Kubilay Hanlığı

Moğolların kurucusu Cengiz Han’ın vasiyeti üzerine vefatının ardından sonra yerine, üçüncü oğlu olan Ögeday Kağan seçildi. Onun devrinde Kuzey Çin bölümü tamamiyle imparatorluğa dahil edildi. 1237-1241 senelerinde Batı seferi ile birlikte Kıpçak ülkesi, Rusya ve bütün Doğu Avrupa işgal edildi. Fakat Ögeday Han’ın hayatını kaybetmesinden sonra, bir süre boyunca eşi tarafından idare edilmeye çalışılan Moğollar, kurultay kararıyla oğlu Kiyuk kağanı imparatorluğun başına seçmişlerdir. Onunda 1248 senesinde ölümünün ardından bu kez kağan seçilene kadar Kiyuk’un eşi devleti üç yıl boyunca idare etmiştir. 1251 senesinde tekrardan toplanan kurul kağan olarak Mengü’yü seçmişlerdir. Fakat 1259 yılında hayatını kaybeden Mengü, yerine küçük erkek kardeşi Arık Buka’yı vasiyetine yazsada, Kubilay onun bu kağanlığını kabul etmemiş ve elindeki askerlerle birlikte Pekin’de kendi kağanlığını ilan etmiş ve böylece iç karışıklıklar yeniden başlamıştır. Çin geleneklerini kendilerine benimseyen Moğollar Çin’de Yüan Hanedanı ismiyle ün salmış olan Çinlileşmin bir haneden yönetimini başlatmıştır.

Çağatay Hanlığı

Cengiz Kağan’ın vefatının ardından yerine oğlu Çağatay Han, Türkistan topraklarının tamamını kapsayan bir alanda Çağatay Hanlığını kurmuştur. Çağatay Hanlığı’nın en verimli dönemi, otuz yıl boyunca fire vermeden süper bir yönetim gösteren Duva Han dönemidir. Duva Han’ın ardından yaşanan dönemlerde kuruluş döneminde gözüken sorunlar yeniden su üstüne çıkmıştır. Mübarak Şah, İslamiyeti benimseyen ilk Çağatay hanı olmuş ve Kazan Timur Halilullah Handan sonra hepsi 1345 senesinde İslamiyet’i benimsemiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.