi başarmış. İşte olay kısaca bu. Bu konu hakkında yazının başında verdiğimiz linkten tüm ayrıntıları öğrenebilmeniz mümkün. Ayrıca bu yapay zekanın Reddit üzerindeki etkinliğini bu yazıda ve GPT-3 erişimini nasıl alabileceğinizi de bu yazımızda görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.