Kategoriler
Resim galerileri

Stereogram (Şaşı Bak Şaşır) Resim galerisi

STEREOGRAM NEDİR ?

Stereogram, şimdiye kadar çeşitli gazete ve dergilerin vermiş olduğu “Şaşı Bak Şaşır” adıyla tanıdığımız, gerçek adıyla “Stereogram” olan çeşitli bilgisayar efektleriyle yapılmış gizemli 3d resimlerdir.
İlk bakışta insanın beynini yoran ve gözünü kamaştıran bir resim olarak gözüksede, gerçekte içinde çeşitli 3d şekiller bulunan (Yengeç, Yıldız, Top vs.) bir resimdir. Görmesi gerçekten büyük güç ister, ama bir kere görüldüğü takdirde yada diğer bir deyişle taktiğini çözdüğünüz andan itibaren görmek gerçekten çok daha kolay olur.
Eğer daha önce hiç üç boyutlu resim görmedi veya görmeye çalışmadı iseniz aşağıda bunların nasıl görüldüğüne dair bir kaç teknik var. Okuyun, kafanıza en çok uyanını stereogram örneklerinde uygulayarak deneyin…

Dünya 90’ların başında stereogram ile tanışıp bu çılgınlığına kapıldı. Bu resimlere şaşı bakarak 3 boyutlu arka plan imgeleri görebiliyorsunuz.

Resimler Görebilmek İçin İki Metot;

GERİ ÇEKİLME; Bu metotta önce ekrana iyice yaklaşın. Burnunuza odaklayın gözlerinizi ve yavaş yavaş uzaklaşın ekrandan. 10-20 cm. uzaklaştığınızda hafiften bir derinlik yakalayacaksınız. Bundan sonra o derinliğe odakladığınızda kendinizi resmin o üç boyutlu dünyası içinde bulacaksınız…

YANSIMAYI KULLANMA; Bu metot uygulama açısından en kolay metotlardan biri. Resme bakarken ekranın ardında oluşan yansımanıza odaklanın bir süre. Kendi görüntünüze odaklanırken resim içindeki derinliği de yakalayacaksınız bir zaman sonra. Daha sonra iş yine bu derinliğe odaklanmakta tabii…

ŞAŞI BAKMA; Adı üstünde “şaşı bak şaşır!“. Bu metotta resme şaşı bakıyorsunuz. Şaşı bakmakla önünüzdeki cisme değil de daha arkasına odaklanmış olursunuz otomatikman.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Stereogram (Şaşı Bak Şaşır) Resim galerisi” için bir yanıt

baktigim anda gorebiliyorum cunku gozlerim bozuk ve cok rahatlikla gorme imkanim var))))seneler once newyorkta bir yerde bu resimlerden sergilemisledi ozliikle bir resimde hazreti isanin carmaga gerilmis resmi vardi bir ben bir annem gorebildik o resimleri kimse anlayamadi)))))))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.