Herkez ‘Yavuz Sultan Selim’ Küpe Takardı Derler Ama Bunu Bir Kaç Konu Altında Ele Aldığımız Zaman Küpe Takmadığını Öğrenmiş Oluyoruz.

İlk Olarak Dini Boyutundan Bakarsak

* Dinimizde Küpe Takmak Kadınlara Mahsustur.Erkeklere İse Câiz Değildir.Dikkat Edereksek Halifelik Yavuz Sultan Selim Döneminde Osmanlıya Geçti.Bir İslam Halifesi Sizce Dinimizde Bulunmayan Birşeyi Yapsın Ki ?

İkinci Boyuttan Bakarsak Topkapı Sarayındaki Resim (Dirier, Ayten, “Yavuz Selim Küpeli miydi?”, Zafer Dergisi, Haziran 1995, sayı 222, sh. 28-29; —)

* Topkapı Sarayı’nın Portreler Bölümünde 17/66 Numara Ile 70 x 65 Cm Ebadında Bulunan Küpeli Yavuz Portresi ile Macar Bir Ressâma Ait Olduğu Söylenen Küpeli Resme Gelince; Evvela, Yavuz’un Minyatürlerde Ve Elimizde Bulunan Resimlerinde, Bunun Gibi Küpeli Olan Üçüncü Bir Resmi Bulunmamaktadır. Kaldı Ki, Bu Resimler Arasında Resmî Nakkaşlar Tarafından Yapılanları Vardır.

** İkincisi, Yavuz’a Isnad Olunan, Ama Tamamen Hayalî Ve Uydurma Olan Avrupalı Ve İranlı Ressâmlara Ait Resimler Çokça Bulunmaktadır. Tarih Kaynakları Bu Noktanın Altını Çizmektedirler. Bu Küpeli Resmin De, Uydurma Resimlerden Biri Olması Kuvvetle Muhtemeldir. Zira Sultânın Kulağında Küpe , Boynunda Incili Madalyon, Sarığında Tac Bulunmaktadır. Osmanlı Padişahlarının Kıyâfetleri Ile Bağdaşmayan Bu Süsler, Tablonun Yakın Tarihlerde Yapıldığını Göstermektedir. Zaten 1926 Yılında Dolmabahçe Sarayından Getirilmiştir. Dolma Bahçe Sarayına Ne Zaman Konulduğu Da Bilinmemektedir. Üçüncüsü, Bazı Araştırmacılara Göre, Bu Küpeli Resim Şah İsmail’e Aittir. Zira Başında Şi’î Mezhebinin Alâmeti Olan Kızıl Börk ve Bunun Üzerinde İran Şahlarına Mahsus Taç Vardır. Ayrıca Küpe De Şi’a Mezhebinde Câiz Görülmektedir.

Bu Boyutlardan Bakarsak Yavuz Sultan Selim’in Küpe Takmadığını Çıkarmamız Zor Olmuyor ? Ama Bizim Türk Milleti Bir Şeye İnandıysa Onu Tersine Çevirmesi Biraz Zor Olur.Zaten Bu Konularda Küpe Takanlar ‘Yavuz Sultan Selim’de’ Takardı Cümlesiyle Bunu Bilinç Altına Yerleştirmiştir.

Özkan Kök

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.