Centos 7 Panelsiz sunucu kurulumu: Nginx + Php-fpm (10 saniyede)

Centos 7 sunucularda panelsiz web sunucusu kurmak için hazırladığım bu konuda sadece 10 saniyede sunucuyu yapılandırarak nginx + php-fpm kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Aşağıdaki adımları izleyerek kolayca webserver ‘i kuralım.

Öncesinde örnek kurulumu videolu hazırladım, izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz:

Öncelikle gerekli dosyaları sunucumuza indirelim.

cd /root
wget https://makaleci.com/dosyalar/c7_nginx_phpfpm/kuaza_c7_programlari_kur.sh https://makaleci.com/dosyalar/c7_nginx_phpfpm/kuaza_c7_site_ekle.sh

Sonrasinda ilk olarak gerekli programlari kuralim:

sh kuaza_c7_programlari_kur.sh

Bu islemden sonra kurulum otomatik baslayacak ve gerekli olan uygulamalari sunucunuza kuracak. Geri tek bir adim kaliyor o da site eklemek, bunun icin asagidaki adimlari takip edin.

* Yeni site ekleme

Asagidaki sekilde yeni site ekleyebilirsiniz. Parametreleri alt kisimda verecegim:

sh kuaza_c7_site_ekle.sh yeni-site.com

Bundan sonra size bir kac soru soracak, sorulara gereken evet|hayir cevabini verdikten sonra site ekleme isini bitirin. Yeni site ekleyeceginiz zaman bu islemi tekrar etmeniz yeterli olacaktir. Uygulamada bir kac parametre mevcut, bunlari default ayarlar yerine degistirebilirsiniz.

Site dosyalari icin default olarak public_html klasoru olusturarak acar. bunu degistirmek isteyebilirsiniz.

Default site dosyalari dizini bu sekilde olusturulur: /home/yeni-site.com/public_html

public_html klasorunun ismini degistirmek isterseniz, site eklerken asagidaki sekilde yapmaniz gerekli:

sh kuaza_c7_site_ekle.sh yeni-site.com site_dosyalari

goreceginiz gibi site_dosyalari kismi bizim sitemiz icin gerekeli olan (index.php v.s) dosyalarinin bulundugu klasor oldu. Site dosyalarinizi bu klasore yukleyeceksiniz: /home/yeni-site.com/site_dosyalari

Uygulamada ornek site dosyalari yuklemek istermisiniz diye sordugunda evet derseniz site dizin icerisinde: index.php, index.html, 404.html, phpinfo.php dosyalari olusturacak ve calisir duruma getirecek.

Sonraki 3. parametre /home dizinini degistirmeye yariyor. 4. parametre ise nginx site konfigurasyon dosyalarinin oldugu klasoru degistirmeye yariyor. Bu kisimlari default ayarlarinda birakmanizi tavsiye ederim, tecrubeli kisilerin konuya hakim arkadaslari icin ekledim.

Ornek parametreler: default ayarlar

sh kuaza_site_ekle.sh yeni-site.com public_html /home /etc/nginx/conf.d

Sitenizi tarayicida acin, ve artik yayinda :)

Nginx ve php-fpm restart atmak

systemctl restart nginx
systemctl restart php-fpm

****************

Eğer aynı sunucuya mysql (mariaDB) kurmak isterseniz burdaki (10 Saniyede: Centos 7 Mysql server kurulumu + Database oluşturma + bağlantı ve erişim ayarları) konudakileri uygulayın, aynı şekilde mysql ‘ide kurarak yapılandıracak ve nginx+php-fpm+mariaDB (mysql) kullanabileceğiniz bir sunucunuz olacak.

Bu konuda mysql kurulumunu anlatmadım, çünkü mysql sunucusunun ayrı bir yerde olması taraftarıyım. Eğer imkanınız varsa mysql server kurulumu ayarlarını farklı bir sunucuda yaparak kullanın.

Guncelleme: 19/06/2016

Kurulumdan sonra php dosyalarının çalışmaması sorunu giderildi (No input file specified). SELINUX kaynaklı sorun için kurulum sırasında bu ayarı kapatma özelliği eklendi. Eğer sistemde yinede selinux kapatılmamış ise siz el ile bunu kapatmanız gereklidir.

Selinux genelde burada bulunur (açın): /etc/sysconfig/selinux

İçerisinde bu ayar bulun:

SELINUX=enforcing

Ve bununla değiştirin:

SELINUX=disabled

Kaydedip sunucuya restart atın. Sorun çözülmüş olacaktır.

4 YORUMLAR

  1. Hocam Merhabalar,
    Öncelikle anlatımınız ve kolay kurulum dosyaları için teşekkür ederim. bide bu sunuc üzerine page_speed kurulumunu anlatsanız harika olur tadından yenmez bi türlü beceremedim page_speed kurmayı :(

    • Cloudflare gibi bir servis kullanarak domaini cloudflare DNS lerine yonlendirir, ordan da sunucunuzun IP adresini tanimlatarak domaine girildiginde sunucunuza ulasilmasini saglayabilirsiniz. Tum bunlari yapmaniz 10 dakikanizi bile almaz. Ancak oncesinde cloudflare NS lerinin oturmasi lazim domaine.

      Bu tarz bir servis kullanmiyorsaniz, domain panelinizden ns subdomain olusturur IP adresini sunucunuza atarsiniz ve Domain ns leri kismina bu ns adreslerini girersiniz. Calismasi lazim :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.