Yaz aylarında havalar sıcak olsa bile hastalıklar devam eder. Yazın en fazla karşılaşılan hastalıkları içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kış aylarında soğuk havalar nedeniyle grip, nezle, soğuk algınlığı, boğaz üşütmesi gibi hastalıklara sıkça yakalanırız. Bununla birlikte yaz aylarında sıcak havalarda rahat edeceğimizi düşünüp hastalıkları düşünmeyiz. Fakat dikkat etmediğimiz de yazın ortaya çıkan hastalıklara da yakalanmış oluruz. Yaz hastalıkları klima çarpması, güneşte çok fazla kalma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Yazın geçirilen hastalıklara sıcak havalar ile birleşince daha ağır olur ve daha uzun sürer. Bu yüzden yazın hastalıklara karşı daha fazla dikkatli olmak gerekiyor.

Yazın En Fazla Karşılaşılan Hastalıklar

Göz Hastalıkları

Yakıcı güneş ışınların direk gözümüze gelmesi nedeniyle göz hastalıklara yaz aylarında sıkça ortaya çıkmaktadır. Yazın ortaya çıkan göz hastalıkları arasında göz iltihabı, alerji, kornea iltihabı, katarak, göz kızarması yer almaktadır. Ayrıca sadece güneş değil deniz suyu da göz hastalıklarına neden olmaktadır. Deniz suyu içerisinde bulunan tuz, havuzda bulunan klorlu su gözlerin yanmasına veya alerji olmasına neden olur. Göz hastalıklarının önüne geçmek için gözlük takmayı ihmal etmeyiniz.

Göz Hastalıkları

Gıda Zehirlenmesi

Yaz aylarında sıcak havalarda çok fazla yağlı beslenme yapılırsa gıda zehirlenmesi gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Özellikle mangal yapıp yemek, yağlı sucuk gibi işlenmiş gıdaları tüketmek gıda zehirlenmesine yol açar. Yaz aylarında beslenmeniz daha sağlıklı ve dengeli olmalıdır.

Gıda Zehirlenmesi

Güneş Yanığı

Yazın güneş, deniz ,kum keyfinden size kalan derinizde oluşan yanıklar olabilir. Güneş kremi sürmeden çok fazla güneşlenmek, üstüne tuzlu deniz suyunda yüzmek cilt sorunlarına neden olur. Güneş yanığı basit görünse de ciltte kalıcı hasarlar meydana getirebilir. Bu nedenler güneş kremi veya koruyucu ürünler kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Güneş Yanığı

Güneş Çarpması

Yazın en sık görülen hastalıklardan biri olan güneş çarpması ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Güneş çarpması beyin kanaması gibi kalıcı hasarlar veren hastalıkları tetiklemektedir. Bu yüzden güneşte kalacağınız zaman mutlaka kafanızda bir şapka olmalıdır. Ayrıca öğlen saatlerinde mecbur kalmadıkça güneşe maruz kalmamanızı öneririz. Güneş çarpmasını engellemek için yanınızda su bulundurun ve gölge yerlerden yürümeyi tercih edin.

Güneş Çarpması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.