Cpanel ‘in resmi olarak geliştirdiği özelliklerden biriside nginx webserver. isteyenlerin apaçhe yerine nginx kullanabileceği bu yeni ve beta aşamasındaki özelliği, resmi olarak yayınlanmadan önce sunucunuza kurabilir ve sitelerinizi nginx üzerinden yönetebilirsiniz.

Tek sorun ben denediğimde cpanel üzerinden yönetim alanını görememiş olmam. Özel rewrite kurallarını el ile nginx konfigürasyon dosyalarınıza girmeniz gerekiyor. Onun haricinde her işi sorunsuz hallediyor.

Cpanel üzerindeki nginx eklentisi aşağıdaki uygulamalarda denenmiş olup, sorunsuz olarak çalıştığı belirtilmiştir:

Cpanel nginx kurulumu – ea-nginx

Cpanel de nginx kurulumu çok kolay arkadaşlar, Aşağıdaki komutu ssh root erişimi ile çalıştırıp ekstra özelliği aktif ediyoruz:

yum install ea4-experimental

Sonrasında isterseniz cpanel arayüzünden, isterseniz de yine aynı ssh paneli üzerinden nginx ‘i kurabilirsiniz. ssh üzerinden nginx ‘i kurup aktif etmek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli:

yum install ea-nginx

Sonrasında onaylamak için soru soracak y yaparak bütün sorulara onaylayın. En sonda göreceğiniz gibi nginx ‘in kurulduğunu ve cpanel deki bütün siteler için aktif edildiğini göreceksiniz.

WHM den nginx kurulumunu açıp/kapatma

Yukarıdaki kurulumu cpanel üzerinden de yapabilirsiniz, örnek aşağıdaki ekranı bularak ekstra nginx kurulumunu, istediğiniz zaman açıp, kapatabilirsiniz. Bunun için EasyApache 4 sayfasında Additional Packages başlığını açmanız yeterli olacaktır. (İlk baştaki komutu çalıştırarak nginx i cpanele eklemiş olamanız gerek – yum ınstall ea4-experimental)

Yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi, nginx i aktif ederek easyapache ‘yi tekrar derlemeniz yeterli olacaktır. WordPress sitelerde sorun yaşamadım, özel mod rewrite kuralları bulunmuyor, ama eklenti bazlı kullanımlarda sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin Wp süper cache kullanıyorsanız, ziyaretçinin php isteği yapmadan cache dosyasını görebilmesi için belirli özel rewrite kuralları gerekiyor. Wp süper cache için nginx kurallarını burdaki konuda anlattım. Sizlerde buradaki kodları kullanarak siteleriniz deki wp süper cache ‘nin tam performans da çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Nginx üzerinde yaptığınız değişikliklerden sonra, ayarlarınızın nginx üzerinde aktif olması için aşağıdaki kodu ssh panelinizden çalıştırmanız yeterli olacaktır:

/scripts/ea-nginx config --all

Her yaptığınız değişiklikte, yukarıdaki kodu çalıştırın arkadaşlar, yoksa yaptığınız şeyler nginx tarafından algılanmayacağı için çalışmayacaktır.

Cpanel ‘in resmi doküman sayfasında nginx ile ilgili yardım bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Bununla beraber bu dokümanı hazırlarken burdaki konudan yardım aldım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.