Fatımiler

Fatımiler Ubeydullah el Mehdi tarafından Tunus topraklarında kurulmuştur. Soylarını Hz.Muhammed’in kızı olan Hz.Fatıma’ya dayandırdıklarından dolayı kendilerine Fatımiler ismini koymuşlardır. Şiiliği devlet siyaseti olayı haline getirmişler, Büyük Selçuklu Devleti’nin önemini kaybetmesinde büyük etkileri olmuştur ve Mısır’da bulunan Darül Hikme Medresesi’ni hayata kazandırmışlardır. 1.Haçlı Seferleri esnasında Kudüs topraklarını Haçlılara karşı müdafa edemeyen ve 1099 senesinde Kudüs’ü Haçlılara bırakmak zorunda kalan Fatımilere Selahaddin Eyyubu tarafından son verilmiştir.

Eyyubiler

Musul Atabeyliği’nin generallerinden biri olan Selahattin Eyyubi’nin Fatımi devletini işgal ederek onun yerine kurduğu bir devlettir. Hıttin Savaşı’nda Haçlı ordularını mağlup ederek Kudüs topraklarını Haçlı ordusundan geri almayı başarmıştır. Bu olay 3.Haçlı Seferleri’nin tekrardan başlamasına neden olmuştur. Selahattin Eyyubi yaşarken ülkeyi erkek oğulları arasında dağıtmıştır. Fakat Selahattin Eyyubi vefat ettikten sonra oğulları bu toprak paylaşımını kabul etmemiş ve bu nedenle taht kavgalarına sebebiyet vermiştir. Çıkan iş karışıklıklar nedeniylede devlet aşırı derecede güç kaybetmiştir. Memlük komutanlarından biri olan İzzeddin Aybey tarafından Eyyubi devletine son verilmiştir.

Memlükler

İzzeddin Aybey tarafından Mısır topraklarında kurulmuştur. Suriye ve Hicaz devletlerini kontrolleri altına almayı başarmışlardır. Sultan Kutuz devrinde Moğollara karşı aldıkları zaferlerle Moğolların ilerleyişini durdurmayı başarmışlardır. Sultan Baybars devrinde ise Anadolu Selçuklu Devleti tarafından gelen yardım çağrısına yanıt vermişler ve Elbistan Savaşı’nda tekrardan Moğolları mağlup etmeyi başarmışlardır. Hicaz su yolları sorunu, Cem olayında taraf tercih etmeleri ve komşu durumunda bulunan Anadolu Beyliklerini kışkırttıklarından dolayı 2.Bayezid devrinde Osmanlı-Memlük savaşları gerçekleşmiştir. Sultan Yavuz döneminde ise Memlükler için düzenlenen Mısır Seferi esnasında Memlük Devleti’ne son verilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.