Mitolojide Truva Atı'nın yapıldığı ağaç türü-Turuva Atı Hangi Ağaçtan Yapılmış

Tarihin dönüm noktalarından sayılan Turuva Savaşlarına Truva Atı olayı damga vurmuştur. Bu yazımızda da mitolojide Truva Atı’nın yapıldığı ağaç türü nedir, Turuva Atı hangi ağaçtan yapılmış inceleyeceğiz.

Turuva Atı Hangi Ağaçtan Yapılmıştır?

Yunan mitolojisinde yer alan Truva şehrinin işgalinde öykülere göre Truvua Atı kullanılmıştır. Şehrin surlarını geçemeyen Akhalılar 10 yıl süren savaş sırasında büyük bir tahta at inşa etmişlerdir. Akhalılar savaştan çekiliyor görüntüsü vererek geriye çekilir ve sadece Truva Atını bırakırlar ve bir de elçi yollarlar. Turuva Atını barış için bıraktıklarını bildirirler. Athenalılar bu tahta atı şehre aldıktan sonra gece çökünce kule içten ve dışarıdan kuşatılıp şehir yakılır ve katliam yapılır.

Turuva Atı Hangi Ağaçtan Yapılmıştır?

Bu olayın gerçekliği bilinmese de bazı kaynaklara göre kabul edilen bu tahta at kazdağlarında özel olarak yetişen kazdağı köknarı ağacından yapılmıştır. Bu ağacın boyu ortalama 40 metreye ulaşabilmektedir bunun için büyük bir tahta at yapmak için ideal görülmüş olabilir.

Mitolojide Truva Atı’nın yapıldığı ağaç türü

Merak konusu olan bu ağaç türü birçok bilgi yarışmasında veya bulmacada karşınıza çıkabilir. Ağacın tam ismi Kazdağı Köknarıdır ancak ağacın genel ismi istenebilir. Bu durumda ise “Köknar” olarak cevap verilmelidir.

Eğer bu soruya Codycross oyununda görmüşseniz bu sorunun cevabı belli, “Köknar” olacak. Şayet yazımıza bu bulmaca soruları için gelmişseniz sizin için hazırladığımız bir tablo var. Bahsedilen Codycross oyununda geçen bu sorunun dahil olduğu gruptaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 9 – Bulmaca 1 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 9 – Bulmaca 1 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Eli açık, cimri olmayan:
CÖMERT
Mitolojide Truva Atı’nın yapıldığı ağaç türü:
GÖKNAR
Voleybolda defans hattı oyuncularından biri:
LİBERO
Eskiden yolcu ve mal taşıyan yük hayvanı katarı:
KERVAN
Sevinçli, mutlu:
NEŞELİ
Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülke:
KANADA
Ana __, çocuğunun üzülmesine dayanmaz:
YÜREĞİ
Toy ve deneyimsiz:
ÇAYLAK
Vergi hesaplanırken temel alınan tutar:
MATRAH
Sahanın her yerinde oynayabilen futbolcu:
LİBERO
Salep ve boza üzerine dökülen baharat:
TARÇIN
Yeni doğum yapmış kadın:
LOHUSA

Bugün Yunan mitolojisinde geçen ve tarihe damga vuran Truva atı olayını inceledik ve bu tahta atın yapı malzemesini konuştuk. Bazen bu tarz sorularda birden fazla şaibeli cevaplarla karşılaşabiliyoruz ancak sizler için iyi bir araştırmayla bunları yazıya döküyoruz . Ayrıca bunu yaparken hem bulmacalara cevap oluyoruz hem de genel kültürümüzü arttırıyoruz. Sizlere bu tarz içerik hazırlamaya devam edeceğiz . Bu tarz bilgilendirici yazılarımız için Bulmaca soruları kategorimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.