Apple Logosunun Anlamı ve Hikayesi Nedir

Apple, 1976 yılında kurulmuş ve günümüzde dünyanın en değerli şirketlerinden biridir. Bu değerli şirket 1976 yılında basit bir garajda kurulmuş ve o günden bugüne markasına değer katmıştır. Tıpkı bu garaj gibi şirketin logosu ise basit bir figürden gelmekte. Tabi buna basit deyip geçmeyelim, logonun her evrim aşaması kamuoyunda büyük yankı yaratmıştır. Gelin çok konuşulan Apple logosunun anlamı ve hikayesi nedir, görelim.

Apple Logosunun Hikayesi Nedir?

Artık başına sıfat eklemeden ithaf ettiğimiz zaten başlı başına kendini betimleyen Apple şirketi Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulmuştur. 1976’da Steve Jobs’ın garajında kurulan şirkete Apple Computer ismini vermişlerdir. Peki bu isim nereden gelmekte ve neden bir elma bu büyük markanın sembolü, gelin görelim.

Apple Logosunun Anlamı ve Hikayesi Nedir

Logonun ve şirketin temel mantığı elma figürü aslında komplike bir çalışmayla bulunmadı. Ayrı ayrı röportajlara göre; Steve Jobs bu işe atılmadan hemen önce bir elma çiftliğinden dönmüş. Bu ikili ortaklık kurduktan 2 hafta sonra Steve Jobs ortaya samimi oluşundan dolayı Apple ismini atmış. Tabi 1976 yılında ünlü plak şirketlerinden birisinin ismininde Apple Records olması onları düşünmeye itmiştir. Detaylı çalışmalar sonucunda daha iyi bir sonuç bulamayan ikili şirketin adını Apple Computer vermeye karar kılmışlar.

Apple kurucuların dediklerine göre bu fikir basit bir elma bahçesinden doğmuştur. Ancak yinede elma meyvesinin bilimde bazı dönüm noktalarda yer alması bu basit düşünceyi desteklemiş olabilir. Gelin şirketin isminin temeli bu da olsa logosunun bize verdiği farklı anlamlara bir bakalım.

Apple Logosunun Anlamı

Apple logosu direk olarak ısırılmış elma şeklinde çıkmamıştır. Verdiğimiz görselde olduğu gibi ilk önce Isaac Newton’un ve yerçekimini bulmasına vesile olan elma Apple’ın ilk logosudur. Sonrasında logo basit bir 2D elma grafiğine dönüşmüş ancak bu dönüşümde logonun hem rengi hem de ısırılmış olması büyük bir yankı uyandırmıştı.

tüm apple logoları

Bu yankıyı logonun gökkuşağı renginde ve ısırılmış olması tetiklemişti. Bu iki detay da bilgisayar biliminin gelişiminde büyük rol oynamış Alan Turing’in cinsel kimliği ve ölümüne ithaf olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce resmi olarak reddedildiği için şuanlık bir komplo teorisi niteliğindedir. Bu komplo teorisine geçmeden önce bu logonun tasarımcısının açıklamalarına bakalım.

Bu hazırlanan rengarek ve ısırılmış elma logosunun tasarımcısı Rob Janoff, Alan Turing iddialarına şehir efsanesi demiştir. Verdiği bir başka röportajda ise elmanın bir kiraza benzememesi için ısırılmış olarak tasarladığını ve gökkuşağı renginin ise  ilk renkli bilgisayar ünvanına sahip Apple II için eklendiğini söylemekte.

Apple olay çıkartan logosu

Apple’ın bu logosunun arkasında yatan sırrın Adem ve Havva dönemindeki ilk günah ve Alan Turing’in ölümü olduğuna dair iki büyük iddiası bulunmaktadır. Bu iddialardan ilki zamanla konuşulmaz olmuş ancak Alan Turing’e hitaben bu logonun tasarlandığı iddiası çok daha fazla düşünülmüştür.

Alang Turing Kimdir

Alan Turing iddiasına gelelim. Alan Turing ünlü bir matematikçi ve bilgisayar bilimcisidir. Öte yandan şifre ve kod çözme konusunda uzmandır bu sayede 2. Dünya Savaşında önemli bir rol üstlenmiştir. Ve bazı kaynaklarda Alan Turing sayesinde savaşın erken bittiği dahi yazar.

Alang Turing Kimdir

Alan Turing şüphesiz ki bilgisayar alanın öncü kişilerdendir. Ancak böyle bir adamın eş cinsel olduğu için baskı görüp intihar etmesi de oldukça üzücüdür. İşte 2. Apple logosundaki gökkuşağı eş cinselliğe, ısırılmış elma ise Alan Turing’e hitaptır. Peki ısırılmış elmanın Turing ile ne ilgisi var ? Alan Turing evinde ölü bulunduğunda yanına siyanürlü yani zehirli bir elma bulunmaktadır. Bu elmadan bir ısırık alan Alan Turing ölmüştür. Tabi intihar olarak geçen bu ölümün ardında farklı bir neden var mıdır bilinmez.

Alan Turing sadece bilgisayar alanında değil yapay zeka alanında da öncülerden biridir. Özellikle Turing testi ve birçok çalışması yapay zekanın düşünebilme ve öğrenebilme yetisi için oldukça önemlidir. İşte bu tarz bilim insanlarımız sayesinde bilgiler birikip büyümekte bu efsaneler sayesinde belki de şuan GPT-3 gibi olağanüstü bir yapay zeka ortaya çıkmış durumda. Verdiğimiz linlerden ilgili yazılarımıza da gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.