Hudeybiye Barışı

Hz.Muhammed ve Müslüman topluğum istedikleri en büyük şey, Mekke’deki vatanlarına geri dönmekti. Haram aylarından yararlanarak 1500 tane Müslüman, yanlarına sadece silah olarak kılıçlarını kuşanarak Kabe’yi ziyaret etme amacıyla yola çıktılar. Mekke sınırlarına geldiklerinde, Mekke halkından izin alabilmek için Hz.Osman’nı elçi olarak görevlendirdiler. Müşriklerin bu fırsatı değerlendirip Hz.Osman’ı esir alması üzerine savaş kararı alındı. Müslümanların savaş kararı aldıklarını öğrenip endişelenen Müşrikler savaş başlamadan barış istediler.
Kısaca özetlemek gerekirse bu anlaşmaya göre; iki taraf arasında 10 sene boyunca kalıcı barış sağlanıcak ve hiçbir şekilde birbirleriyle savaşılmayacak, çevre kabilelere el altından silah dağıtımı yapılmayacak, Müslümanlar bundan sonra Mekke’ye hac ziyareti için girdikleri zaman 3 günden fazla konaklayamayacaklardır. Mekkelilerle Müslümanlar arasında olan bu anlaşma imzalandıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde geçerliliğini kaybetmiştir. Bunun nedeni ise anlaşmanın ikinci maddesine aykırı olarak Mekke halkı çevresindeki kabileleri silahlandırmıştır ve kışkırtmaya çalışmıştır.

Hayber’in Fethi

Mekkelilerin Hudeybiye Anlaşmasını bozmalarının üzerine Müslümanlar Hayber şehrinde bulunan Yahudiler üzerine sefere çıkmışlardır. Kısa bir süre içinde Hayber Kalesi fethedilmiş, Şam ticaret toprakları güvence altına alınmış ve Mekke halkının yandaşları sayılabilecek Yahudiler kontrol altına alınmıştır. Bunun yanında Yahudiler vatanlarında kiracı olarak tanımlandırılırak “İkta” sistemine göre yönetilmişlerdir. Bu sayede Müslümanların eline bol miktarda altın ve ganimet ele geçmiştir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.