Gül resimleri - En güzel gül resimleri 83

Son 15 yılda, özellikle 2000’lerde çok başarılı komedi örnekleri gördük. Ve bu filmlere gerçekten güldük diyebiliriz. Kimileri de yaratıcılık anlamında neredeyse başyapıt düzeyinde işlerdi. Hatta bu filmler çoktan hayranlarını bulup  ‘klasik’ oldular bile. Bende izlemeyi unuttuğunuz veya  atladığınız bir film olabilir düşüncesiyle ve son 15 yılın ‘komedi sineması’nı değerlendirmek adına, ‘yapay/sahte/sulu’ komedilerin dışarıda tutulduğu ve türü tam olarak komedi olmasa da onun kıyılarında gezen ve komediyi yan tür seçen bağımsız örneklere yer veren, ayrıca ‘opsiyonel öneri bölümü’ de içeren bir liste hazırladım. Hepsini bulup izleyin ve bol bol gülüp eğlenin derim! ) İyi okumalar!

1. Being John Malkovich (John Malkovich Olmak, 1999)

Listenin sinemasal anlamda en iyi filmi. Charlie Kaufman’ın Eternal Sunshine of the Spottless Mind ‘den de bildiğimiz ‘entelektüel mizah’ı Spike Jonze’un aykırı ve stilize yönetmenliğiyle birleşince ortaya tüm zamanların en yaratıcı ve orijinal filmlerinden biri çıkmış. Varoluşsal meseleler hakkında da birçok şey söyleyen bu film, hem zeki esprileri ve göndermeleriyle, hem sürükleyici bir kurguyla komediyi ustaca harmanlayan yapısıyla, hem de güçlü altmetinleri ve sinematografisiyle birçok kişi için bir ‘modern klasik’ mertebesine çıktı bile. Özellikle Keener ve Diaz arasında yaşanan ‘lezbiyen aşk’ üzerinden yürüyen kimi komedi anları sizi kahkahalara boğabilir, benden söylemesi.

2. Shrek 1-2 (Şrek 1-2, 2001, 2004)

Listenin üst sıralarında bir animasyon. Gerek klasik filmlere ve masallara yaptığı göndermeleri, gerek masalları tersyüz eden anlayışıyla postmodern bir animasyon başyapıtı olan bu seri, özellikle serinin ilk filmindeki yetişkin işi incelikli esprileri ve olay örgüsüyle sadece son 15 yılın değil tüm zamanların en iyi ‘film’lerinden birine dönüşüyordu ve günümüzün bu tarz ‘bozucu’ anlayışa sahip animasyonlarına,  ürettiği yenilikçi formülü sayesinde öncü olup çıkıyordu. Maalesef ilk iki filmin düzeyine ulaşamayan iki de devam filmi var bu serinin.

3. Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme, 2006)

2000’lerin en yaratıcı ve orijinal filmlerinden. Bir roman kahramanını gerçek yaşama transfer eden bu fantastik hikayeli film, içerdiği entelektüel mizahı bir yana, insana pek az filmde yaşayacağı bir seyir zevki veren bir filmdi.

4.  The Darjeeling Limited (Küs Kardeşler Limited Şirketi, 2007)

Wes Anderson’ın en iyi filmi. Üç kardeşin annelerine ulaşmak için çıktıkları tren yolculuğunda ‘yaşamın özü’nü aramaları ve ‘kimlik karmaşası’ yaşamaları, Anderson’ın entelektüel ve kara-mizahı karıştıran stiliyle harmanlanıyor, karşımıza ‘yol filmi’ konseptinin üzerine oturtulmuş bir kara-komedi çıkıyordu. Zoom kamera efektlerine dikkat.

5.  Freaky Friday (Çılgın Cuma, 2003)

Anne-kız Lindsay Lohan ile Jamie Lee Curtis’in bedenleri değişiyor, böylece görevlerde de karışıklık olunca şamata ve kahkaha tufanı başlıyor. Başından sonuna tempoyu ve komediyi hiç düşürmemesi ve şaşılacak biçimde ‘sulu komedi’ anlarına yer vermemesi bu ‘capcanlı’ filmin artılarından. Tabii oyunculuk performanslarını unutmamak gerek. Özellikle skandallarıyla tanınan Lohan’ın komedi oyunculuğu konusunda Curtis’ten geri kalmadığı ortada. Filmin özellikle okulda geçen bölümleri yüksek komedi anları içeriyor.  Kolay kolay karşınıza çıkmayacak, izlerken çok keyif alacağınız, seyir zevki yüksek bir komedi.

5. Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım, 2006)

Son yılların en iyi Amerikan bağımsızı. Sıcacık bir ‘yol hikayesi’. Her biri topluma göre ‘farklı’ olan üyelere sahip tuhaf  ‘aile’ üzerinden sistem eleştirisi yapan bu film, hüzünlü, bir o kadar da kalbe dokunan gerçekçi bir komedi. Finalde gülmek yerine gözyaşı akıtabilirsiniz. Özellikle Toni Collette müthiş.

6.  Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı, 2004)

‘Zombi filmleri’ ancak bu kadar güzel ti’ye alınabilirdi. Yeni nesil İngiliz usta Edgar Wright yaratıcı İngiliz mizahı ile bol bol kahkaha attırırken toplumsal eleştiri yapmaktan da eksik kalmıyordu. Bu kanlı macerayı izlerken yanınızda yaşlı biri olmasın, gülme krizine girmeleri tehlike yaratabilir!

7. Borat – Brüno (2006-09)

Sacha Boran Cohen’in bu iki filmini aynı anda anmak gerek. Mizahi tonları neredeyse aynı, ikisinin de yönetmeni Larry Charles olunca! Özellikle Brüno komedi ve ‘eleştiri’ açısından Borat’tan birkaç gömlek üstün. Eşcinsel Brüno bir iş kazası (!)  yüzünden şöhretten düşünce, evlat edinme başta olmak üzere tekrardan ‘yıldınızı parlatmak’ için türlü çeşitli yollara başvuruyor. Bir ara ‘normal erkek’ olmayı bile deniyor hatta.

Bu sırada, kendi şöhretlerine prim yapıp göz boyamak isteyen ‘yardımsever’ ünlülerden eşcinsel düşmanlığına, ‘televizyon manyaklığından politikaya kadar ‘kaba ve acımasız’, ama yerine ulaşan, güçlü bir eleştiri söz konusu. Hem ‘salt komedi’ olarak izleyip kahkahalara boğulabilirsiniz, hem de filmi bu açılardan değerlendirip takdir edebilirsiniz, seçim sizin.

Filmin tüm bunları sadece 70 dakikada doyurucu bir şekilde yapmasını da hanesine artı puan olarak ekleyelim (Borat’ın süreside aynıydı). Cohen’in nefis kompozisyonunu da unutmamak gerek. Özellikle Brüno’da yaptığı hayali seks sahnesi, filmin komedi açısından zirve anı! Filmi izlemeseniz bile o sahneyi ‘sadece gülmek’ için herhangi bir yerden bulup izleyin derim.

8. The Royal Tenenbaums (Tenenbaum Ailesi, 2001)

Anderson’ın en iyi filmlerinden biri. Eksantrik ve ‘çılgın’ aile bireylerinin ‘sancıları’ üzerinden yürüyen entelektüel mizah, hüzünlü bir ‘aile öyküsü’yle karışıyor bu sefer. Çizgi roman dokusu veren stilize görselliğe ve kusursuz oyunculuklara ve yönetmenliğe dikkat.

9. Scary Movie 3 (Korkunç Bir Film 3, 2003)

Sinemasal açıdan tartışılır bir seri ama hiciv ve komedi açısından gerçekten güldürüyor, David  Zucker ise turnayı gözünden vuruyor. Ve tartışmasız serinin en iyi filmi. Samara ile yapılan tekme-tokat şovunda kahkahalar silsilesi yaşanabilir. Gülmedik derseniz yalan söylemiş olursunuz. Süresi de kısa olduğu için defalarca izlenebilir, özellikle kötü anlarınızda izlendiğinde sizi kendinize getirebilir. Özellikle Anna Faris’e dikkat!

10. Whatever Works (Kim Kiminle Nerede?, 2009)

Bir komedi filmleri listesi Allen’sız olur mu hiç? Kendisi yetmişini devirdi artık, senede bir ‘hafif’ filmler yaparak kendini tatmin ediyor, iyi de yapıyor aslında. Hem onun kendine has ‘Allen mizahı’nı özlememiş oluyoruz, hem de keyifli bir buçuk saat geçirmiş oluyoruz (Woody amcanın filmleri genellikle bu kadar sürdüğü için!). Bu ‘yaşlı adam-genç kız aşkı’ öyküsü geveze mizahıyla keyif verici bir deneyim olarak değerlendirilebilir. Evan Rachel-Wood ise cabası.

11. Be Kind Rewind (Lütfen Başa Sarın, 2008)

Gondry Kaufman’dan ayrıldı ve kendi senaryosunu yazıp filme çekti. Klasik, kült ve B-movie’lere yapılan göndermeler, filmi de ‘sinefil mizahı’ yapan özel bir filme dönüştürdü. Jack Black ve Mos Def’in çok iyi bir ikili olduğunu hatırlatalım. Özellikle Ghostbusters sahnelerinde.

12. Death at a Funeral (Cenazede Ölüm, 2007)

Frank Oz’un bu ‘cenazede karışan işler’ temalı şamatası gerçekten güldüren zeki bir film. Tek mekanda yaptığı bu komedi Hollywood’un ilgisini çekmiş olacak ki bir yeniden çevrimi yapıldı.

13. Garfield (2004)

Pek önemli bir film olmayabilir, ama bu şişko ve tembel kedinin hal ve tavırları, maceraları seyirciyi eğlendirmedi diyemeyiz. Özellikle Okan Bayülgen’li  Türkçe seslendirmesi çok başarılı. Devam filmi ise ilkinin düzeyine ulaşamadı.

14. About a Boy (Bir Erkek Hakkında, 2002)

Weitz kardeşler American Pie  saçmalığına bulaşmadan önce, mavi ve gri görsel dokuların hakim olduğu bu ‘buhranlı tipler’ öyküsünü çekmişlerdi. Hugh Grant, Toni Collette ve yeni X-Men filminde Beast karakterini canlandıran genç Nicholas Hoult bu duygusal komedinin başkarakterlerine başarıyla hayat veriyordu. Grant’ın en iyi performansı diyebiliriz Will karakteri için. Film ise karakterlerin içini ustaca dolduran, izlenmesi gereken başarılı bir bağımsız örnek. Özellikle yönetmenlerin müzik merakı ve seçimleri, ayrıca kurgu ve görüntü çalışması artılarından.

15. 11:14 (2003)

Kesişen hayatlar temalı bir kara-komedi. Bir kaza sonucu bir düzine insan bu kan ve cinayetin kol gezdiği kara-film dünyasına hapsediliyordu.  Yönetmeni Greg Marcks ise bu açıdan Coen Kardeşlerden bol bol ilham alıp bir grup azınlık tarafından ‘mini bir başyapıt’ ilan edilen bir ‘kült film’e imza atıyordu. Ama 35 yaşındaki genç yönetmenin maalesef sonraki aksiyon projesi ‘battı’ diyebiliriz. Hilary Swank’a da şapka!

16. Date Night (Çılgın Gece, 2010)

Steve Carrell’in en iyi filmi diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Yanında 30 Rock’ın Tina Fey’i var. ‘Hayatları bir gecede altüst olan masum evli çift’ teması bu filmde kaliteli komedi anlarıyla (özellikle ikilinin striptiz sahnesi görmeye ve gülmeye değer!) ve hızlı tempoya sahip olay örgüsüyle tekrardan canlanıyordu. Sürükleyici ve yeterince komik bir seyirlik.

17. Pink Panther (Pembe Panter, 2006)

Kimileri beğenmedi, kimileri bayıldı! Peter Sellers’li müfettiş Clouseau filmlerinin yerini tutması mümkün değil, ama pop şarkıcı Beyonce Knowles’i de kadrosunda bulunduran bu bol karakterli yeniden çevrim, müfettişin güldüren sakarlıkları ve Steve Martin’in komik aksanıyla başarıya ulaşan bir filme dönüşüyordu. Kevin Kline ve bu filmde ne işi olduğu pek anlaşılamayan Jean Reno’nun filmin dikkat çekici yan karakterlerine hayat verdiklerini hatırlatmak gerek.

18. My Best Friend’s Girl (Arkadaşımın Aşkı, 2008)

Oyuncu kadrosundan güç alan ve ‘ahlaksız’ tavrıyla romantik komedi türüne yenilik getiren keyifli bir seyirlik. Dane Cook’un şebeklikleri sizi güldürebilir!

19. Eyyvah Eyvah (2010)

Listenin tek Türk filmi. Onca ‘sulu Türk komedisi’ arasından sıyrılan bu kaliteli komedi filmi Demet Akbağ’ın abartılı pavyon şarkıcısı rolü ve Demirer ile yaptıkları ‘kör taklit’i ile hafızalara kazınmıştı. Televizyonlarda bol bol tekrarı verilen ve ‘izlenilmemesi’ mümkün olmayan bu filmin tam başarıya ulaşamamış bir de devam, daha doğrusu ‘tekrar’ filmi var. Ama yine de Recep İvedik yerine bu iki filmi birkaç kere izleyip gülmenizde sakınca yok. Samimi, sıcak ve hoş bir seri ne de olsa.

20. Christmas with the Kranks (Çılgın Yılbaşı, 2004)

Finalde klasik bir Noel komedisine dönüşebilir ama ilk yarıda ‘Noel’e karşı olan çift’ Tim Allen ve Jamie Lee Curtis’in ‘komşu’larından köşe bucak kaçtığı anlar görülmeye değer başarılı komedi anları. Ama dediğim gibi finaldeki mesaj filmin başarısına gölge düşürüyor ve aykırı olmaktan çıkıyor.

Opsiyonel öneriler: Mozard and the Whale, Hot Fuzz, Vampire Sucks,  Scott Pilgrim vs. the World, Sunshine Cleaning, Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, Cheaper by the Dozan, Crank 2: High Voltaine, Mambo İtaliano.

Sizin de eklemek istediğiniz filmlerde varsa yorum bölümünden ekleyebilirsiniz.

Ozzy.


46 YORUMLAR

 1. Bazilarini izledigimi bile unutmusum, yazinizi okuduktan sonra hatirlamaya basladim. Gercekten listedeki filmler son 15 yil icerisindeki en iyilerden, yanliz eksik bir kac tane olduguna eminim. isimleri aklima gelirse yazacagim.

 2. Gayet basarili buldum. Ozellikle Ozzy’nin film yorumlari inanilmaz hosuma gidiyor, cok keyifli. Yani insani ne SIKIYOR, ne rahatsiz ediyor. Hani bir film izlemeden once yazi yazip senin goruslerini alacagim gibi :) Bu arada sitede sine konularinda yararli olabilecegini dusundgum bir kac yenilik yapacagim yakinda :)

 3. İkinize de yorumlarınız için çok teşekkür ederim, beğenilmesine sevdinm :) Adem, listeyi hazırlarken toplu bir araştırma yaptım ve içlerinden en kayda değerlerini -ve tabii izlediklerimi- listeye aldım. Eğer birkaç film eksik gelebilirse o yüzden olabilir :) Ama yine de atlamış olabilme ihtimaline karşı eklemek istediğin filmleri yazabilirsin :) Kuaza yapacağın yenilikleri merakle bekliyorum :) Bu arada yazıda düzeltmek istediğim birkaç yer var, ama sanırım yazarların böyle bir seçeneği yok panelde, bunu nasıl yapabiliriz?

  • Cok basarilisin, seni aramizda gormek iyi olur ve icimdeki sese guveniyorum. Seni yazar statusune yukselttim. yazilarini artik direk onay almadan yayinlayabilirsin. Onceki yazilarinida buna gore duzenleyebilirsin. Aramiza hosgeldin..

  • Sinama benim vazgecilmez hobim. Yeni listelerini merakla bekliyorum. Ozellikle film yorumlarin ve goruslerin beni cok etkiledi. Umarim bu cizgide devam edersin, inaniyorum cok iyi bir elestirmen olacaksin..

  • Tebrikler dostum, gayet başarılısın, bunu hakettiğini düşünüyorum. Sinemayı çok seviyorum, sanırım makalecide bu yönde bir yazarın olması ayrı bir kalite katacaktır buraya.. Şimdiden hepimize iyi seyirler..

  • Gundemi takip ettigini biliyorum, bende ve diger okuyucularimizda seni takip edecegiz. NE yazmak istiyorsan onu yaz, dusuncelerinden vazgecme, yayinladigin her yaziyi merakla bekleyecegimizide unutma :)

 4. Bunları duymak çok güzel, tekrardan çok teşekkür ederim :) Bu kadar kaliteli bir içeriğe ve yazarlara sahip bir site kurduğun içinde tebrik etmek gerek. Bu hafta içinde kapsamlı bir ‘Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 250 Film’ listesi de gelecek, şu anda üstünde çalışıyorum, son rütuşlar :) Sinemayla kalın diyorum :))

 5. Bel altı olmadan zekice kurgulanmış komedi..Elmacık kemikleriniz kasılabilir gülmekten izleyin. 3 idiots, Dost musun Düşman mısın, Çılgın Konuklar :)) Sadece bu 3 filmi izleyin tamamdırr ;)

  • taner gerçekten çok teşekkür ederim sayende mükemmel bir film izledim 3 idiots.. başta kahkahalar attırıp ardından hıçkırıklara boğan mükemmel bir filmdi çok teşekkürler :)

 6. Biraz daha eskilere gitsek salaklar sofrası diyecektim.Mizahi açıdan bu filmin üstüne çıkan film görmedim.Başroldeki tombik amcanın adını unuttum,vefat etmiş,eğer izlemeyen varsa bir fransız klasiği salaklar sofrasını kaçırmasın derim.Ekstradan.

 7. Yani komedi filmi izleyim diyodum. Bi kaç öneri araştırayım dedim. Bu listeyi gördüm ve şu kadarını söyleyim. Çok kötü ve çok saçma bir liste olmuş. Yazıyı yazan arkadaş bu filmlerden başka film izlememiş herhalde. Buradan bazı filmleri izlemedim ama izlediklerimden 2, 5, 8, 9, 13, 15, 16, 17’nin ne işi var acaba listede anlamadım. İlk aklıma gelen YES MAN şurdaki filmlerden bin kat daha kaliteli. :D

 8. Bu listede olması gerekli diye düşünüyorum;

  The dictator. Benim hoşuma giden kısımları özellikle nükleer konuşması, helikopter sahnesi ve olimpiyat oyunları.

 9. gördüğüm en kötü liste. arkadas biraz entel gözükmeye çalışmış ama çok zorlama olmuş komedi değil.kara mizahla komediyi ayırmak lazım.

 10. Arkadasim.aksam aksam bana bela okuttun..it gibi calisiyoruz..su kisa tatilimizde komedi izleyip biraz gulelim dedik.senin 1numaraya koydugun filmi izledim bulup.bastan sona tek birkez gulumsemedim bile.bunun neresi komedi lan mal..sinemanin s’sinden anlamiyosun,bir de liste yapmissin.gerizekali..

 11. Bu liste içinde en çok Eyyvah Eyvah filmini sevmiştim. Türk yapımı olmasından mı bilmiyorum ama ben bu filmi seçerdim. Garfield da Eyvah Eyvah filminden sonra gelir benim için :)

 12. Kauza gercekten siLeri cok basarili buluyorum ve gizli bi takipcinizdim.ama.simdi.siZlerin sayesinde azda llsa bazi icerikler oterotorlar yapmaya.calisoyorum herdaim en iyi yerlere gelemimizi nasib wdiyorum. Tksler herssy iicin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.