EBA Nedir - EBA'ya Nasıl Giriş Yapılır?

Özellikle pandemi süreci yüzünden uzaktan eğitim sisteminin merkezinde yer alan EBA aslında nedir, öğrencilere ve eğitimcilere ne imkanlar sunuyor, EBA’ya nasıl giriş yapılır? Bu tarz çok sorulan sorulara cevap bulmak ve yıllardır zaten var olan EBA’nın daha yeni duyulmasını yazımızda konu alacağız.

EBA Nedir?

EBA 5 6 yılı aşkın bir süre önce Fatih Projesi kapsamında oluşmuş Eğitim Bilişim Ağı (EBA), bir eğitim portalıdır. Yıllardır akıllı tahtaların okullara gelmesiyle beraber birçok yararlı içeriği, çeşitli online dersi, etkinliği, oyunları, ders kaynaklarını içeren kapsamlı bir portal olarak çıkartılmıştır.

EBA Nedir – EBA’ya Nasıl Giriş Yapılır

Her yıl özellikle liselerde EBA kapsamında sınıflar oluşturulur, hocalar online bir şekilde zamanlı ödevler verir ve yine çevrimiçi olarak kontrol edip not verebilir ve bir takım rozet sistemine maruz bırakılabilir. Eğitmenler içinde müfredata uygun birçok yararlı kaynak bu sitede bulunur.

Ne kadar liselerde ve kaliteli okullarda bu portal çokça kullanılmaya çalışılsa da gerek öğrenci gerek veli gerekte eğitmen tutumu yüzünden çok yaygınlaşmamıştır. Ancak zor durumda kalınca gözlerin çevrildiği çevrimiçi ve teknoloji gereklilik olmadığında dahi verimli bir şekilde kullanılmalı.

EBA Portalının Öğrencilere Sunduğu İmkanlar Nedir?

Öğrenci için özel düzenlenmiş eğitim arayüzü, öğrenciye özel düzenlenebilir takvim, yardımcı yayınlar ve kaynaklar, kontrol edilmiş yararlı ve eğlenceli oyunlar, tüm ders içeriklerine tek yerden erişim, öğrendiklerini evden tekrar etme, soru ve sınav bankası, öğretmen iletişimine ve kontrolüne okul sonrasında erişim, bir nevi sosyal medya gibi öğrencinin okulla iletişimde kalması, tartışma, paylaşma, oylama gibi etkileşimlerle iletişim, öğrencini başarılarını izleme ve yaptıklarını sergileme olanağı, bireysel başarılar için ayrıntılı raporlar, puan toplama, rozet alma. Tabi bunlara son denemlerde karantina dolayısıyla canlı dersler, sürekli ödevler vs. gibi yeni imkanlar eklenmekte.

eba sunduğu imkanlar nedir

EBA Portalının Eğitmenlere Sunduğu İmkanlar Nedir?

Öğretmenler bu portalda tüm ders içeriklerine , MEB öğretim programıyla uyumlu içerik ve soru havuzlarına, etkileşimli tahtalara özel ders içeriklerine, öğrencilerinizi izleme ve destekleme imkanına, detaylı ve çeşitli birçok kaynağa tek yerden erişim sağlayabilecekler. Sınıf ve öğrenci bazında detaylı gelişim raporları, akıllı önerme ile öğrencilerin eksiklerine özel içerik yönlendirmeleri, ödev, etkinlik, tartışma ve projeler gönderme imkanı gibi birçok denetim özelliği de bulunmakta. Mesleki bilgi ve becerileri geliştirmek için kurslar ve programlar ile uzaktan eğitim ortamı, mesleki gelişime yönelik gruplar gibi kariyere yardımcı imkanlarda dahil.

EBA Portalının Velilere Sunduğu İmkanlar Nedir?

eba sunduğu imkanlar nedir

Velisi olduğu öğrencilerin eğitim öğretim durumuna ve eğitmenler tarafından düzenlenen tüm raporlara erişim sağlayabilirler. Okul dışı etkinlikler, sınavlar, yazılılar, notlar gibi öğrencinin birçok eylemini takip edebilir geri bildirim verebilirler. Öğrencinin EBA’yı ne kadar aktif kullandığını görebilir, okul sonrasında öğretmenlere iletişme devam edebilirler. Ayrıca EBA kişisel gelişim kütüphanesine erişim imkanı verilmekte.

EBA Giriş ve Erişiminde Hata

Peki EBA eğitim portalıyla neler yapabileceğimizi gördüğümüze göre bu aralar çok yaşanan hatalar ve sorunlara göz atalım. Bu sorunlar içerisinde EBA uygulaması açılmıyor, bilgisayarda canlı ders nasıl açılır, EBA’ya nasıl giriş yapılır gibi birçok soru bulunmakta gelin hızlıca çözüm bulalım.

EBA Nasıl Giriş Yapılır – EBA Şifre Alma

EBA Nasıl Giriş Yapılır - EBA Şifre Alma
EBA Nasıl Giriş Yapılır – EBA Şifre Alma

Eba’ya TC kimlik numaranız ve EBA şifrenizle giriş yapmanız gerekmekte. İlk defa giriş yapacaksanız bir EBA şifresi almalısınız. Eğer şifrenizi unuttuysanız “şifremi unuttum” diyebilir ya da öğretmeninize başvurabilirsiniz. Peki EBA şifresi alma nasıl olur görelim.

 • Öğrenci girişi butonuna tıkladıktan sonra küçük yazıyla “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıklayın.
 • e-Okul bilgilerini girip “Giriş” butonuna basın.
 • EBA giriş için yeni bir şifre belirle. Senin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefon numarasını girin ve “Şifre Oluştur” butonuna tıklayın.
 • Girmiş olduğunuz cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu ekranda çıkan yere girin ve “Gönder” butonuna basın.
 • Adımları tamamladıysan hesabın oluşturukdu demek.
 • Direk olarak EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin.
 • Bu ekranda her zaman yapmanız gereken gibi TC Kimlik Numaranı ve EBA şifreni girerek giriş yapabilirsiniz.

EBA Uygulaması Giriş Yapılmıyor, Hata

Yukarıdaki işlemleri yaptınız ve anlamsız bir şekilde giriş yapamıyorsanız bunun muhtemel birkaç sebebi bulunmakta. Bunlardan biri olağan bir şekilde Türkiye’deki tüm eğitimcilerin ve öğrencilerin o an portala giriş yapmaya çalışması ve sistemin o kadar hazırlıklı olmamasından dolayı portalın çökmesi olabilir. Bir diğer sorun ise özellikle telefon uygulaması olarak giriş yapamadığınızda ilk olarak uygulamaya Google Play üzerinden güncelleme gelip gelmediğini kontrol edin. Nedense uygulama güncelleme geldiğinde haber vermiyor ve üstüne giriş yapmanızı engelleyebiliyor.

Bilgisayardan EBA Canlı Derse Girme

Öncelikle bilgisayardan EBA portalına bu bağlantıdan girmeniz gerek. Sonrasında her zamanki gibi giriş yapmanız yeterli. Ana sayfadaki “Canlı Dersler” butonuna tıklayarak derslerinizi göreceksiniz. Yaklaşan dersinize tıkladıktan sonra size bilgisayarınıza kurmanız gereken gerekli bir kurulum dosyası isteyecek. İndir deyip bilgisayarınıza kuruyorsunuz ve tekrardan derse katıl dediğinizde sorunsuz bir şekilde derse katılabiliyorsunuz.

EBA Profil Resmi Nasıl Eklenir?

 • İlk olarak EBA’ya girin
 • Öğrenci girişini seçin.
 • Tc numaranızı ve şifrenizi yazarak ebaya giriş yapın.
 • Sekmeler arasından “Sayfam” bölümüne tıklayın.
 • Açılan sayfanın sol üst köşesinde EBA yazısının hemen yanında üç çizgi bulunmaktadır, oraya tıklayın.
 • Yine sol üst aynı köşede isminizin hemen yanında ters üçgen şekli bulunur, oraya tıklayın.
 • Karşınıza bazı seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden “profil resmini değiştir” yazısını göreceksiniz.
 • Profil sayfası açıldığında sayfanın üst kısmında “profil resmi yükle” yazı butonu bulunmaktadır.
 • Bu butona basarak bilgisayarınızdan veya telefonunuzda istediğiniz resmi seçip ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.