Yaz aylarında beslenmemize daha dikkat etmeliyiz. Sıcak havalarda sağlığımızın bozulmaması için basit önerileri uygulayabilirsiniz.

Mevsimlere göre beslenme şeklinin de değişmesi gerekir. Her mevsimin sebze ve meyvesini yemenin yanında sağlıklı bir vücut için doğru beslenmenin de düzenli olması gerekir. Yazın yetişen yeşillikleri beslenmemizde sıkça yer vermemiz gerekiyor. Hem hafif olmaları hem de lezzetli olmaları sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yaz aylarında kolesterol, diyabet, tansiyon gibi ciddi sorunlarla baş etmemek için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken konularda uzmanların önerilerini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Yazın Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağlı ve Hamurlu Yiyeceklerden Uzak Durun

Yazın sıcak havalarda beslenmenizde en dikkat etmeniz gereken konu yağlı, tuzlu ve hamurlu yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğidir. Kızartma, kavurma, hamurlu tatlılar, hamurlu yemekleri tüketmeyin. Bunun yerine ızgara, haşlama, protein ağırlıklı yiyecekler ile beslenin. Yaz aylarında çok fazla yağlı yemekler tüketmek damar tıkanıklığı, kolesterol gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Yağlı ve Hamurlu Yiyeceklerden Uzak Durun

Yeşil Yapraklı Mevsim Sebzelerini ve Yeşillikleri Tüketin

Yaz mevsiminde uzmanlar özellikle yeşil yapraklı meyveleri tüketmenizi öneriyor. Vücudun direncini arttırmak için ve ihtiyacı olan vitaminlerle mineralleri alması için yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek gerekiyor. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler bağışıklık sistemininde güçlenmesini sağlıyor. Günlük porsiyonlarınızda mutlaka yeşil yapraklı sebzelere yer vermeyi unutmayın. Bahar ve yaz aylarının en büyük nimetlerinden olan yeşillikleri sabah kahvaltılarında, ara öğünlerde ve ana yemeklerin yanında mutlaka tüketmeniz gerekir. Yemek yerken yediklerinizi iyice çiğneyip öyle tüketin. Böylece sindirimi daha kolay olacaktır.

Yeşil Yapraklı Mevsim Sebzelerini ve Yeşillikleri Tüketin

Bol Sıvı Tüketimine Özen Gösterin

Yaz aylarında yeterli miktarda sıvı tüketimi olmadığı zaman vücutta kuruluk, organların düzgün çalışmaması, tansiyon sorunları, hazımsızlık gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar hem metabolizmanın düzgün çalışması hem de sağlığınız için gün içerisinde en az 1.5 litre su tüketmeniz gerektiğini vurguluyor. Yaz aylarında sıcak nedeniyle vücutta terleme yani su atımı artar. Buda tüketilmesi gereken su miktarının daha da artmasını gerektirir. Ayrıca yaz aylarında çok fazla gazlı içeceklerden uzak durun. Gazlı içecekler yerine ayran, taze sıkılmış meyve suları, maden suyu gibi içecekler tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bol Sıvı Tüketimine Özen Gösterin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.