Putty ile SSH baglantısı 2

Putty uzak linux sunuculara bağlantı kurmak ve yönetmek için kullanılır. Uzaktaki linux sunucunuzun SSH bağlantısına açık olması gerekmektedir. Putty yönetim paneli eski tarz, hacker filmlerinde göreceğiniz siyah panel ve sadece kod yazarak işlem yapabileceğiniz bir program. Linux üzerinde her türlü yetkiye sahip olabileceğiniz için bilmediğiniz şeyleri yaparken dikkatli olmalı ve mutlaka yedek almalısınız.

Putty programını indirmek için buradaki sayfaya gidebilirsiniz. Windows işletim sisteminiz varsa direk buraya tıklayarak da sisteminize uygun programı indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz programı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Kırmızı çerçeve olan kısımda sunucu IP bilginizi girmeniz ve OPEN butonuna basarak bağlantıyı açmanız gerekli.

putty ssh baglantisi

putty

[alert style=”alert-warning” close=”false”]UYARI: SSH baglantisi genelde 22. portdan yapilir ancak degistirdiyseniz yada farkli bir port kullaniyorsaniz putty ile baglanirken IP kisminin yanindaki port numarasinida degistirmeniz gerekli, aksi durumda baglanti basarizi olacaktir.[/alert]

SSH port ‘unu (22) aktif etme

ssh portu eğer aktif edilmemiş ise güvenlik duvarı bağlantılara izin vermeyecektir. Bunun için iptables konfigürasyon dosyasını açalım ve 22. portu açarak bağlantı için uygun hale getirelim.

SSh erişiminiz olmadığı için farklı bir yöntem (kvm gibi) sunucunuza bağlantıdan sonra aşağıdaki dosyayı açıp ve düzenleme için hazire hale getirelim

/etc/sysconfig/iptables

Aşağıdaki kodu bulun:

COMMIT

Hemen üstüne ekleyin:

#-A INPUT -i eth0 -p tcp -m tcp --dport 22 -j ACCEPT
-A RH-Firewall-1-INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 22 -j ACCEPT

Sonrasında dosyayı kaydedelim ve iptables servisine restart atalım

/etc/init.d/iptables restart

 Farklı bir port’u açmak

Farklı bir port’u açmak ve kullanıma sokmak isterseniz (güvenlik amaçlı olabilir) sadece port numarasını değişip yukarıdaki işlemleri uygulamanız yeterli:

-A RH-Firewall-1-INPUT -m state --state NEW -m tcp -p tcp --dport 23 -j ACCEPT

SSH bağlantısı sonrasında yapacağınız işlemler için dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Özellikle yedeğini almadığınız işlemlerde, internetten bulduğunuz dokümanları uygularken her şeyi silebileceğiniz, yada bozabileceğinizi unutmayınız..

Yedek alma alışkanlığı çok önemlidir, bunu kendinize öğretin..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.