Kategoriler
Akıllı telefonlar

Akıllı Telefonların Yaşamımıza Katkıları

Gün geçmiyor ki yaşantımıza teknojinin sihirli dokunuşları el sürmesin. Hergün yeni bir gelişme her gün farklı bi yenilik sunarak yaşam kalitemizi yükselten standartlarımız genişleten teknoloji ve teknolojinin ürünü olan akıllı telefonlar; belki de artık hepimizin elinin altında,cebinde, çantasında en önemli aksesuar gibi yerini aldı.Hepimizin daha dün gibi aklında değil mi bi arkadaşımızla veya sevgilimizle buluşacağımız zaman sadece ev telefonlarının olduğu dönemde görüşmelerimizin , buluşmalarımızın ne kadar da zor olduğu. Hele ki arkadaşımızın ev telefonunu çevirdiğimiz de telefona çıkan anne veya babasının evden çıktı nereye gitti bilmiyorum demesi üzerine gün boyu arkadaşımızın gidebileceği yerlere gitmek ve onu bulmaya çalışmak. Hepinizin yüzünde bi tebessüm belirdi değil mi? Evet yaww ne günlerdi o günler der gibi olduğunuzu duydum sanki…

Sonra cep telefonları girdi hayatımıza artık fazla kontörümüz gitmesin diye aradığımız kişi telefonu açar açmaz hemen mevzuya girişlerimiz ya da hemen Nerdesin? diye sorup yanıtını aldıktan sonra iyi günler bilede demeden telefonu aradığımız kişinin suratına kapatışlarımız, mesaj yollarken ikinci mesaja geçmesin diye karakter eksiltmelerimiz, sevgilimizi saat başı çaldırıp ve ondan çağrı bekleyip AKLIMDASIN AŞKIM anlamını taşıyan çağrı atışlarımızın olduğu döneme girmiştik artık. Evet doğru cep telefonu olmayan döneme göre daha güzel dönemdeydik artık biraz daha rahattık en azından önemli durumlarda aradığımız kişiye ulaşabilmek , nerde olduğunu öğrenebilmek gibi bir imkanımız vardı artık; ama bi şeyler eksikti sanki!!! Tek başımıza kaldığımızda bizimle zaman geçiren ,yanlızlığımıza ortak olup bize dert ortağı olan , istediğimiz anda istediğimiz kişiyle kontörümüz gidecek kaygısı yaşamadan konuşabileceğimiz , yeri geldiğinde en güzel anlarımızın resmini en yüksek kalitede ve netlikte çekebileceğimiz, aklımıza takılan bir sorunun cevabını anında bulabileceğimiz , bir konuyu araştırabileceğimiz, bir filmi izleyebileceğimiz ve bunların benzeri bir çok şeyi yapabileceğimiz bir araç değildi ve yetmiyordu bize.

İşte burada yine teknoloji cebimizdeki daha doğrusu erkekler için kemerlere bağlı bir kılıfın içindeki , bayanlar için ise çantalarında ki telefonlara sihirli bir dokunuş yaparak belki de cep telefonu adını ve kavramını değiştirerek akıllı telefon olarak hayatımızda yerini almasını sağladı. Peki gerçekten bu telefonlar akıllı mıydı? Ya da ne kadar akıllıydı ? Ne yani artık elimizde , cebimizde, çantamızda yerini alan bu telefonlarla sadece konuşup, mesajlaşmak yerine daha öte şeyler de mi yapabilecektik? Evet artık daha öte bir yerlerdeydik artık sadece fotoğraf stüdyolarına veya elimizde ayrıca gezdirmemiz gereken bir fotoğraf makinasına ve bu fotoğraf makinasının içine koymamız gereken 24 ‘lük , 36 ‘lık pozlara ihtiyacımız yoktu.

Artık istediğimiz yerde isteğimiz an ve poz boşa gitmesin kaygısı taşımadan istediğimiz kadar fotoğraf çekebilirdik sadece fotoğraf mı peki ? Tabiki hayır artık en yakın dostumuz olmuştu telefonlarımız yanlız kaldığımızda ilgimize göre oyun yükleyip oynayarak vakit geçirebildiğimiz, kaybolduğumuzda nerde olduğumuzu öğrenebildiğimiz , kendi şehrimizde bile bilmediğimiz adresleri bilip bize tarif eden , bir çok uygulama sayesinde çaldır kapat kontör gitmesin derdi olmadan istediğimiz kadar konuşabildiğimiz konuşurken kilometrelerce uzakta olan kişiyi hem görüp sohbet ettiğimiz hatta yan yana olmasak bile oyunlar oynayabildiğimiz , mesaj yazarken karakter sıkıntısı yaşamadan bol bol yazıp derdimizi, sevincimizi paylaşıp aşkımızı haykırabildiğimiz , en özel anlarımızı videoya alıp yıllar sonrasına saklayabildiğimiz, aklımızda ki her soruya anında cevap bulabildiğimiz , hatta ders çalışabildiğimiz, haber okuyabildiğimiz ve bunlar da yetmezse işsizsek iş başvurusu yapabildiğimiz , işlerimizin takibini yapabildiğimiz ve daha da önemlisi para kazanabildiğimiz bir döneme taşıdı akıllı telefonlar bizi artık cevabını siz verin sizce ne kadar akıllı bu telefonlar??

Kategoriler
Bilimsel Makale Gelecek Teknoloji Güncel Haberler Türkiye üzerine Uzay Teknolojileri Uzay ve zaman

Geleceğin Uzay Araçlarına Uzanan Bir Proje : THOR

Dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi. Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti.

Uzay bütün insanlık için uçsuz bucaksız bir dünya.Ve aynı zamanda keşfetmeyi bekleyen.Bu nedenle her zaman büyük kitlelerin dikkatini çekmiş bir konu.Hatta bir çok filme ilham kaynağı olmuş bir konu.İşte Türkiye’nin de THOR projesi belki uzay ile ilgilenenlerin pür dikkat kesileceği bir yenilik olabilir.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim adamları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi. THOR’da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

     Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen Thor’dan alan projede ‘ısıl koruma tekniği’ baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

 

Kategoriler
Genel Konular Teknoloji

Google’ın yeni programlama dili

image

 

Google, kendi yazılım altyapısını sağlamlaştırmak adına önemli bir adım daha attı. Yeni nesil web programlama dili Dart tanıtıldı. Google’ın tanımıyla bu yeni dil, JavaScript’in olması gerektiği hali.
Google, yeni nesil web programlama dili Dart’ı Google Code blog’unda duyurdu. Google’ın çok kolay öğrenileceğini düşündüğü dil’in ağırlığı Javascript olacak. Web programlama dünyasında Javascript’in yetersiz olduğunu düşünen Google mühendisleri bu yeni dil ile arayüz tarafında çok daha kaliteli uygulamaların çok daha kolay geliştirilebileceği fikrindeler. C benzeri bir yazılım dili olan Go’dan farklı olarak Dart tarayıcı odaklı bir yazılım. Yeni nesil tarayıcılarda yüksek performans sağlaması hedeflenen Dart’ın diğer önemli bir özelliği ise mobil cihazların da göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olması.

http://www.dartlang.org/ sitesi henüz çok fazla örnek içermiyor ama bu yeni dil ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz güzel örnekler var. Örnekleri tarayıcı üzerinde kolayca çalıştırabiliyorsunuz. Dart’ın web dünyasına nasıl bir katkı sağlayacağını bekleyip göreceğiz. Google’a göre eğer dart web geliştiriciler tarafından sahiplenir ve kullanılırsa JavaScript tarafındaki eksiklikler giderilmiş olacak.

Web Geliştirme
Google
Dart
JavaScript

Kategoriler
Bilgisayar Teknolojileri

Kendi bilgisayarınızı yapıp, kodlamayı öğrenebileceğiniz Kano, 150 dolardan piyasaya sunuldu

Geçtiğimiz Aralık ayında, Kickstarter’da 1,5 milyon doların üzerinde fon toplayan Kano, her yaştan kullanıcının kendi bilgisayarını kendisinin yapmasını (DIY) ve kodlamayı öğrenmesini sağlayan bir girişim. Kampanyadaki 100 bin dolar fon hedefini misliyle aşan Kano geçtiğimiz Eylül ayına kadar 18 bin ön sipariş teslimatı gerçekleştirmişti. Bu başarıyla adından söz ettiren Londra merkezli Kano, sonunda bilgisayar kitini 150 dolardan (ücretsiz sevkiyat dahil) piyasaya sundu.

Her ne kadar 6-14 yaş arasındaki çocuklar için olsa da Kano’nun lego stilindeki kendin yap bilgisayarları “her yaştan çocuğu” hedefliyor. Kano’nun bilgisayar kitinde Raspberry Pi Model B, Bluetooth kalvye, kendin yap mikrofon, kılıf, baskı ve yapıştırıcılar, WiFi gücü, 8 GB’lık bir SD kart bulunuyor. Yani kiti alıp, kılavuzu ve yardımcı materyalleri takip ederek doğrudan bilgisayarınızı yapmaya koyulabiliyorsunuz. Kano bilgisayar ekranı olarak TV’nizi kullanabiliyorsunuz.

Kategoriler
Akıllı telefonlar

Apple, iPhone 6’nın dayanıklı olmadığı iddialarına karşılık test merkezinin kapılarını açtı

Yeni iPhone bugün Türkiye dahil birçok ülkede daha satışa sunuldu. Dün gece itibariyle Zorlu Center’daki Apple Store’da ve mobil operatörlerin belirlediği noktalarda ilk satışları yapılan iPhone 6’lar ise en çok basınç karşısında yamulma iddialarıyla gündeme geldi. Hatta farklı markalar bu durumla dalga geçen videolar da yayınladı.

Bu duruma cevap çok gecikmeden Apple’dan geldi. The Verge’ü test merkezine kabul eden Apple, cihazların hangi ortamlarda test edildiğini gözler önüne serdi. Şimdiye kadar 30 bin iPhone 6’nın test edildiği belirten Apple yetkilileri cihazların gerçek kullanım için oldukça dayanıklı olarak tasarlandığını belirtmiş.

Apple’ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller ise tasarım aşamasından sonraki test aşamasının ardından, cihazların gerçek hayatta da yoğun testlerden geçirildiğini paylaşmış.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olmak üzere toplam 30 bin ünitenin test edildiği bilgisi paylaşılırken, nokta baskı testleri dışında oturma testi olarak da isimlendirilebilecek baskı testleri de Verge yazarlarıyla paylaşılmış. Apple’ın Mühendislikten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dan Riccio ise iddialara direkt bir yanıt olarak yeteri kadar güç kullanıldığında sadece bir iPhone’un değil her telefonunn yamulup esneyeceğini ve sonuçta deforme olacağını söylemiş.

Kategoriler
Teknoloji

Microsoft’tan dev satın alma

Bilişim devi Microsoft’un, Minecraft’ın yaratıcısı Mojang’ı satın aldığı bildirildi. satın alma için Microsoft 2,5 milyar dolar ödeyecek.

Kategoriler
Uzay Teknolojileri

NASA, Amerika’nın ilk yerli uzay taksilerini geliştirme görevini Boeing ve SpaceX’e verdi

NASA, kamuoyunda Uzay Taksisi adıyla anılan Commercial Crew Development(CCDev) ihalesinin sonuçlarını 16 Eylül tarihinde açıkladı. Dün burada, detaylarıyla incelediğimiz ihalenin kazananları beklendiği gibi havacılık devi Boeing ve Elon Musk’ın yenilikçi girişimi SpaceX oldu.

Kategoriler
Teknoloji

Apple personel raporunu açıkladı

Amerikan teknoloji şirketi Apple’ın dünya çapındaki 98 bin çalışanından yüzde 70’ini erkekler oluşturuyor.

Apple, ilk kez personel raporunu açıkladı.

Rapora göre şirketin dünya çapındaki 98 bin çalışanın yüzde 70’i erkek. Şirketin ABD’li çalışanlarının ise yüzde 55’i beyaz ırk, yüzde 15’i Asyalı, yüzde 11’i İspanyol kökenli, yüzde 2’si melez ve yüzde 7’si siyahlardan oluşuyor. Yüzde 10’luk kısımda ise ırkına ilişkin beyanda bulunmak istemeyenler yer alıyor.

Apple’ın Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, bu rakamlardan tatmin olmadığını belirterek, şirketteki personel çeşitliliğini artırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

GOOGLE DA AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan, internet arama motoru Google da personel raporunu Mayıs ayında açıklamıştı.

Rapora göre Google’da çalışanların yüzde 70’ini erkekler oluşturmuştu. Şirkette çalışanların yüzde 61’inin beyaz, yüzde 30’unun Asyalı, yüzde 3’ünün İspanyol kökenli, yüzde 2’sinin siyah, yüzde 4’nün ise melez olduğu açıklanmıştı.

Kategoriler
Akıllı telefonlar

Akıllı telefonunuzu suya düşürürseniz ilk ne yapacağınızı biliyor musunuz? – [kemalistler]

Alman Bild gazetesinde yer alan haberde, akıllı cep telefonlarını suya düşürenler için bir dizi öneri sıralandı. Haberde akıllı telefonu suya düşürdükten sonra sık yapılan hatalar da sıralandı.

Suya düşürüldükten sonra ilk yapılacak şey, telefonu kapatmak ve bataryasını çıkarmak. Sonraki işlem ise, çok kimsenin aklına gelmiyor. Telefonu kavanozda pirinç içine yerleştirmek. Telefonun nemini çekmek için pirinç birebir.

Uzmanlar suya düşen akıllı telefonu kurutmak için sık yapılan hataları da sıraladı. Cep telefonu fön ve mikrodalga gibi aletler yardımıyla kurutulmamalı.
Sıcak hava, cep telefonunun hasas elektronik parçalarına zarar verebilir.
Sıcak hava ayrıca cep telefonu içerisinde su torbacıklarının oluşmasına da sebep olabilir.
Kuruma işlemlerinden geçirilen cep telefonu, birkaç gün bekletildikten sonra açılmalı.

Kategoriler
Teknoloji

iOS 8 ve getirdiği yenilikler

iOS 8 bu sonbaharda çıkacak olup Apple firmasının uzun zamandır yapması gereken yapı güçlendirmesinide duyurmuş olalım. Takip ettiğim kadarıyla ciddi birçok yenilik ve güçlendirme ile geliyor. Bu yeni versiyon ile geliştiricileride yanlarına alarak farklı bir vizyon ve yapı ile sektörde adından söz ettirmeyi düşünüyor. Öyleki sloganında geliştiricilere büyük yer vermişler. Bu tarz sistemlerin en büyün ve ilk gereksinimi geliştiriciler olduğuna göre onlarıda mutlu etmek yanlış olmaz.

iOS 8 ve getirdiği yenilikler ile ilgili maddelere aşağıda yer vereceğim. Beni etkilediği kadar sizleride etkileyebilecek mi bakalım!

Apple  iOS 8 - 1

Şimdiye kadarki en iyi iOS sürümü diyerek hem kullanıcıyı hemde geliştiricileri çok şey bekliyor sloganıyla yola çıkan iOS 8 bu sonbaharda yayına sunuculacakmış. (sonbahar ne zaman bilmiyorum ayrıca)

Kullanıcı odaklı bir çalışmanın ürünü olan iOS 8 geliştiriciye daha fazla imkan ve özellik sunarken, bunun akabinde gelişen uygulamalarlada kullanıcılar çok daha keyifli ve kaliteli deneyime sahip olacaklar.

iOS 8 şuanda dünyadaki en gelişmiş mobil işletim sistemi. Bunun nedenide hız, kalite ve uygulama zenginliği. Her ne kadar Android bu tahtı sallamaya yakın olasada çok yolu olduğunu söylemek istiyorum. Neden derseniz android’in kendine has bir hantallığı var. Donanımınız ne kadar iyi olursa olsun android mutlaka takılacak, yada ağır çalışmaya başlayacaktır. Oysa apple ürünlerinde bu söz konusu değil, çünkü işletim sistemi donanımı en iyi şekilde kullanıyor. Şimdiye kadar apple ürünleri ile ilgili, takılma, ağır çalışma gibi bir şikayet duymadım ama android li donanımlarda inanılmaz bir şikayet söz konusu.. Açık kaynağı eleştirmiyorum ama yolu daha yarılamadı bence..

Çektiğiniz fotoğraflar artık bütün cihazlarınızda

Çektiğiniz fotoğraflar anında diğer cihazlarınızda

Fotoğraflar uygulamazı yenilenerek daha güçlü ve aradığınız fotoğrafları kolayca bulabileceğiniz şekilde geliştirilmiş. Bunun yanında en iyi özelliklerinden biriside çektiğiniz fotoğraflar anında diğer cihazlarınızda da görünür olabilecek. Yani iphoneden bir resim çektiğinizde bu resme icloud sayesinde diğer cihazlarınızdan ulaşabiliyorsunuz. Bu özellik daha önceden de vardı ancak iOS 8 ile gelen yeniliklerden payını alıyor ve daha güçlü hale geliyor.

mesajlar

Mesajlaşmalar ve grup konuşmaları
Mesajlaşmayı daha kaliteli hale getiren bu yenilikler sayesinde birçok olanağınız bulunuyor. Örneğin biriyle mesajlaşırken anında sesinizi yada ilginç bir anın videosunu kaydederek karşı tarafa gönderebileceksiniz. Siz grup konuşması yaparken konum bilgilerinizi paylaşabilir, eklenenleri tek bir pencereden kontrol edebilirsiniz.

konfor ve kullanım

Ayrıntılarada çok önem verilmiş bu sürümde. Artık bildirimlerinize veya yakınlarınıza ulaşmak daha kolay hale geliyor. Eposta yönetiminizi de içeren bu yenilikler iphone, ipad, ipod touch aygıtlarında da kendini hissettirecek.

En akıllı klavye

Şimdiye kadarki en akıllı klavye diyerek kendine güvenini ortaya koyan iOS 8 artık siz yazı yazarken size kelimeyi tamamlayacak daha fazla öneride bulunacak. ayrıca sizin nerde yazdığınızıda algılayarak ona göre farklı bir dil ile yardımcı olacak. Mail yazarken kullandığınız üslup, mesajlaşırken ki gibi olmayabilir doğal hali ile..

ios 8 aileyide düşünüyor

iOS 8 artık aile bireylerinide düşünüyor. Satın aldığınız bir film (iTüneş Store, iBooks ve App Store’dan) yada şarkıyı ailenizin 6 üyesi ile anında paylaşabileceksiniz. Birtek film, müzik değil arkadaşlar her konuda aileniz ile etkileşiminizi en üst düzeye çıkaracak yenilikler bunlar.

icloud drive ios 8

İcloud drive artık bütün dosya türlerini destekleyecek ve her yerde bu dosya türleri ile çalışma imkanınız olacak.

sağlık uygulamaları iOS 8

iOS 8 de sağlık uygulamarının birbiri ile olan etkileşimide artıyor. Aktivite izleyiciniz, kalp atış sensoru uygulaması yada diğer sağlık uygulamaları birbiri ile haberleşerek ortaya detaylı performans kayıtları çıkarıyorlar. Ayrıca bu panel çok basit ve takip edebileceğiniz bir gösterge alanı bulunuyor.

farklı cihazlarla iletişimde

Artık apple ürünü birden fazla cihazınız varsa işleriniz dahada kolaylaşıyor, çünkü bütün cihazlar birbirile haberleşiyor durumda olacak. Yani siz bir mail okurken diğer yarısınıda farklı bir cihazdan okuyabileceksiniz. Ayrıca iphone si olanlar ipad yada maç cihazlarından çağrılara cevap verebilecekler. Ayrıca sms de gönderebilecekler diğer aygıtlardan. Bu tarz bir teknoloji sony de bulunuyor, bütün ürünlerinin birbiri ile etkileşimi söz konusu. Örneğin bir televizyon ve dvd aldınız, tek bir kumanda ile ikisinide kontrol edebiliyorsunuz, buna farklı aygıtlarda ekleyin, yine tek alanda hepsini kontrol etmeniz mümkün. bu tarz bir teknoloji hayatı kolaylaştırabilir, bunun apple ürünlerine gelmesi heycan verici, çünkü hayatımızın her alanında bunlardan bir yada bir kaçını kullanıyoruz.

spootlight

Spootlight uygulamsında da bir çok yenilik bizi bekliyor, artık siz bişey aradığınızda yardımcı olacak önerilerde bulunuyor. Bunun yanında yakınlardaki mekanlarda, benzincilerde, wikipedie den yada konumunuza yakın herhangi bir etkinlikten. Ayrıca konumunuzu otomatik olarak algılıyor ve size sunduğu önerileri buna göre belirliyor.

oyunlar ve uygulamalar

İOS 8 şimdiye kadarki geliştiriciler için en iyi sürüm olduğu belirtiliyor. Artık geliştiriciler Cloud, Touch İD için daha fazla yeteneğe ve imkana sahip olacaklar. Apple özellikle gelictırıcilere çok önem veriyor. Zaten bir işletim sistemini büyüten onun yan uygulamaları ve onu kullananlardır. Geliştiricilere burda çok iş düşüyor ama zaten Apple bunun için bir çok yardımda bulunuyor..

Applen İOS’un yeni işletim sürümü olan İOS 8 ile ilgili kısa kısa yazmaya çalıştım. Daha detaylı bilgilere burdaki sayfadan Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.