Bir Tür Televizyon Yayın Sistemi Bulmaca Sorusu

Kuaza olarak sizlere internette aratıp bulunması zor olan yeni veya bilinmeyen bulmaca sorularını cevaplandırmaya çalışıyoruz. Normalde bu tarz bulmaca cevabı bulan siteler direk olarak cevaba odaklanır bu yüzden bu soruda olduğu gibi karışık olanlara çok değinmezler. Bir tür televizyon yayın sistemi bulmaca sorusu gibi bu tarz sorularda farklı cevaplar olabiliyor. Onun için bu cevapların alternatiflerini de bilmemiz gerekiyor. Biz sizler için bu sorunun cevabı ve alternatifleri nedir, söyleyeceğiz.

Televizyonun ve yayıncılığın gelişimi yıllarca sürmüştür ve hala geliştirilmeye devam edilmektedir. Televizyon yayınlarını yıllar geçtikçe farklı yollardan yapılmaya başladı. Bazı ülkeler ilk yayın sitemlerini kullanırken bazıları yapı itibariyle yenilerini kullanmaya başladılar. Hala dünyada birçok farklı yayın sistemi kullanılmakta. Bunlardan en çok bilineni ise 3 tanedir, muhtemelen sorunuzun cevabı ise bunlardan biri.

Bir Tür Televizyon Yayın Sistemi – Yayın Sistemi Türleri

Bu yayınların birbirinden farklı olmasının sebebi yaydıkları sinyallerle oluşturdukları görüntü ve görüntünün frekansı. Televizyonlarda ekrana görüntü piksel olarak adlandırılan küçük karelerin birleşimi ile verilir. Yayınların hızı ise o küçük karelerin hızını etkiler. Düşük frekanslı bir yayında karıncalanma veya kaymalar yaşanır. Tabi bu yayın hızını çevre şartları gibi unsurlarda etkileyebilir.

Sözü uzatmadan bulmacanın çözümüne gelelim. Bir tür televizyon yayın sistemi olarak geçen bulmaca sorusunun cevabı ise genelde NTSC’dir eğer boşluk sayısı fazla ise NTSC Sistemi olarak da yazılabilir. Ayrıca tabi bu yayın sistemine alternatifler de mevcut. Boşluk sayısına göre alternatifler ise şunlardır: PAL, SECAM

Yayın Sistemi Türleri

Genelde ülkeler tarafından çok kullanılan NTSC ve PAL sistemlerinin ise küçük rakamsal farklılıkları bulunmaktadır. Tabi rakamlar küçük olsada aralarındaki fark somut halde oldukça büyüktür.

NTSC

  • 525 yatay çözünürlük çizgisi
  • 30 kare / saniye , frekans (60 taramalı) 
  • 15750 yatay çizgi / saniye

PAL (50) 

  • 625 yatay çözünürlük çizgisi 
  • 25 kare / saniye (50 taramalı) 
  • 15625 yatay çizgi / saniye 

PAL (60)

  • 625 yatay çözünürlük çizgisi 
  • 30 kare / saniye (60 taramalı) 
  • 18750 yatay çizgi / saniye 
Bir Tür Televizyon Yayın Sistemi

Evet dediğimiz gibi bu sorunun 3 alternatif çözümü bulunmakta; NTSC, PAL, SECAM. Ayrıca bu sorunun yer aldığı bulmacalarda sıkça şu soru da yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.