Dekorasyon [Keşfet] - Dekorasyon resimleri, öneriler ve örnekler 4500

Bedir Savaşı

Müslümanların Mekke topraklarında kaybettikleri eşyalarının karşılığı olarak, Suriye’ye giden Kureyş’e ait olan ticaret konvoyunu vurmak istemeleridir.
Müslümanlar bu ilk savunma savaşından galip gelince ilk olarak İslam Savaş Hukuku meydana geldi. Ganimetlerin eşit olarak paylaştırılması ve esirlere nasıl davranılacağı konusunda önemli kurallar uygulandı. Müslümanların etraflarındaki kabileler üzerindeki otoritesi arttı. Bunun yanında Yahudi destekçileri büyük ölçüde azaldı.

Uhut Savaşı

Müşriklerin, Bedir Savaşı’nın ve Bedir’de yaşamını yitiren Ebu Cehil’in intikamını almak istemeleridir.
Uhut Dağı çevresinde yapılan ve Hz. Hamza’nın can verdiği savaşta okçuların yerlerininden kaçarak bırakmaları üzerine Halit Bin Velit komutanlığındaki atlıların saldırısı neticesinde Müslümanlar bu savaşı kaybettiler.
Bu savaştan sonra, Yahu destekçileri yeniden artışa geçmiştir, içki ve kumar gibi kötü davranışlar yasaklanmıştır. Kureyşliler, çevrelerinde bulunan kabilelerin desteği olmadan Müslümanları yenemeyeceklerinin farkına varmıştır. Müslüman asker komutanlarının emirlerine mutlaka rivayet göstermeleri gerektiğini savaş esnasında yaşayarak tecrübe edinmişlerdir.

Hendek Savaşı

Mekkede bulunan Müşriklerin, Müslümanları tamamen yok etmek istemediklerinden çıkmıştır. Müşrikler çevreslerinde bulunan kabilelerden yardım alarak ilk defa güçlü bir şekilde taarruza geçmişler fakat Medine şehri etrafında hendek kazılıdğı için başarılı olmadan geri gelmişlerdir.
Bu savaş; en az kan dökülen savaştır, Müslümanlar’ın son olarak savunma yaptığı savaştır, İslamiyet’in yayılma hızı artmıştır, Medine’de yaşayan Yahudi halkının tamamen şehiri terk etmeleri sağlanmıştır.

96 YORUMLAR

  1. 617/619: Peygamberliğin 7-9. Yılı: Haşimoğulları ve Muttalipoğulları’nın, müslüman olmaları veya Müslümanlara destek olmaları sebebiyle, sosyal ve ekonomik boykota maruz kalmaları. Bu boykot, çok yönlü bir tecrit, insanları dinlerinden vazgeçirmek için akıl almaz yöntemlerin uygulandığı bir süreçtir. Üç yıl sürmüştür.

  2. çok iyi hende bedirde müs:300 müş:1000 uhudda müs:1000 müş:3000 hendekte müs:3000 müş:10000 iken 2/1 müslümanların galibiyeti üzere bitti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.