Kategoriler
Toplumsal Konular

Sinema mı yoksa tiyatro mu ?

Hangisi daha sanatsal ?
Sinemanın yapım aşamasında verilen emekler keza oyuncuların sanatsal ruhlarını ( jest,mimik vs.) ön plana koyması sadece sinema düşünüldüğünde sanatta dibe vurmuş bir dal olduğunu gösteriyor.
Peki ya tiyatro neden sinemaya karşı bu kadar güçlü bir rakip?
Yapım aşamaları,oyuncuların sanatsal ruhları,yetenekleri burada sinema ile birlikte ,aynı düzeyde yer alıyor.Ayrıldığı nokta ise bence :
Sinema, yapılana kadar her şey dediğimiz gibi sanatsal olarak ilerliyor.Fakat gösterim sırasında canlı olarak kim ne yapıyor? Asıl olan tüm seyirci önünde tüm yeteneğinle onları etkilemek onlarda bir etki bırakmak değil midir?! İşte tiyatronun ayrıldığı yer.Canlı performans! Sanatçı kimliğini herkes önünde koyarak gerek doğaçlama gerekse hazırlanılmış bir şekilde onları etkilemeyi başarıyor.İnsanlar olaya,olay fantastik olsa bile,normal bir şekilde hayattan gibi bakabiliyor.Çünkü onu insanlar,sanatçılar canlı bir şekilde yapıyor.Yani hayatta her insanın bazen küçük bir ihtimal bile olsa yapabileceğini gösteriyor.Keza deyim yerindeyse onlar daha sanatçı geliyor bana.

“Sinema mı yoksa tiyatro mu ?” için bir yanıt

Ben aslında iki yapıyı birbirinden ayırıyorum. bu konuda rakip değil kardeşler. Ancak sanatsal anlamda bakacak olursak Tiyatronun daha etili ve yapısal olduğunu düşünüyorum. Canlı bir gösteride aldığınız heyecanı sinemada alamazsınız.

Tiyatro olmadan sinema nın olması çok zor, çünkü sinemada bir nevi sanat sayılır. tiyatronun yetiştiği sanatçılar sinemayıda oluşturur. bu konuda sinema sektörü herzaman tiyatroya biraz da olsa bağlı olmak zorunda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.