Kategoriler
Film Görüşleri Hollywood Seminerler Sinema Dünyası Türk Sineması

Canlandıranlar Yetenek Kampı

• Canlandıranlar Nedir?

Türkiye’de canlandırma sinemasının ihtiyaçlarını ve mevcut üretim ortamını göz önüne alarak, 2008 yılında Berat İlk tarafından geliştirilen “Canlandıranlar” başlıklı projeler; animasyon için çalışan, emek veren, üretim yapan ya da yapmak isteyen kişilere odaklanıyor. Kar amacı gütmeyen ve teknik ayrım gözetmeyen bu oluşum dahilinde, canlandırma sineması yapmak isteyenler hem eğitim hem üretim olanaklarına sahip oluyorlar. “Canlandıranlar” projesinin bir amacı da bu alanda bellek oluşturmak. Canlandıranlar’ın sürdürülebilir olması ve her sene tekrarlanması planlanıyor.

“Canlandıranlar” için, Berat İlk tarafından, 2008 yılından beri Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz film atölyeleri düzenleniyor. Aynı sıralarda şekillenen “Canlandıranlar Yetenek Kampı” projesi ise İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD Bölümü ortaklığıyla, 2009 ve 2010 yılında hayata geçiriliyor. “Canlandıranlar Yetenek Kampı”nı; Bahçeşehir Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi ile Sinefekt, Anima, Canlandırma Servisi ve Dirty Cheap Creative yapım şirketleri de destekliyor.

•Canlandıranlar Yetenek Kampı Nedir?

Canlandıranlar Yetenek Kampı, 2010 yılı boyunca sürecek, animasyon eğitimini ve üretimini kapsayan bir projedir. Film gramerinden senaryoya, animasyon tekniklerinden kurguya kadar pek çok konuda yapılacak ücretsiz atölye çalışmaları, yerli ve yabancı çeşitli konukların ağırlanacağı bir panel ile bir konferansın gerçekleşeceği projede, başvurular arasından seçilecek üç tane İstanbul konulu kısa canlandırma filmi üretilecek.

Canlandıranlar Yetenek Kampı, tüm katılımcılara animasyon konusunda bir alt yapı kazandırırken onları piyasadaki şirketler ile bir araya getirerek, alanlarının profesyonelleri ile tanışma ve çalışma olanağını sağlamayı amaçlıyor.

•Üretilecek Filmler Hakkında

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın amacı, seçilen projelerin sahiplerinin olabildiğince filmlerine odaklanmalarını sağlamak, bunun için onlara en uygun, en zevkli ve en insani koşulları sunmak.

Seçilen projeler için Mayıs ve Haziran aylarında ön hazırlık yapılacak. Proje sahipleri panel ve konferansa gelen konuklar ile projelerini tartışacakları çalışma toplantıları gerçekleştirebilecekler. Senaryo, karakter tasarımı gibi konularda işin profesyonellerinden özel danışmanlık alabilecekler. Ayrıca profesyonel storyboard desteği gibi yardımlar da yapılacak.

Ön hazırlığın ardından yaz aylarında okullarda kurulacak setlerde üretilecek filmlerin post prodüksiyon işleri ise yapım şirketlerinde gerçekleşecek. Teknik ekipmanın yanı sıra filmler için gerekli küçük malzemelerin karşılanmasına da yardım edilecek.

Üretilen filmler yıl sonunda özel bir gösterim ile izleyicilere sunulduktan sonra yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallere de gönderilecek.

Seçilen filmler dışında proje destekçisi üniversite ve prodüksiyon şirketlerinin, kendi olanakları ile ürettikleri filmler de izleyiciler ile buluşturulacak.

Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Programlama Dilleri Seminerler Webmaster yardım

Bahçeşehir Üniversitesi J2ME (JavaME) Semineri

Bahçeşehir Üniversitesi J2ME (JavaME) Semineri

 

Ceviz.net ailesi olarak, Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Bilişim Kulübü işbirliği ile 13.11.2009 tarihinde Java ile Mobil Uygulama Geliştirme (J2ME) Semineri düzenliyoruz.İnomera A.Ş.’den Oğuz GÜRLER’in vereceği seminerde aşağıdaki konular anlatılacaktır:J2ME Nedir?

J2ME Mimarisi

Mobil Kısıtlar

Neden J2ME

Neden J2ME değil

LW UIT

J2ME’nin yeni UI’si

Kullanılan IDE tanıtımı

Netbeans

Örnek Kod Yazımı

Katilim bekliyoruz…

Kategoriler
Eğitim - öğretim Genel Konular Günlük hayat İnternet Dünyası Programlama Dilleri Seminerler Türkiye üzerine

Organik Yazılım Günü 1.5! Kaçırmayın!

İşte uzun bir aradan sonra yeniden açık kaynak etkinliğinde buluşma fırsatına ne dersiniz? İlk etkinliğimizde yaşadıklarımız ve açıklığa getirdiğimiz ilginç bakış açısı sonrasında :) şimdilik 1.5 sürümü olarak nitelendirdiğim bu etkinliğe hepinizi bekliyorum! Güzel ve hızlı bir açık kaynak günü olacak!

Organik Yazılım Günü 1.5! Kaçırmayın

 

Kayıt olmayı unutmayın!

Kategoriler
Genel Konular Günlük hayat Java Programlama Program Anlatımları Programlama Dilleri Seminerler Teknoloji

Java teknolojileri Saatleri – 15 Ekim 2009

Java Teknolojileri ve Programcıları Derneği tarafından bu ay 6.kez düzenlenecek olan Java teknolojileri saatleri 15 Ekim 2009 perşembe günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde gerçekleştirilecektir. 

 
Ekim 2009 ayı için konuklar ve konular :
 
Seminer salonu : 19.00 – 19.45
Natali Yeşilbahar (XING Türkiye İş Geliştirme ve Satış Müdürü)
 
Seminer salonu : 20.00 – 20.45
Emre Sokullu
 
 
EKÜ salonu : 19.00 – 21.00
Taner Diler
 
Seminer salonu : 19.00 – 19.45
Natali Yeşilbahar (XING Türkiye İş Geliştirme ve Satış Müdürü)
 
 
İletişimi, teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeyi çok seven Natali Yeşilbahar, tüm kariyerinde pazara farklı ürünler sunan ekiplerde satış pozisyonunda çalışmıştır. Şu anda Avrupa’nın en büyük iş sosyal ağı XING’in İş Geliştirme ve Satış Müdürü’dür. Aynı zamanda Mobile Monday İstanbul’un Yönetim Kurulu Üyesi ve Organizatörü görevini yürütmektedir. Ülkemizin internet oskarları olarak kabul edilen Altın Örümcek Yarışmasında, nataliyesilbahar.com web sitesiyle, birincik ödülünü kazanmıştır. Natali Yeşilbahar, sitesinde sosyal medya, internet ve mobil iletişim konusundaki projeleri ve bu yeniliklerin kişi ve kurumlara sağladıkları fırsatları yazmaktadır.
 
Konu : Dijital Kariyerin 7/24 Senin İçin Çalışıyor 
 
Dijital dünyada kendinizi ve kurumunuzu tanıtmak
İnternet dünyasında farklı profiller ve yönetimi
Sosyal iş ağlarında, işinizi büyütmenin yolları
 
Konularını anlatacak olan Natali Yeşilbahar, sosyal ağların sihirli dünyasının kariyeriniz ve işiniz için yaratabileceği değerleri anlatacak.
 
 
Seminer salonu : 20.00 – 20.45
 
Emre Sokullu
 
Emre Sokullu is the founder and CEO of San Francisco, Istanbul based social groupware startup, GROU.PS
Under Emre’s management, GROU.PS has raised $2M in venture capital and become a premier do-it-yourself social networking destination with more than 2.5M monthly unique visitors and 60M monthly page views – with 25% of its traffic originated from USA. GROU.PS has also created an exclusive technology which makes it far more customizable than its competitors. The company has brought countless innovations to its field, including the first subscription based business model, which also allowed the company to reach the break even point at a very early stage, in a down economy.
Prior to founding GROU.PS, Emre managed the West-Coast and blogosphere-wide marketing efforts of the $25M funded semantic search startup hakia, wrote for one of the world’s top 20 blogs, ReadWriteWeb, and took a temporary research position at Wordnet Project in Princeton University.
Emre’s first project Turkix, which was a Windows-like Linux distribution for the Turkic desktop OS market, became a part of Armador AS and sold bundled with Turkey’s leading laptop producer Datron’s mainstream models. He also served in thin client transformation of Tupras, one of Europe’s biggest energy companies.
Emre is a big open source entusiast. He led the local efforts of Apache Software Foundation in Turkey and participated many international open source projects like KDE, Mandriva, Red Hat, RPM.
Emre can be found blogging at http://www.emresokullu.com 
 
Konu : Scalability in social network 
 
 1. Büyük sistemler nasıl scale edilir. 
 2. Gelecekte neler var ? 
 3. Hangi firma kendi sistemini nasıl scale ediyor.
 4. Diğer teknolojiler hakkında bilgi.
 5. nginx nedir ? 
 6. tornadi nedir ? 
 7. infobright nedir ?
 
 
EKÜ salonu : 19.00 – 21.00
 
Taner Diler
 
Software developer / engineer on Java Platforms since 2002. I have been developing web based applications on many JAVA platforms: Core JSP (MVC-1), Struts (still working on Struts), EJB 3.0 on JBOSS, Spring & Wicket. Refactoring badly designed projects – separating of layers (persistence, service, business, web layer; performance tunning …- by using code refactoring technics supported with Design Patterns. Obtaining performance improvements by correcting wrong usage of ORM technologies and JAVA components. Managing of SVN -branches, merging and releasing- and software deployments.
 
Konu: Maven, Spring, Hibernate ve wicket entegrasyonu
 
 1. Maven nedir ?
 2. Spring nedir ? 
 3. Hibernate nedir ? 
 4. Wicket nedir ? 
 
Etkinlik Takvimi: jtpd.org
Kategoriler
Günlük hayat Programlama Dilleri Seminerler Webmaster yardım

JTS – 5 Google App Engine – PMBOK

Ceviz.Net, Java Teknolojileri ve Programcıları Derneği (JTPD) , Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım ve Bilişim Kulübü ortak çalışmalarıyla bu ay beşinci Java Teknoloji Saatlerilerini (JTS) düzenliyoruz. Etkinlik 19 Ağustos 2009 saat 19.00 da başlayacaktır.

Beşinci  buluşma  19 Ağustos 2009 Çarşamba , saat 19.00 ile21.15 arasındadır.  Ramazan ayı dolayısıyla bu ay ki etkiliği biraz öneçektik.  Şimdi sunulacak olan konulara hemen bir göz atalım:

 
1. salon (seminer salonu: kapasite üç aşağı beş yukarı 100 koltuk):  
 
19.00 – 20.15:  PMBOK Proje Yönetim Süreç Grupları  ile Scrum Süreci’nin bir arada kullanılmasına yönelik tecrübe paylaşımı

    Erdem SEHERLER (PMP, MBA  – Proje Yöneticisi)
 
       

 

 • PMBOK nedir? PMBOK’a göre Yönetim Süreç Grupları Nedir?
 • Scrum Nedir? Scrum Süreci nedir?
 • Başlangıç Süreci Tecrübeleri
  • Proje Beraatı
  • Ürün’e Ait Birikmiş Hikaye Listesi
 • Planlama Süreci Tecrübeleri
  • İş Kırılım Yapısı, İş Kırılım Yapısı Sözlüğü
  • Proje Zaman Planı
  • Sürüm / Sprint Planlama
 • İcra Süreci Tecrübeleri
  • Proje Yönetimi,
  • Kalite Takibi,
  • Bilgi Paylaşımı,
  • Paydaşlarla İletişim
 • İzleme ve Kontrol Süreci Tecrübeleri
  • Kapsam’ın Doğrulanması, Kontrolü,
  • Zaman ve Maliyet Planlarının Kontrolü,
  • Risklerin Kontrolü,
  • Performansın Raporlanması
  • Kazanılmış Değer Yönetimi – Yakım Grafiği
 • Kapanış Süreci Tecrübeleri
  • Sprint sonu Demo’su.
  • Öğrenilen Dersler Toplantısı
  • Fazın, Projenin veya Sprint’in kapatılması

 

2. salon (EKÜ atölye salonu: Kapasite 44 bilgisayar) :  (Eller Klavye Üstünde – EKÜ )

 

19.00 – 21.00 : Google App Engine 

Muharrem TAÇ  (Ceviz.net yöneticisi)

 • Google’ın bulut bilişimi (cloud computing) çalışmaları, Apache Hadoop, GFS
 • Google’ın API’leri hakkında konuşmalar,
 • App Engine giriş, genel bilgi, amacı
 • App Engine Java ortamı ve desteklenen teknolojiler
 • App Engine ile neler yapabiliriz, Google’ın desteklediği diğer API’leri kullanabilir miyiz.
 • App Engine ile neler yapılmış, App Engine Gallery
 • JDO ve DataNucleus
 • EKÜ çalışması
 

NOT : Bu EKÜ çalışmasına kendi dizüstü makinalarınızı getirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 
 
Adres : Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Kampüsü.
Kategoriler
Genel Konular Makale Yazıları - Yarışma Seminerler

Milli Duygulardan Yoksunluk

Milliyetçiliği herkes kendi bakış açısına, görüşüne ve düşüncelerine göre farklı şekillerde yorumluyor. Ancak herkesin hemfikir olduğu tanım; “Milliyetçilik, bir kişinin, kendi kaderini samimi bir şekilde, içinde bulunduğu milletin kaderine emanet etmesidir” tanımıdır. Bu nedenle, milliyetçi bir kişi, kendi milletinin çıkarlarını, diğer milletlerin çıkarlarından önde tutar. Aynı şekilde kendi milletinden olan bir kişiye, diğer milletlerden olan kişilere göre ayrıcalıklı davranabilir.

Örneğin; Bir geminiz var, denizde yolculuk ediyorsunuz. Denizde boğulmak üzere olan iki kişi var. Birisi sizin milletinizin bir ferdi, diğeri ise başka bir milletten. Böyle bir durumda, kurtarma önceliğini kendi milliyetdaşınıza veriyorsanız, siz bir milliyetçisiniz. Kendi milliyetdaşınızı kurtardıktan sonra, diğer kişinin milliyetini sevmediğinizden dolayı, ölüme terkediyorsanız siz bir ırkçısınız, faşistsiniz. Burada, milliyetçilik ve ırkçılık kavramlarını birbirinden ayırmamız gerekiyor. Milliyetçilik, kendi milletini üstün görmek değildir, kendi milletine ayrıcalık göstermektir. Irkçılık ise kendi milletini üstün görmek ve diğer milletleri küçümsemektir.

Peki kendi milletine ayrıcalıklı davranmak ne kadar etiktir? Milli duyguları olmayan bazı kesimlerin görüşlerine göre, kendi milletine ayrıcalıklı davranmak anlamsızdır. Onlara göre, bir tesadüf eseri Türk olarak doğduk, başka bir ırktan dünyaya gelseydik, Türk Milletinin geleceği bizi ilgilendirmiyor olacaktı. Onlara göre, şuanki bir Türk Milliyetçisi, Slovak Milletine mensup olarak dünyaya gelseydi, Slovak Milliyetçisi olacak, Slovak Milletine ayrıcalık gösterecek, Türk Milleti onun için hiçbir şey ifade etmeyecekti. Bu nedenle, onlara ‘Milliyetçilik Duygusu’ saçma geliyor. Onlara saçma gelen bu gerçeğin, saçma olduğunu kanıtlamaya çalışmak için de işte bu Slovak-Türk örneğini kullanıyorlar.

Ancak bu düşünce tamamen yanlıştır! Bu düşüncenin yanlış olduğunu, ‘aile’ benzetmesiyle kanıtlayabiliriz!

Örneğin; Bir geminiz var, denizde yolculuk ediyorsunuz. Denizde boğulmak üzere olan iki kişi var. Birisi sizin ailenizin bir ferdi, örneğin anneniz. Diğer kişi ise tanımadığınız birisi. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Ailenizden olan kişiye öncelik ve ayrıcalık tanımaz mısınız? Diğer kişiyi kurtarmak için, ailenizden olan kişiyi kurtardıktan sonra, çabalamaz mısınız? Bunun neresi saçmadır? Böyle bir durumda; ‘Ben tesadüf eseri bu anneden dünyaya gelmişim, eğer farklı bir anneden dünyaya gelmiş olsaydım, şuan bu kadının ölmek üzere olması benim için hiçbir şey ifade etmeyecekti, bu nedenle, bu kadını diğer insanlardan ayrı bir yerde tutamam, öncelik ve ayrıcalık tanıyamam’ diyebilir misiniz? Diyemezsiniz! Ancak, sadece uzayda yer kaplayan bir cisimden ibaretseniz, duygularınız ve vicdanınız yoksa, bu şekilde düşünebilirsiniz, o zaman size söyleyecek sözümüz yok. Ancak, duyguları ve vicdanı olan bir insansanız, ailenizi, diğer insanlardan üstün saymasanız bile, onlara ayrıcalıklı davranmanız normaldir. Bu ne kadar saçma ise, kendi milletinizi, diğer milletlerden ayrıcalıklı saymak da o kadar saçmadır.

Aynı şekilde, ‘Türk Milleti, fakirleşsin, cahilleşsin, esir olsun, teslim olsun, bana ne? Ben bu dünyaya -insan- olarak geldim, başka bir milletten dünyaya gelseydim, umrumda olacak mıydı? Hayır. Bu nedenle şimdi de umrumda olmamalı’ diyebilen insanlara soruyorum; ‘Benim ailem, fakirleşsin, hayatı dert ve cefa içinde yaşasın, bana ne? Ben bu dünyaya -insan- olarak geldim, başka bir anne-babadan dünyaya gelseydim, umrumda olacak mıydı? Hayır. Bu nedenle şimdi de umrumda olmamalı’ diyebilir misiniz?

Aile-millet benzetmesini beğenmeyenler, bu benzetmeye de hemen bir antitez oluşturuyor. “Annemiz bizi dokuz ay karnında taşımış, babamız bizim için gecesini gündüzüne katmış. Onlara bir vefa borcumuz var. Bu yüzden ailemizi, diğer insanlardan ayrıcaklı görmemiz normaldir, millet kavramı için aynı şeyi söylemek mümkün değildir” diyen kişiler hiç mi tarih okumuyor? Atalarımız Çanakkale’de bizim için savaşmadı mı? Asırlar boyunca, milyonlarca kahraman bizim için canını feda etmedi mi? Onlara karşı bir vefa borcumuz yok mu peki? Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm hayatını bizim bağımsız yaşayabilmemiz için feda etmedi mi? Atatürk’e de hiç vefa borcumuz yok mu? Yakın tarihimize bakacak olursak; Biz evlerimizde, yataklarımızda huzurlu uyuyalım diye, otuz bin milliyetdaşımız canını vermedi mi? Onlara hiç mi vefa borcumuz yok?

Velhasıl, ‘Milliyetçilik Duygusu, saçma bir olgudur’ diyen insanlar, kötü niyetli insanlar değillerdir, ancak yanlış düşünmektedirler ya da yanlış düşündürülmektedirler ve vakit kaybetmeden bilinçlendirilmelidirler.

Kategoriler
Günlük hayat Seminerler

CETURK Ankara Java Teknoloji Günü – 2

Bugüne kadar çok farklı konu ve teknoloji ile ilgili yaptığı ücretsiz etkinliklerle sektörünün gelişmesine katkıda bulunan CETURK etkinliklerine devam ediyor.

3 Ocak 2009’da Ankara’da Çankaya Üniversitesi’nde ilk Java Teknolojileri Etkinliğimizi gerçekleştirmiştik.
13 Haziran’da ODTÜ Kültür Kongre Merkezi A Salonunda "CETURK Java Teknoloji Günü-2 – Ankara" etkinliği gerçekleştiriyoruz. Etkinlikte Java Teknolojilerinde Uzman konuşmacılar bilgilerini katılımcılarla paylaşacaklar.

Seminere katilmak icin buraya tiklayin:
CETURK Java Teknoloji Günü-2 – Ankara
 
Bu etkinliği İNNOVA Gold Sponsor olarak, i-con Silver sponsor olarak desteklemektedir.

Etkinliğe katılım her zamanki gibi ücretsiz olacak. Ayrıca her zaman olduğu gibi etkinliğe katılan kişilere çekiliş ile kitap hediye edilecek Etkinliğe katılamayanlar için video kaydı alınarak CETURK.TV ‘de yayınlanacak.

ETKİNLİK DETAYLARI
Etkinlik Konusu :     CETURK Ankara Java Teknoloji Günü – 2
Etkinlik Türü :     Seminer
Kontenjan :     200
Etkinlik Tarihi – Saati :     13.06.2009 — 10:00-18:30
Süre :     1 Gün
Etkinlik Yeri :     ODTÜ Kültür Kongre Merkezi A Salonu
 

 

ETKINLIK IÇERİĞİ

Saat    Konuşmacı     Konu
10:00 – 10:10    Mehmet Aca    CETURK
10:10 – 11:30    Hasan Türksoy    GWT İle Web Uygulamaları Geliştirmek
11:30 – 11:45    çay – kahve molası
11:45 – 13:00    Ümit Vardar    EJB 3.1
13:00 – 14:00    öğle arası
14:00 – 15:15    Mustafa Demir & Mustafa Daşgın    Spring Web Servis Framework
15:15 – 15:30    çay – kahve molası
15:30 – 16:45    Mehmet Gursul     OSGI (The Dynamic Module System For Java)
16:45 – 17:00    Ara
17:00 – 18:15     Kenan Sevindik     Spring AOP ve Hibernate ile Servis Düzeyinde Audit Loglaması
18:15 – 18:25     Kitap Çekilişi

Seminere katilmak icin buraya tiklayin:

CETURK Java Teknoloji Günü-2 – Ankara

 

Kategoriler
Günlük hayat Seminerler

Silverlight 3.0 Öğrenme Ayı : Haziran, 12 Online Seminer!

 Silverlight 3.0 Öğrenme Ayı : Haziran, 12 Online Seminer!

Haziran ayı ile beraber yaz dönemi geldi. Tatile gidemeyenler olarak :) gelin bu dönemi yenilenme/gelişme dönemi olarak değerlendirelim :) Bu ayı "Silverlight Öğrenme Ayı" ilan ediyorum ;) ve 12 Seminerden oluşan Silverlight WebCast serimi duyuruyorum!

Silverlight’a Giriş – 8 Haziran, 21.00
Bu webinerde Silverlight nedir sorusuna cevap verirken mimari yapısına bakarak Silverlight dünyasına bir giriş yapacağız. Silverlgiht projeleri nasıl oluşturulur,nasıl yayınlanır, XAML nedir? ve "Neden Silverlight" gibi soruların cevapları da bu webinerde.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=GFRH8M&role=attend

Silverlight ile Animasyonlar – 9 Haziran, 21.00
Animasyon mantığını kavrayacağımız bu webinerde ilk olarak Expression Blend arayüzüne bakarak animasyonlarının Blend tarafında nasıl oluşturulabildiğine göz atacağız. Sonra bu animasyonların programatik olarak yaratılmasını ve kontrollerini inceleyerek Silverlight tarafında bir animasyon uzmanı olacağız.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=6GRJPM&role=attend

Layout Kontrolleri ve Dinamik Arayüzler, 10 Haziran, 21.00
Silverlight içerisinde istediğiniz görsel arayüzü oluşturabilmek için arayüz oluşturma esnasından kullanabileceğiniz Layout kontrollerini çok iyi tanımanız gerekir. Diğer yandan dinamik olarak tüm nesneleri yaratbilmeniz, bu nesnelerin birbiri ile konuşabilmesi ve projenizi doğru biçimde UserControl yapıları ile şekillendirmeniz de şart. İşte bu webinerde bu konulara değineceğiz.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=PBRM8P&role=attend

Kontrol Şablonları ve VisualStateManager, 11 Haziran, 21.00
Standart kontroller arasında sıkışmayın ve kontrollerinizi tamamen baştan yaratın. Hatta bu tasarımları tekrar ve tekrar kullanın. Bu webinerde silverlight kontrollerinin şablonlarının değiştirilmesini, Template Binding mekanizmasını ve visual State Manager’ın kullanımını Custom State yapıları ile beraber inceleyeceğiz.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=R8JSQH&role=attend

Silverlight içerisinde Veri Erişimi, 12 Haziran, 21.00
İster klasik web servisleri kullanın, ister WCF servisleri veya ister Socket üzerinden haberleşin hepsinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Gelin hepsinin de Silverlight tarafındaki detaylarını beraber inceleyip Silverlight uygulamalarımızı veri ile tanıştıralım.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=GH9T5W&role=attend

Offline/Online/Desktop çalışma yapıları, 15 Haziran, 21.00
Silverlight 3.0 ile beraber uygulamalarınızı masaüstüne birkaç tıklama ile taşıyabilirsiniz. Peki hem masaüstünde hem webde hem online hem offline çalışırken tüm bu sistemi, verilerinizi nasıl kontrol edeceksiniz. Bu webinerde farklı çalışma yapılarını göz atarken verilerimizi IsolatedStorage içerisinde saklayacağız.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=QTZH9R&role=attend

İş Uygulamaları Yaparken Silverlight, 16 Haziran, 21.00
Animasyonlar hoştur, güzeldir ama herşey değildir. DataGrid’ler, Comboboxlar, Calendar’lar bir araya girdiğinde hepsinden bir iş uygulaması arayüzü yaratıp kontrol etmeye ne dersiniz? Bu webinerde hep beraber bir iş uygulamasının ekranını hazırlayacağız.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=BGN6BT&role=attend

RIA Services, 17 Haziran, 21.00
Farklı bir bakış açısı ile Silverlight uygulamalarınızdan veritabanına erişimine çocuk oyuncağına dönüştürmek ister misiniz? RIA Services sadece verinin taşınmasını değil aynı anda kendi kontrolleri ile düzenlenmesini de kolaylaştırıyor. Nasıl olacağını merak ediyorsanız bekleriz.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=P9KQ6B&role=attend

Silverlight projelerinde SEO, 18 Haziran, 21.00
Arama motorlarına dair optimizasyonların çoğumuz için önemli. Silverlight projelerinde özellikle asenkron veri erişimi nedeniyle söz konusu veriye arama motorları ulaşamıyor. Peki ya bir çözümü varsa? Tabi ki o çözümü paylaşma vakti.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=Q6H2G7&role=attend

Video Aşkına! Canlı/Cansız Yayın, 19 Haziran, 21.00
İnternette televizyoz izlemek veya cansız kayıtları yayınlamak, amacınız ne olursa olsun video konusunda Silverlight çok güçlü. Bu webinerde Silverlight ile canlı yayın, Media Services ayarları, Adaptive Streaming, cansız yayın ve Video Player hazırlanması gibi konulara değineceğiz.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=BNPK36&role=attend

DeepZoom Uygulamaları, 22 Haziran, 21.00
Yaklaştıkça daha çok detay görmek isteyenlerin tarzı DeepZoom uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirmenin yanı sıra sıfırdan DeepZoom uygulamalarını yazmak, uygulamaları özelleştirmek ve veri bağlantısı yaparak dinamik DeepZoom projeleri yaratmak isteyenler bu webineri kaçırmasın.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=BZFCH9&role=attend

Tarayıcı Entegrasyonu, 23 Haziran, 21.00
Silverlight ile tarayıcı arasındaki ilişkiyi inceleyeceğimiz bu webinerde Silverlight tarafındaki C#/VB kodunuz ile DOM entegrasyonunun yanı sıra tam ekran uygulamaları, ön yükleme ekranlarını ve RunTime yükleme ekranlarını özelleştirmeye göz atacağız.
https://www.livemeeting.com/cc/usergroups/join?id=3GZKMH&role=attend

Webinerlerle ilgili güncel gelişmeleri ve hatırlatmaları isterseniz twitter üzerinden beni takip ederek edinebilirsiniz. Herkese faydalı olması dileği ile ;)

P.S.: Unutmadan :) Mümkünse bu seriyi bloglarınızda, üye olduğunuz mail gruplarda paylaşabilirseniz çok sevinirim. "Silverlight’ı nereden öğrenebiliriz" şeklinde özellikle Anadolu’nun farklı köşelerinden mailler alıyorum. 12 seminerlik bu seriyi düzenlememin en büyük nedeni de budur. En azından bu sefer "haberimiz yoktu" durumlarının oluşmaması için duyuru konusunda desteğini rica ediyorum. Ne kadar çok kişi faydalanırsa o kadar mutluluk verci olur benim için, hepimiz için.

Kategoriler
Seminerler

CETURK JBoss Seam Sermineri – İTÜ Teknokent

 Bugüne kadar çok farklı konu ve teknoloji ile ilgili yaptığı ücretsiz etkinliklerlesektörünün gelişmesine katkıda bulunan 5 Haziran 2009 Cuma günü İTÜ Teknokent’te JBoss Seam Sermineri düzenliyoruz. Seminerin konuşmacısı Java dünyasında bilinen isim, Melih Sakarya.

Etkinliğe katılım her zamanki gibi ücretsiz olacak. Üniversite dışından katılımcı alınacaktır.

ETKİNLİK DETAYLARI

Etkinlik Konusu : CETURK JBoss Seam Sermineri – İTÜ Teknokent

Etkinlik Türü : Seminer

Kontenjan : 90

Etkinlik Tarihi – Saati : 05.06.2009 — 12:30 – 13:20

Süre : 1 Gün

Etkinlik Yeri : İTÜ Maslak Kampüsü Teknokent Arı-2 Binası Dr.Akın Çakmakçı Konferans Salonu

ETKINLIK IÇERİĞİ

Yeni Nesil Uygulama Çatısı – JBoss Seam
Konuşmacı : Melih Sakarya

Melih Sakarya Kimdir?

2002 yılından beri bir çok şirkette Java ve .Net teknolojileri üzerine yazılım geliştirme süreçlerinde çalışmıştır. Infotech, Pepsi Cola, IBM Türk,Marmara Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi gibi kurumlarda eğitmenlik, danışmanlık ve akademisyenlik yapmıştır. Şu anda Vardar Yazılım’da Java teknolojileri üzerine eğitmen ve danışman olarak çalışmaktadır. www.melihsakarya.com adresinde yazılım ile ilgili deneyimlerini paylaşmaktadır. İlgi alanları arasında açık kaynak mimariler, yazılım geliştirme süreçlerindeki yenilikler yer almaktadır.

Kayıt Olmak İçin

 

Kategoriler
Günlük hayat Seminerler

Java Teknoloji Semireri

Java Teknoloji Saatleri (JTS) etkinlikleri her ay düzenli olarak yapılacaktır. JTS’lerin başlıca amacı bir araya gelerek bilgi paylaşımı sağlamak ve eğlenmektir. Bir araya gelmek derken, konularla ilgili her yaştan ve her deneyim grubundan kişileri aynı çatı altında toplamaktan bahsediyoruz.
 
Bilgi aktarımı bu JTS ‘lerde 2 ana başlık altında toplanabilir;
 
 1. Seminer konuları; herkesin bildiği, bir kişinin anlattığı geri kalan X kişinin dinlediği etkinlik tarzı.
 2. Atölye çalışmaları ; "tamam anladım ama yapamıyorum yok mu gösteren" diyen veya "hızlı bir başlangıç yaptıran olsa keşke; bak o zaman nasıl fırtınalar estirirdim" diyenlere yönelik, Türkiyemiz’de çok da olmayan bir eğitim türü.
 
İşte yukarıda bahsi geçen Seminer konuları + Atölye çalışmaları tek bir çatı altında topluyoruz. Bu çatı JTS yani Java Teknoloji Saatlerinde.
 
İkinci buluşma 28 Mayıs 2009 , saat 19.30 ile 21.30 arasında. Sunulacak olan konulara hemen bir göz atalım:
 
1. salon (seminer salonu: kapasite üç aşağı beş yukarı 100 koltuk):  
 
    19.30 – 20.20 : Yazılım geliştirme süreçleri  
 
    Altuğ Bilgin ALTINTAŞ – JTPD üyesi ve Danışman     
 
 • Geleneksel yöntemler 
 • Çevik süreç nedir ?
 • Adım adım hedefe yaklaşmak
 • Çevik süreçleri hangi firmalar kullanıyor.
 • İletişimin önemi
 • Scrum nedir ? 
 • Scrum ve roller
 • Etap – Etap – Etaplar
 • Hikaye ve Görev ilişkisi
 • Hikayeler ve Testler.
 • Proje bitiş sürelerini hesaplama.
 • Önceliklerdirmenin önemi
 • Yakım grafikleri
    
20.30 – 21.30 : Neden Oracle ? 
 
    Hakan Uğurtay– Inspirit kurucu ortağı ve Oracle danışmanı : 
 
 • Oracle tanıtımı
 • Düşük maliyet yüksek performans ilişkisi
 • Açık standard ve Platform desteği
 • Uygulama geliştirme ve Oracle seçimi
 • En kolay yönetilebilir Veritabanı olmanın sırrı
 • Güvenlik ve Oracle
 • Grid Computing
 • Veri büyüklükleri
 • Yerel destek ve yaygınlık
 • Oracle ‘ ı seçmek için 11 sebep
 
2. salon (EKÜ atölye salonu: Kapasite 44 bilgisayar) :  (Eller Klavye Üstünde – EKÜ )

19.30 – 21.30 : JQuery ile Ajax Uygulamaları – Var olan bir JSP CRUD uygulamasını JQuery ile Ajax destekli duruma getirmek

Gökalp Gürbüzer – JTPD üyesi ve Danışmanı

 • JQuery nedir ve web uygulamalarındaki yeri nedir?
 • JQuery’de veri türleri
 • JQuery seçicileri
 • JQuery’de sayfa yapısına müdahale
 • JQuery eklentileri
 • JQuery ile Ajax istekleri yapmak ve yanıtları işlemek

Bütün bu konular kodları önceden hazırlanmış basit bir JSP CRUD (Create / Update / Delete) uygulaması üzerinde anlatılacak.

Konuları beğenmediniz mi ? Olsun en azından sohbete bekleriz
 

Sevgiler.

 
JTPD Ekibi

Kayıt için : TIKLAYINIZ

Etkinlik adresi : Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi Kroki