SSH ile veritabanı yedeği alma ve geri yedek yükleme (Mysql)

Sisteminizin veri tabanı yedeğini almanız herzaman önemlidir. Ne zaman başınıza bir sorun geleceği hiç belli olmuyor. Yanlışlıkla silme durumlarıda olabiliyor, sisteme aşırı yük binmesinden dolayı işletim sisteminizin çökmesinden de veri kayıpları yaşanabiliyor. Kaldıki donanım yanmalarının yada bozulmalarının konusuna hiç girmiyorum. Bu yüzden herzaman yedek almanız hayati önem taşıyor.

Mysql sunucuları ile uğraşıyorsanız yedeğinizi almanız iyi olacaktır. Ancak bazen büyük veritabanları ile çalışmanız gerekir ki bu tabloların 1GB dan 50 GB a kadar büyüklüğü olabilir anlamına geliyor. bu durumda Web arayüzünü kullanarak Databasenin yedeğini almanız imkansız olabiliyor. Burda SSH yazılımı ile sisteminize terminal girişi yani root girişi yaparak kısa sürede veritabanı yedeği sunucunuza alabiliyorsunuz. Bunun içinde SSH ekranında aşağıdaki komutu girin:

Mysql veritabanı yedek alma

mysqldump --opt -Q -u KULLANICI_ismi -p DATABASE_ismi > /yedek.sql

Bu işlemden sonra sizden veritabanı kullanıcı şifresini isteyecek. Girdikten sonra enter yapın ve işlemin bitmesini bekleyin. Ana dizinde bir Mysql yedek dosyası oluşturulacak. İşde bu kadar kolay yedek almak.

Bazı zamanlarda bu yedeği geri yüklemeniz gerekir. Yine bu işlemi webarayüzü ile yapamazsınız çünkü dosya büyutu çok büyüktür. Bunun içinde ssh aracılığı ile Databaseyi geri yükleyeceğiz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Mysql veri tabanı yedeği geri yükleme

mysql -u KULLANICI_ismi -p DATABASE_ismi < /yedek.sql

yedek.sql dosyasının belirttiğiniz dizinde olması önemlidir arkadaşlar yoksa hata alırsınız.

Bu işlemler için ssh alanına bağlanmak için Putty yazılımını kullanabilirsiniz. Yukarıdaki anladım Centos işletim sistmeinde denenmiştir ve sorunsuz olarak kontrol edilmiştir..


 

Mysql bütün veritabanlarını tek dosyada yedek alma

Aşağıdaki komut yardımı ile mysql programınızda bulunan bütün veritabanı ve kayıtlarını tek dosyada yedek alabilirsiniz. Ancak belirtmek isterim bütün veritabanlarını yedek aldığı için dosya boyutu fazla olabilir. #stackoverflow

mysqldump -u root -p --all-databases > alldb.sql

Yada farklı komutlar ekleyerekde komutu özelleştirebilirsiniz.

mysqldump -u root -p --opt --all-databases > alldb.sql
mysqldump -u root -p --all-databases --skip-lock-tables > alldb.sql

Aldığınız yedeği geri yüklemek içinde aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

mysql -u root -p < alldb.sql

Normal veritabanı yükleme komutundan tek farkı veritabanı ismi belirtmiyoruz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.