Türkiye’nin içerisinde olduğu bu süreç neyin süreci?, PKK istediğini aldı da gidiyor mu?, Yoksa Türkiye’nin yaptıkları onları sıkıştırdı mı?

 

Her şeyden önce bu sürecin başlamadan önceki haline göz atarsak aklımızda bir şeyler oluşacaktır. Türkiye bu süreç başlamadan önce PKK kamplarının vurulduğu haberlerini çok sıkça duymuştu. Yeni kanun düzenlemeleri ile uluslararası alanda ve Türkiye içinde PKK’nın mali zorluk çekmesi sağlandı. Köşeye sıkışmıştı!.. Peki ne oldu da bu verimli, güçlü ve istikrarlı sıkıştırma yararsız görülüp yeniden silah bırakma çağrısına dönüştü?

 

Türkiye’nin sabrının azalması ve bundan dolayı baskıyı artırması ve son olarak mali zorluk çektirmeye başlaması herkesin bir öngörüde birleşmesini sağladı. Bu öngörü Türkiye’nin silahlı mücadeleyi ve mali zorlukları artıracağıdır. Bundan sonrasında Türkiye’nin kaybedeceği şeyler dahi olsa PKK’yı artık “etkisiz” hale getireceğini biliyor, öngörüyorduk. İşte bu durumdan sadece bir kaç adım önce Apo’da bunu gördü ve bu süreci başlattı. Başka türlü kendisi için PKK’yı koz olarak kullanamazdı.

 

AKP hükumeti de artık bu nasıl biterse bitsin yeter ki bitsin açısından durumu destekledi. MHP cephesinin sert muhalefet yapıyor olması Apo’nun muhatap alınması ve PKK’nın şartlar koyması ve “yaptırma ihtimali.”  CHP ise bu süreçte iki tarafın ne karşılığında ne yaptığını açıkça öğrenmek istemesi yüzünden tarafını belli edememiş dolayısıyla milletvekillerinin arasında kutuplaşma ve ayrılma olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.