espor nedir
espor nedir

Elektronik spor yani kısa adıyla Espor nedir? Bilgisayar oyunlarının bir diğer değişle video oyunlarının gelişmesi ile turnuvalar düzenlenmeye rekabet doğmaya başlamıştır. Rekabetçi oyunların çıkışıyla da turnuvalar artık bir sahne de oynanmaya başlanmış Espor ortaya çıkmıştır. Peki nasıl esporcu olunur veya espor lisansı nasıl alınır hiç aklınıza geldi mi? Aklınıza gelmemiş olasa da gelmiş olmasa da gelin bu konuyu anlatalım.

Espor Nedir?

Bazı kaynaklarda espor sporun bir dalı olarak kabul edilir. Şuan öyle görülse de Espor sporu rakibidir. Gelecekte belkide Espor daha çok ön planda olacak be şuan gördüğümüz sporlar geleneksel spor olarak adlandırılacak. Espor nedir sorusuna ise bilgisayar oyunlarının dijital ortamda rekabet sağlaması ve bu maçların sahne veya yayın önünde gerçekleşmesidir.

espor türkiye – espor nedir

Dedik ya espor sporun rakibidir, aralarında aslında çok da bir fark yok. En büyük fark biri bilgisayar başında biri ise tüm vücudu ortaya koyarak sarf edilmesidir. Ortak noktalarına bakarsak ikisininde bir antrenman sahaları ve periyotrları vardır. İkisi de yıllar süren emek ve tecrübe ister. Genel olarak şuanki espor dallarının bazıların takım bazılarında kişisel yetenek önemlidir, tıpkı spor dallarında olduğu gibi. Espor takımlarında da koç veya antrenör bulunmaktadır. Sporcular gibi esporcularda maaş almakta ve transfer edilmektedirler. Aklımıza bu kadar geldi eğer sizin başka aklınıza gelen ortak noktaları yada farkları varsa yorumlara bekleriz.

Aslında 80’li 90’lı yıllarda atariler sayesinde hayatımıza giren espor Türkiye’de 2015 yılı civarı Türkiye futbolunun üç büyük takımının LoL espora geçiş yapmasıyla alevlenmiştir. Daha çok LoL ile ülkemizde gündeme gelen espor ülkemizde de birçok oyun dalında oynanmaktadır.

Peki dünyada hangi oyunlar espor dalları arasında yer almaktadır?

 • League of Legends
 • DOTA2
 • Apex Legends
 • Rocket League
 • Valorant
 • FIFA
 • CS:GO
 • PES
 • ZULA
 • PUBG
 • Fortnite
 • Wolfteam

Bu oyunlar gibi birçok oyun espor sahnesinde karşımıza çıkmaktadır. Bu sahne yeni rekabetçi oyunların çıkmasıyla da hem mobil hem PC hem de konsollarda genişleyecektir.

Esporcular Ne Kadar Kazanıyor

Esporcu nasil olunur
Esporcu nasil olunur

Peki geleneksel sporun rakibi espordaki oyuncular yanı esporcular ne kadar para kazanmaktalar? 2017 yılında dünya genelinde en çok kazanan oyuncu “Faker” olmuştu. O yıl Faker’ın kazandığı rakamın 1 milyondan fazla olduğu düşünülmekte ve her geçen yıl kazancı artmaktadır.

League of Legends oyununun yapımcı firması Riot Games’in Türkiye ülke müdürü Bora Koçyiğit, 2018 yılında bir TV programında açıklama yaptı. Koçyiğit LoL Türkiye Şampiyonlar Ligindeki herhangi bir oyuncununun 15 ila 20 bin arasında kazandığını ve bu rakamın kişi, takım ve sponsorlara göre değişebileceğini söylemişti. Yıllar önce yapılan bu açıklamadan sonra Espor ülkemizde oldukça gelişti. Bu fiyatların burada kaldığını da hiç düşünmüyoruz.

Nasıl Esporcu olunur? Espor Lisansı Nasıl Alınır?

Tabi esporcuların kazandığı paranın ortalama bir uzman doktordan fazla aldığını duyunca esporcu olmak isteyebilirsiniz. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Söz konusu bilgisayar oyunları ve oyun sektörü olunca insanlarda oyunlar kadar kolay birşey olacağı algısı dopar. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Nasıl bir sporcu gün içinde saatlerce antrenman yapar, dengeli beslenir ve spor yaparsa aynısı esporcular işin de geçerlidir.

esporcu lisans nasil alinir
esporcu lisans nasil alinir

Esporcu 1 2 günde veya 1 2 yılda olunabilecek bir şey değildir. Aslında antrenman yapmaktan çok daha önemli problemlerle karşılaşabilirsiniz. Çevre etkisi veya geçim sıkıntısı gibi problemler bunların en önemlileridir. Hobi olarak yaparak yada ek iş olarak zaman ayırarak bu süreyi kat ve kat arttırmış olursunuz. Nasıl ek iş olarak sporcu olunmuyorsa ek iş olarak esporcu da olunamaz. Ancak gününüzün hatrı sayılır bir kısmını oyunlarda gelişmeye adarsanız gelişebilirsiniz. Sadece oyun oynamak sizi esporcu yapmaz teknikleri de öğrenmelisiniz.

Espor Lisansı Nasıl Alınır?

 • İhtiyacınız olan evraklar; T.C. kimlik numarası beyanı, sağlık raporu, doldurulmuş tescil fişi ve 2 adet vesikalık resim
 • Evraklar önce ilçe müdürlüğüne onaylatılmalı ve sicil lisans servisinde ilgili işlemler yapılıyor.
 • Şehir farketmeksizin lisansını o şehrin kurumuna giderek çıkarabilirsiniz.
 • İşlemler Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlüklerinde gerçekleşmektedir.
 • Bu işlemler için gereken sağlık sporu esporcu lisansına özel alınmaktadır. Doktorunuza iletin, yoksa başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Belkide bir zaman sonra sizin üretebileceğiniz bir oyun espor dallarının arasında yerini bulur kim bilir? Bu yola başlamayı düşünüyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.