Nvidia bilgisayarlarda grafik kartını görmeme sorunu için pratik çözümleri sizler için bu konuda açıklıyoruz.

NVIDIA Installer cannot continue. This graphics driver could not find compatible graphics hardware.

Bir kaç gün önce başıma gelen bu sorun aslında çok basit bir kaç yöntem ile çözülebilmekte. Sizlerde bu konuya gelmeden önce kurulum dosyalarında düzenleme yapılan anlatımlara bakmış ve çözemediyseniz büyük ihtimalle burada anlatacaklarım kesin çözüm olacaktır. Çözüme geçmeden önce başıma gelen aynı sorunu sizlere anlatayım. Bir kaç gün önce MSI dizüstü bilgisayar aldım ikinci el ve bunu yeniden kurdum, sistem windows 10. Şans eseri donanıma bölümüne denk geldim ve display kısmında Nvidia kartı yerine intel’in yerleşik grafik kartını gördüm. Ne yaptıysam Nvidia kartını gösteremedim. Aklıma bozuk olabileceği bile geldi, çünkü driver’ı olmasa bile en azından donanımı görebilmeyi umuyordum. Donanımı görebilmek için birçok program denedim ama nvidia grafik kartını bir türlü sonuçlarda göremedim. Denemediğim yöntem kalmadı bu arada ve aklıma gelen aşağıdaki yöntemlerle sorunu çözdüm, umarım sizinde bu tarz sorununuz varsa bu konu vasıtası ile çözebilirsiniz.

Uyarı: Eğer bilgisayarınızda GPH (Grafik anahtarı) butonu varsa 2. yöntemi ilk olarak denemenizi tavsiye ederim.

1 – BİOS güncelleyin

Msi resmi sayfasında kullandığım laptop için bios un yeni versiyonu olduğunu gördüm. Olabilir düşüncesi ile bios ‘un yeni versiyon dosyalarını indirip kurdum. Hayatımda ilk defa bios güncelliyorum ve bunun tehlikeli bir şey olduğunu duymuştum zamanında. Nitekim resmi sayfasındaki güncelleme anlatımlarını takip ederek biosu güncelledim ve bilgisayarı açtığımda windows açılmadı her defasında hata vererek restart atıyordu. Korktuğum başıma geldi dedim ama bir yandan da rahatladım çünkü hata windows açılırken oluyordu, yeniden kurduğumda bu sorun ortadan kalkabilirdi.

Daha sonra araştırdım ki bios güncelledikten sonra HDD türü değiştiği için açılma sorunu oluşuyordu,sizinde başınıza gelirse bios güncelledikten sonra bios ‘a girerek hdd türünü o anki ayarının tersine yaparak deneyin.

Sonrasında ben laptop işletim sistemini yeniden kurdum, zaten yeni kurmuştum ve içerisinde kaybedecek dosyam yoktu. olsaydı da harici hdd olarak başka bilgisayara takarak dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Sonuç: Windows yeniden kuruldu ve açıldıktan sonra Nvidia grafik kartını otomatik olarak gördü. Yani benim driver kurmama bile gerek kalmadı. Ver keyfim yerine gelmişti. 2 gün araştırıp uyguladığım her şeyin aslında yanlış olduğunu gördüm. Koskoca msi ve Nvidia böyle bir sorunu dosya düzenlemeyle düzeltilmesine izin verir miydi :/ hiç sanmıyorum…

2 – Grafik kartı değiştirme butonu varmı ? “gph”

Msi sistemlerde iki grafik kartı bulunmaktadır. İlki intel ‘in kendi yerleşik grafik kartı, diğeri de harici ekran kartı olan Nvidia ekran kartı. Bu iki donanım arasında ihtiyacınıza yönelik değiştirme yapabilirsiniz. Benim kullandığım laptop üzerinde “gph” şeklinde bir buton var ve bu butonu bastığınızda nvidia grafik kartını kapatabiliyorsunuz.

Bu işlemden sonra size bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söylüyor ve restart attığınızda intel in ekran kartına geçiş yapmış oluyorsunuz ve donanımlarda da nvidia grafik kartı görünmüyor. Ben bu butonu fark ettikten sonra aslında bios güncellemeden de nvidia ekran kartını gösterebileceğimi fark ettim, çünkü nvidia ekran kartını gösteremediğim anlarda bu butonun ışığı yanmıyordu. Yani nvidia ekran kartı aslında aktif değildi bu sebeple de onu bir türlü gösterememiştim. Nitekim bu vesile ile bios uda güncellemiş olduk. Yinede deneyip test etmediğim için bu yöntemin çalışabilirliği konusunda emin değilim ama mantık üreterek çözüme ulaşmaya çalışıyorum. Aslında ilk yöntemi denemeden önce bu özelliğin olup olmadığına önce bakmak, varsa butonu açarak öyle denemek gerekiyor.

Anlatacaklarımın sonuna geldik, umarım yaşadığınız sorunu bu vesile ile çözebilmişsinizdir. Eğer çözüm konusunda farklı düşünce ve önerileriniz varsa yada yaşadığınız sorunu bu konuda çözemediyseniz lütfen yorum olarak detayları bana iletin gün içerisinde size geri dönüş yapacağım.

1 Yorum

  1. Device Manager yani Aygıt Yöneticisinde, Action (İşlemler diye geçebilir yukarıdan 2. sekme) tıklayıp Seçimlerimi Tarayı seçin Eksik görünen donanımlarınız görünecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.