Ana Sayfa Tarih Makale Adsense tarihçesi ve Bilinmeyenler

Adsense tarihçesi ve Bilinmeyenler

0

Çoğu kişi Adsensenin devrimsel bir buluş olduğunu sanar , Aslında böyle değildir. Google bu sistemi geşiştirmeden önce  WordNet, (1990lı yılların meşhur arama motoru) firmasının kurucusu olan George A. Miller kişisi tarafından geliştirilmiş olan  ve bu reklam sistmeinin dizaynında Çeşitli Universitelerden James A. Anderson, Jeff Stibel ve Steve Reiss gibi büyük ticari olaylara imza  atan pek çok sayıda  öğrenci ve Profesör tarafından geliştirilmiş bulunan bir reklam sistemine dayanmaktadır

WordNet in geliştirdiği  Simpli reklam sisteminin de ilham aldığı reklam kuruluşlarından  biri de yine 1998 yılında ABD’de kurulmuş olan  Oingo  isimli  bir teknoloji şirketi  kullanmaktaydı. Bu şirket sonrasında (2001 yılında) ticari unvanını  değiştirmiş ve 2003 yılında 150 milyon Tl gibi bir meblağ ile Google satın almıştı.

Google  Adsense sisteminin  deneme versiyonunu  2005 tarihinde internet reklam pazarına  çıktığında bu sistemin başarılı olunacağı konusunda emin değildi.. Reklam tıklama temelli tasarlanmış olan  sistemde Sahte tıklamaların önlemesi ( click fraud)  için oldukça karmaşık ve sofistike bir yazılım teknolojisinin geliştirlmesi gerekmekteydi. Google’ın Simpli ve Wordnet şirketinden yaptığı transferlerin semeresi burada ortaya çıktı. Ama asıl önemli nokta,  Google’nın tüm dünyada yaygın kullanımı sonucunda özellikle  çerez denilen küçük yazılımlarını arama motoru kullananların bilgisayarlarına yerleştirililmesiyle neredeyse tüm internet kullanıcılarının bilgisayarlarının özelliklerini ayrıntılarıyla deşifre edip bunu hileli reklam tıklamalarının önüne geçebilecek bir sistem oluşturmasıydı.

Free Image Hosting At siteGoogle inc  ilk aşamada deneme sürümünü test edebilmek amacıyla 100 seçkin reklamcıyı bu işi teste tabi tutmuştu. Yapılan denemeler ışığında elde edilen tespitler oldukça harikaydı. Reklam sisteminin etkisi yani Internet kullanıcıları tarafından tıklanma oranı daha çok reklam verilen konuyla alakalı içeriklerde etkisini gösteriyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.